Latest round of the Brooks Cycles Track League took place on Thursday 3rd July without interruption from threatening rain
Results – Brooks Cycles Track League
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Rain had threatened all day however the latest round of the Brooks Cycles Track League took place on Thursday 3rd July 2014 without interruption at the Lyme Valley Velodrome, Newcastle under Lyme, Staffs.
The night saw the first appearance of the season by Matt Walls ( Velocity RT/WD40) and he showed the speed that has elevated him to the number 1 ranking in the Under 16 category as he won all four events in the 10 lap scratch, points, devil and the final 10 mile event which was run off at a super fast speed. The night also saw the welcome ride by Joe Evans ( Haribo/Beacon) who started racing at the track when he was 12 years old. Joe is off in a coupe of weeks to the European Junior Championships representing Great Britain and all at the track wish him all the best. Joe was seen in the 10 mile constantly pushing the pace.
In the Sprint events Tom Rotherham ( Sportcity Velo) is starting to take a commanding lead in the league as he won the 2-up TT with team mate Jack Payne and also winning the latest round of the Keiren League. The other Sprint event . the Team Sprint was won by Dave Smith ( Stafford RC) Lauren Quenby ( Swinnerton Cycles) and Sean Mayer ( Swinnerton Cycles).
Joe Pattison ( Lyme RC) built on last weeks performances and is now a strong contender for the title as he won all four B races in the 8 lap scratch, devil, course de primes and the 10 mile scratch.
The youth races saw a good turnout with Alastair Kennington ( Lyme RC) extending his overall lead in the league as he won the 200mTT, devil and 6 lap scratch.
The Freewheelers Events saw some spirited racing with some close racing for the points on the line. After a full race program the top point’s scorers in each group were
Group 1 Aaron Mansell Lyme RC 7 Points
Group 2 Lucy Scott Lyme RC 8 Points
Group 3 Owen Shepherd Lyme RC 10 points
FREEWHEELERS RESULTS
Group 1
Race 1
1st Zak Edwards Lyme RC
2nd Aaron Mansell Lyme RC
3rd Harry Brayford Lyme RC
Race 2
1st Bradley Heath Lyme RC
2nd Ambrose Morris Lyme RC
3rd Aaron Mansell
Race 3
1st Joe Boulton
2nd Zak Edwards
3rd Harry Brayford
Race 4
1st Aaron Mansell
2nd Bradley Heath
3rd Brandon McMillan
Group 2
Race 1
1st Chloe Shepherd Lyme RC
2nd Amelie Perry Lyme RC
3rd Jack Scott Lyme RC
Race 2
1st Lucy Scott Lyme RC
2nd Amy Graham Lyme RC
3rd Chloe Shepherd
Race 3
1st Amy Graham
2nd Talisha Morley
3rd Lucy Scott
Race 4
1st Lucy Scott
2nd Jack Scott
3rd Chloe Shepherd
Group 3
Race 1
1st Holly Edwards Lyme RC
2nd Owen Shepherd Lyme RC
3rd Emma O’Neil Lyme RC
Race 2
1st Holly Edwards
2nd Owen Shepherd
3rd Emma O’Neil
Race 3
1st Olly Davis Lyme RC
2nd Owen Shepherd
3rd Holly Edwards
Race 4
1st Owen Shepherd
2nd Olly Davis
3rd Holly Edwards
MAIN LEAGUE
Sprinters League 2 Up TT
1st Tom Rotherham Sportcity Velo
Jack Payne Sportcity Velo
2nd Dave Smith Stafford RC
Sean Mayer Swinnerton Cycles
3rd Paul Sydenham Brooks Cycles
Lauren Quenby Swinnerton Cycles
Youth 200m TT
1st Alastair Kennington Lyme RC
2nd James Duncalf Lyme RC
3rd George Hancock Lyme RC
A Class 10 Lap Scratch
1st Matt Walls Velocity RT WD40
2nd Jacob Booth Dave Hinde RT
3rd Joe Evans Haribo/Beacon
B Class 8 lap Scratch
1st Joe Pattison Lyme RC
2nd Phil Booth Weaver Valley CC
3rd Thomas Jackson U/A
Sprinters League Team Sprint
1st Dave Smith
Lauren Quenby
Sean Mayer
2nd Paul Sydenham
Joe Swinnerton
Jack Payne
3rd Tom Rotherham
Sophie Capewell Lichfield CCC
Emily Capewell Lichfield CCC
Youth Team Sprint
1st James Duncalf
Bradley Heath Lyme RC
Farley Barber Lyme RC
Megan Williams Newcastle RC 2001
Alex Coates Lyme RC
Aiden Morley Lyme RC
A Class 12 lap Points
1st Matt Walls
2nd Alex Simmons Swinnerton Cycles
3rd Jacob Booth
B Class Devil
1st Joe Pattison
2nd Paige Millward Bike Pure
3rd Archie Scott Lyme RC
Youth Devil
1st Alastair Kennington
2nd James Duncalf
3rd Alex Coates
A Class Devil
1st Matt Walls
2nd Joe Evans
3rd Jacob Booth
B Class Course De Primes
1st Joe Pattison
2nd Phil Booth
3rd Matt Duncalf
Sprinters League Keiren League
1st Tom Rotherham
2nd Jack Payne
3rd Sean Mayer
4th Dave Smith
5th Sophie Capewell
6th Paul Sydenham
Youth 6 lap Scratch
1st Alastair Kennington
2nd James Duncalf
3rd Alex Coates
10 Mile Scratch
1st Matt Walls
2nd Jacob Booth
3rd Joe Swinnerton
B Class
1st Joe Pattison
2nd Phil Booth
3rd Archie Scott
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique