Results – UCLANsport Crits 12

2014_VanillaBikes_BANNER_April1

Adam Hartley & Michael Ashurst winners at week 12 of the UCLANsport Crits at Preston

RST Cycle  Clothing & Trigon Bikes

Results – UCLANsport Crits 12 (thanks Anna & team)

NOTE: Send your results as well as club, team & event news here

E/1/2/3
1 Michael Ashurst Maxgear
2 Simon Wilson Wheelbase Altura MGD
3 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle
4 Michael Rawson Kuota
5 Oliver Payton Ph – MAS Cycling
6 Richard Haughton Team Hoppers Rollers
7 Tim Gill Ilkey Cycling Club
8 Paul Cheetham Champion System/Club Roost/Maxgear Racing Team
9 Robert Shirley Private Member
10 Michael Cox HCTC DOK/Pro Salton
11 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team
12 Jerrod Hartley Horwich Cycling Club
13 Jonathan Cregeen Wallis
14 Hamish Graham Green Jersey RT
15 Matt Pilkington Metaltek

3/4
1 Adam Hartley Velocity WD-40
2 Jay McCarthy Clitheroe Bike Club
3 John Charles Private Member
4 Samuel Ashcroft Private Member
5 Adam Baines Team Hoppers Rollers
6 Giles Dumont Ilkey Cycling Club
7 John Myburgh Team Chronomaster
8 Austin Aldred Bella in Sella
9 Simon Deplitch Chronomaster
10 Neil Kenny PM
11 Matt Hallam
12 Keith Laird Thomsons Cycles
13 Timothy Jones Cycle Sport Pendle
14 Aaron Tonks Ribble Valley CRC
15 William Lewis High Peak Cycles
16 Martin Pate North Lancashire Road Club
17 Simon Mulholland Team Hoppers Rollers
18 Karl Smith Private Member
19 Bill Cooper Red Rose Olympic Cycling Club
20 Neil Hamilton Cleveleys Road Club
21 Will Erskine NLRC
22 Madeleine Scott Ph – MAS Cycling
23 Harrison Simms Cycle Sport Pendle

YOUTH

A
1 Harry French Cycle Sport Pendle A
2 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle A
3 Archie Stewart Mossley CRT A
4 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels A
5 Elliot Reed Salt Ayre Cogset A
6 Lewis Hartley Velocity WD-40 A
7 Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels A
8 Chad Rawsterne Bolton Hot Wheels A
9 Rebecca Gregson Blackpool Youth Cycling Association A
10 Joseph Clough Ribble Valley Juniors A
11 Bailey Payne Cycle Sport Pendle A
12 Anna Hulme Liverpool Mercury Dolan Cycling Club A

B
1 Dom Whitfield Mossley CRT B
2 Halley Woods Eastlands Velo B
3 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle B
4 Tristan Pilling Middleton CC B
5 Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle B
6 Corrine Side Bolton Hot Wheels B
7 James Noonan Preston Wheelers B
8 Samuel Rathbone Bella in Sella B
9 Jonny Gill Ilkley Cycling Club B
10 Lucy Naylor Clitheroe Bike Club B

C
1 Thomas Bates Mossley CRT C
2 Junior Jackson Mossley CRT C
3 James Higham Eastlands Velo D
4 Andrew Lemm Blackpool Youth Cycling Association C
5 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels C
6 John Roberts Salt Ayre Cogset C
7 Nicholas Jones Ribble Valley Juniors C
8 Daniel Vincent Cycle Sport Pendle C
9 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels C
10 Thomas Lees Red Rose Olympic Cycling Club C
11 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels C
12 Carys Field Ribble Valley Juniors C
13 Jack Clayton Cycle Sport Pendle C
14 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle C
15 Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle C
16 Ciara Gostling Cycle Sport Pendle C
D
1 Tyler Lloyd D
2 Deetry Jarrett D
3 Thomas Purcell D
4 Daniel Eastham D
5 Nancye Roberts D
6 Erin Corrigan D
7 George Bates D
8 Evan Welsh D
9 Kitty Cunnife D
10 Arwen Minton D

E
1 Trayden Jarrett E
2 Riley Saint-Simmons E
3 Emily Higham E
4 Max Laird E
5 Ephraim Ashworth E
6 Jake Holland E
7 Summer Riddehough E

 

Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK