Justyn Cannon fastest in round 7 of the Celtic TT Series on Tuesday (July 1st, R10/17)
Result – Celtic TT Series 7
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
www.celticseries.co.uk
AWARDS
1 Justyn Cannon RAF CA S 00:19:59 1st
2 Luke Dix Cardiff Jif S 00:20:23 2nd
3 Joseph Beech Ogmore Valley Whs S 00:20:25 3rd
5 Matt Postle Bush Healthcare CRT V 00:20:36 1st Vet
6 Christopher Jones Ride Bikes Wales V 00:20:38 2nd Vet
8 Anthony mark Jones Bynea CC V 00:21:10 3rd Vet
34 Stephanie Post Cardiff Ajax CC W 00:23:02 1st Woman
45 Lucy Walters Wyre Forest CRC WV 00:23:44 2nd Woman
53 Georgina Harper Cardiff Ajax CC WV 00:24:19 3rd Woman
RESULT
1 Justyn Cannon RAF CA S 00:19:59 1st
2 Luke Dix Cardiff Jif S 00:20:23 2nd
3 Joseph Beech Ogmore Valley Whs S 00:20:25 3rd
4 James Lewis NFTO Pro Cycling S 00:20:30
5 Matt Postle Bush Healthcare CRT V 00:20:36 1st Vet
6 Christopher Jones Ride Bikes Wales V 00:20:38 2nd Vet
7 Steven Powell Cwmcarn Paragon RC S 00:20:41
8 Anthony mark Jones Bynea CC V 00:21:10 3rd Vet
9 Tim Wood Team Echelon – Rotor V 00:21:14
10 Justin Walters Wyre Forest CRC V 00:21:18
11 Nick Noble BH Solidor WAM Youth V 00:21:31
11 Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) V 00:21:31
13 Michael Portlock EC Cycles CC V 00:21:36
14 David Brice Bynea CC V 00:21:39
15 Paul Hayward Cwmcarn Paragon RC V 00:21:41
16 Andy Davies Cardiff Jif S 00:21:47
17 Oliver Postle Bush Healthcare CRT Juv 00:21:50
18 Chris Tatton Sodbury Cycle-Sport V 00:21:57
19 John Williams Towy Racing Cycling Club S 00:22:01
20 Thomas Ashford Cardiff Jif S 00:22:02
21 Justin Ford CC Blaenau Gwent V 00:22:04
22 James Manson cardiff tri – SCU S 00:22:08
23 Joseph Wiltshire NFTO Race Club Jun 00:22:09
23 Wayne Thomas Pontypool RCC S 00:22:09
25 Mark Nott Ogmore Valley Whs V 00:22:11
26 Richard Coleman Stourbridge Velo V 00:22:18
27 Paul Jones Ystwyth CC S 00:22:19
27 Chris Massey Cwmcarn Paragon RC V 00:22:19
29 Neale Lewis Acme Whs (Rhondda) CC V 00:22:29
30 Richard Lawton Newport Phoenix V 00:22:35
30 David Wood Stourbridge Velo V 00:22:35
32 Simon Geary Hereford & District Whrs CC V 00:22:47
33 Andrew Storrie Ogmore Valley Whs V 00:22:50
34 Stephanie Post Cardiff Ajax CC W 00:23:02 1st Woman
35 Ian Davies CC Blaenau Gwent V 00:23:05
35 Kevin Bartlemore Acme Whs (Rhondda) CC V 00:23:05
37 Paul Jones Cwmcarn Paragon RC V 00:23:09
38 Hugh Davies Port Talbot Whrs V 00:23:10
39 Nigel Taylor Cardiff Triathletes S 00:23:13
40 Richard Beech Ogmore Valley Whs V 00:23:15
41 David Wilson-Evans Bynea CC S 00:23:19
42 Justin Di Tomaso Cardiff Ajax CC V 00:23:22
42 Steven Madeley Ogmore Valley Whs V 00:23:22
44 Mark Cane Cardiff Ajax CC S 00:23:39
45 Lucy Walters Wyre Forest CRC WV 00:23:44 2nd Woman
46 Hamish Belding Cardiff Ajax CC S 00:23:46
47 Alexandre Touche Cwmcarn Paragon RC Jun 00:23:47 inc 1 min LS
47 Karl Davies Stourbridge Velo V 00:23:47
49 Christopher Goodwin Ogmore Valley Whs V 00:24:04
50 Mike Hazelwood Saracen RC V 00:24:13
51 Lloyd Morgan San Domenico S 00:24:14
52 Ed Malarczyk Cwmcarn Paragon RC V 00:24:15
53 Georgina Harper Cardiff Ajax CC WV 00:24:19 3rd Woman
54 Jessica Hill Cardiff Ajax CC W 00:24:35
55 John Murphy Gloucester CC – Rudy Project V 00:24:53
56 Ian McDonald San Domenico V 00:24:54
57 Peter Murrieri M & D Cycles Specialised V 00:24:58
58 Jeff Adams Pontypool RCC V 00:25:16
59 Susan Burnett Newport Phoenix WV 00:25:33
60 Chris Reed Ogmore Valley Whs S 00:25:39
61 Claire Manson Cardiff Triathletes W 00:25:59
62 Clive Chappe Ross on Wye and District CC V 00:26:10
63 Derek Morgan Gannet CC V 00:26:12
64 Sue Hollin Monmouthshire Wheelers WV 00:26:17
65 Frances Williams San Domenico WV 00:26:19
66 Kevin Thomas Pontypool RCC V 00:26:28
67 Chris Jowitt Monmouthshire Wheelers S 00:26:51
68 Sally Harmer Pembrokeshire Velo W 00:27:02
69 Suzie Warren Cardiff Ajax CC W 00:27:36
70 Dianne Wilson-Evans Bynea CC WV 00:28:09
71 Kevin Grant Frome & District whs V 00:28:44
72 Graham Hewson Simonstrong Campaingners V 00:28:59
73 Philippa Crocker Dursley RC WV 00:30:47
74 Owen Pocock CC Blaenau Gwent V 00:32:31
75 Norman James Ogmore Valley Whs V 00:33:11
76 Lynne James Ogmore Valley Whs WV 00:33:47
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique