The Halesowen Friday Night Track League had hot and dry weather for the latest round where there was lots of racing along with ice-creams and cold drinks to keep temperatures down
Results – Halesowen Friday Night Track League
(thanks Sara)
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Although the weather was hot and dry, it was a disappointing turn out of riders for the latest Friday night track league. Despite the low turnout, organisers were able to run the races and each category got an extra race so everyone had to work extra hard on an extra hot night. Cold drinks and Ice creams from the trackside café and the bar being open in the clubhouse with the BBQ sizzling meant a good night was had by all.
Results for FNTL 18/07/14
Race 1 Youth C devil
1 Ryan Brookes Halesowen
2 Josh Field Halesowen
3 AlexBarker Halesowen
4 Simon Wyllie Halesowen
5 Li8am Allen Halesowen
Race 2 Youth A&B Devil
1 Owen Mitchell Halesowen
2 William Gorner RRPCC
3 Massimo DiVito Halesowen
4 Jamieson Blain Halesowen
5 Annabel Lindsay RRPCC
Race 3 B cat scratch
1 Oliver Dighton Halesowen
2 Luke Hardman Biciecelo
3 Phil Cramp RRPCC
4 Daymian Underhill Halesowen
5 Nigel Albutt Halesowen
Race 4 A cat Scratch
1 Brad Simkin Halesowen
2 Charles Walker Halesowen
Race 5 Freewheeler 2 lap Handicap
1 Tomas Pattinson Halesowen
2 Alexander Brown Halesowen
3 JosephBrookes Halesowen
4 Sullivan Berry RRPCC
5 Kian Phillips Halesowen
Race 6 Hare and Hound A&B youth
1 Owen Mitchel Halesowen
2 Jamieson Blain Halesowen
3 William Gormer RRPCC
4 Massimo DiVito Halesowen
5 Anabel Lindsay RRPCC
Race 7 Hare and hound C Youth
1 Josh Field Halesowen
2 Ryan Brookes Halesowen
3 Simon Wyllie Halesowen
4 AlexBarker Halesowen
5 Liam Allen Halesowen
Race 8 Vets Ladies Pursuit -2 up
1 Gary Cann Halesowen
1 Phil Cramp RRPCC
2 Nigel Albutt Halesowen
2 Issy Whitley Halesowen
Race 9 Freewheeler 240 dash
Heat 1
1 Kian Phillips Halesowen
2 Matteo DiVito Halesowen
3 Joseph Turnbull RRPCC
4 Danielle Barker Halesowen
Heat 2
1 Isla Blain Halesowen
2 Thomas Brookes Halesowen
3 Alexander Sharpe Halesowen
Heat 3
1 Joseph Brookes Halesowen
2 Tomas Pattinson Halesowen
3 Alexander Brown Halesowen
4 Sullivan Berry RRPCC
Race 10 B cat unknown distance
1 Oliver Dighton Halesowen
2 Luke Hardman Biciecelo
3 Daymian Underhill Halesowen
4 Nigel Albutt Halesowen
5 Nicholas Clayton Halesowen
Race 11 A cat unknown distance
1 Charles Walker Halesowen
2 Brad Simkin Halesowen
Race 12 Freewheeler Devil
1 Joseph Brookes Halesowen
2 Sullivan Berry RRPCC
3 Tomas PAttinson Halesowen
4 Alexander Brown Halesowen
5 Matteo DiVito Halesowen
Race 13 youth C 1 lap sprint
1 Ryan Brookes Halesowen
2 Josh Field Halesowen
3 Liam Allen Halesowen
4 Alex Barker Halesowen
5 Simon Wyllie Halesowen
Race 14 Youth A&B 1 lap sprint
1 William Gorner RRPCC
2 Massimo DiVito Halesowen
3 Owen Mitchel Halesowen
4 Jamieson Blain Halesowen
5 Annabel Lindsay RRPCC
Racr 15 B cat 600m Sprint
1 Phil Cramp RRPCC
2 Issy Whitley Halesowen
3 Martyn Bruton RRPCC
4 Nicholas Clayton Halesowen
5 Oliver Dighton Halesowen
Race 16 A cat 600m Sprint
1 Brad Simkin Halesowen
2 Charles Walker Halesowen
Race 17 Freewheeler 1 lap dash
Heat 1
1 Joseph turnbull RRPCC
2 Danielle Barker Halesowen
Heat 2
1 Isla Blain Halesowen
2 Thomas Brookes Halesowen
3 Matteo DiVito Halesowen
4 Alexander Sharpe Halesowen
5 Kian Phillips Halesowen
Heat 3
1 Joseph Brookes Halesowen
2 Sullivan Berry RRPCC
3 Alexander Brown Halesowen
4 Tomas Pattinson Halesowen
Race 18 B cat 40 lap scratch
1 Oliver dighton Halesowen
2 Luke Hardman Biciecelo
3 Nicholas Clayton Halesowen
4 Daymian Underhill Halesowen
5 Nigel Albutt Halesowen
Race 19 A cat 40 lap scratch
1 Charles Walker Halesowen
2 Brad Simkin Halesowen
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)