Melissa Lowther & Alex Dalton two of the winners last night in Ilkley at the town centre races
Results – Ilkley Cycle Races
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
MEN/WOMEN
1 Alex Dalton Squadra RT
2 Nathan Draper RST Racing Team
3 Jacob Trotter Squadra RT
4 Oliver Payton PH–MAS Cycling
5 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle
5 Thomas Pidcock Chevin Cycles
7 Lizzie Armistead Boels Dolmans
8 Timothy Mansfield Huddersfield Star Whs
9 Hamish Graham Green Jersey RT
10 Matthew Robinson All Terrain Cycles
11 Robert Ormrod Ilkley Cycling Club
12 Ewan Farrow Ilkley Cycling Club
13 Alisdair Burns Crosstrax
14 Joshua Cutler 3RT
15 Archie Cross PH -MAS Cycling
WOMEN
1 Melisa Lowther Matrix Fitness Vulpine
2 Elizabeth Holden RST Racing Team
3 Rebecca Rimmington Merlin Cycles
4 Abby-Mae Parkingson RST Racing Team
5 Karen Poole GB Cycles.co.uk
6 Lois Rosundale
7 Penny Rowson Matrix Fitness – Vulpine
8 Henrietta Colborne Beacon Wheelers
9 Alison Kinloch PH – MAS Cycling
10 Hannah Benson Ilkley Cycling Club
11 D. Edmondson Booker Crosstrax
12 Martha Gill P H – MAS Cycling
13 Sinead Burke PH – MAS Cycling
14 Heather Bamforth Team Jadan
15 Jenny Eastham Airdale Olympic CC
16 Helen Dutrieux Velo Club Riomois
17 Victoria Hood Team Jadan
18 Amy O’Halloran PH -MAS Cycling
19 Gemma Scourgal Womens Cycling Shef
UNDER 16
1 Thomas Pidcock Aire Valley RT
2 Robert Gray Clifton CC
3 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Acad.
4 Matthias Barnet Edinburgh RC
5 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Acad.
6 Eugene Cross Clifton CC
7 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC
8 John MacLeod Edinburgh RC
9 Tomos Owens Paramount CRT
10 Bailey Payne Cycle Sport Pendle
11 Jonathan Bridge Lindsey Road CC
12 Billy Robinson Squadra RT
13 George Fox East Bradford CC
14 Max McMurdo Team Vertex
15 James Pike Ilkley CC
16 Joseph Varga City RC (Hull)
17 Harry French Cycle Sport Pendle
18 Ben Wait Clifton CC
19 James Coates East Bradford CC
20 Harry Myers 3RT
21 Ryan Middlemiss Otley CC
UNDER 14
1 Euan Cameron East Bradford CC
2 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle
3 William Draper Team RL360 Is. Of Man
4 Jim Brown Holmfirth CC
5 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle
6 Halley Woods Eastlands Velo
7 Luke O’Connell East Bradford CC
8 Joshua Greenwood Kirklees Cycling Acad.
9 Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Acad.
10 Oliver Rees Holmfirth CC
11 Samuel Watson Chevin Cycles.com
12 Maximilian Bloor Edinburgh RC
13 Harry Hunt Ilkley CC
14 Billy Lazenby Clifton CC
15 George Southby East Bradford CC
16 Jonny Gill Ilkley CC
17 Ella Lazenby Clifton CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)