Charles Stringer wins the Go Race event at week 8 of the Lotus Circuit Race League on June 25th
Results – Lotus League 8
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Mens Go Race Champs 30 Mins
1st Charles Stringer
2nd – Adam Hole VC Norwich
3rd – James Ireland Great Yarmouth CC
3rd – James Palmer Hetherset Velo Club
4th – Dan Gray VC Norwich
5th – Paul Curtis Iceni Velo
Ladies
1st Amy Cole Iceni Velo
Youth Under 16’s Race 1
1st – Jali Packer Gt Yarmouth CC
2nd Zak Coleman Strada Sport
3rd Dougal Toms Iceni Velo
4th Sophie Wright Iceni Velo
5th Kieran Jarvis Gt Yarmouth CC
6th Matthew Baker Gt Yarmouth CC
7th James Mahoney Iceni Velo
8th Ben Turner Gt Yarmouth CC
9th Harrison Charlwood Gt Yarmouth CC
10th Eden Cuffe Sole Bay Cycle Sport
Youth Under 16’s Girls Race 1
1st Sophie Wright Iceni Velo
2nd Alice Codling Gt Yarmouth CC
3rd Emma Codling Gt Yarmouth CC
Youth Under 16’s Race 2
1st – Jali Packer Gt Yarmouth CC
2nd Dougal Toms Iceni Velo
3nd Zak Coleman Strada Sport
4th Kieran Jarvis Gt Yarmouth CC
5th Matthew Baker Gt Yarmouth CC
6th Sophie Wright Iceni Velo
7th Eden Cuffe Sole Bay Cycle Sport
8th Alice Codling Gt Yarmouth CC
9th Emma Codling Gt Yarmouth CC
Youth Under 16’s Girls Race 1
1st Sophie Wright Iceni Velo
2nd Alice Codling Gt Yarmouth CC
3rd Emma Codling Gt Yarmouth CC
Youth Under 14’s Race 1
1st Josun Cole Iceni Velo
2nd Alastair Barrows Norwich ABC
3rd Oliver Wood Norfolk Cycling Academy
Youth Under 14’s Race 2
1st Josun Cole Iceni Velo
2nd Alastair Barrows Norwich ABC
3rd Oliver Wood Norfolk Cycling Academy
4th Connor Rumbles Norfolk Cycling Academy
Youth Under 12’s Race 1
1st Angus Toms Iceni Velo
2nd Jordan Rumbles Norfolk Cycling Academy
3rd Adam Allen Hethersett Hawks
4th Maisie Redhead Great Yarmouth CC
5th Jess Nixon Diss CC
Youth Under 12’s Race 2
1st Angus Toms Iceni Velo
2nd Adam Alan Hetherset Hawks
3rd Jordan Rumbles Norfolk Cycling Academy
4th Jess Nixon Diss CC
Youth Under 10’s Race 1
1st Edward Cole Iceni Velo
3rd Oliver Griggs West Suffolk Whs
4th Hannah Turner Gt Yarmouth CC
5th Ben Sinar
6th Ashton Fowler
Youth Under 10’s Race 2
1st Edward Cole Iceni Velo
3rd Oliver Griggs West Suffolk Whs
4th Hannah Turner Gt Yarmouth CC
5th Ben Sinar
6th Ashton Fowler
Youth Under 8’s Race 1
1st Cam Hansell
2nd Daisy Grantham Norfolk Cycling Academy
Youth Under 8’s Race 2
1st Cam Hansell
2nd Daisy Grantham Norfolk Cycling Academy
Go Ride Race 1
1st Will Aitken Diss
2nd Jamie Channel Diss
Go Ride Race 2
1st Will Aitken Diss
2nd Jamie Channel Diss
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
- BMCR Result: Pinvin Road Races
- Result – Men’s Peaks Two Day
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)