Kieran Murphy, James Lowsley Williams & Tamina Oliver winners at the Castle Combe Summer Series on Thursday night
Results – Castle Combe Summer Series
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Cat 3/4
1 Kieran Murphy Vc Bristol
2 Callum Lister Cotswold Veldrijden
3 Henry Robertshaw Glendene Cc
4 David Tilling Veloton Team
5 Neil Dunnage Cotswold Veldrijden
6 Stuart Mccombie Bristol Rc
7 Lee Aston Sodbury Cs
8 David Jenkins On It Sports
9 Jack Billyard Swindon Rc
10 Simon Martin Bath Cc
E/1/2
1 James Lowsley Williams Nfto
2 Dexter Gardias Metaltek Kuota
3 Hugh Wilson Nfto
4 Gruffudd Lewis Pedal Leavers Rt
5 Sam Williams Nfto
6 Tavis Walker Vc Walcot
7 George Bartlett Nfto
8 James Lewis Nfto
9 Dan Mckimm Dream Cycling
10 Nick Noble Bh Solidor
Women
1 Tamina Oliver Endura Lady Force
2 Fiona Hunter Johnston N/A
3 Beth Taylor M & D
4 Rebecca Waters Performance Cycles
5 Holly James Bristol Road Club
6 Diane Moore Ride 24/7
7 Lucy Walker Bristol South
8 Alex Stubbs Chippenham Wheelers
9 Alex Willey Cardiff Jiff
10 Rosie Wilson Nbcc
11 Natasha Reddy Palmer Park Velo Rt
12 Joanne Jago Performance Cycles
13 Janet Rees Cardiff Jiff
Youth
A U16
1 Matty Hodgson Ride 24/7
2 Chris Rothwell Scr
3 Ted Collyer Ride 24/7
4 Tom Sewell Cotswold Veldrijden
5 Will Crofts Performance Cycles
6 Will Swarbrick Cccc
7 Simon Mcclelland Cotswold Veldrijden
8 Jacques Sauvaguargues Zappis Rt
9 Joseph Linehan Ppv
10 Oliver Pike Ride 24/7
11 Ben Hogan Ride 24/7
12 Jonathan Oxley Ride 24/7
13 Joe Hiscock Bcds
14 George Beck Sas
U16 Girls 1
1 Lowri Thomas M & D
U14 Boys
1 Will Matthews Ride 24/7
2 Nathan Huynh Cotswold Veldrijden
3 Thomas Gloag Vcl
4 James Silcox Newport Olympic
5 Charlie Kelly Bcds
6 Joe Rees Maindy Flyers
7 Sam Hardy Cccc
8 Morgan Curle Sulis Scorpions
9 Tom Silcox Newport Olympic
10 Max Sauvaguargues Gillingham & Dist
11 Will Bromham
U14 Girls
1 Pfeiffer Georgi Giant Cc/Halo Films
2 Lorna Bowler Hillingdon Ss
3 Lauren Booth Newport Velo
4 Elynor Backstedt Maindy Flyers
5 Freya Thatcher Sas
U12 Boys
1 Rhys Thomas M & D Cycles
2 David Hird Stratford Cc
3 Ewan Taylor M & D Cycles
4 Sam Kelly Bcds
5 Scott Curtis Chippenham Wheelers
6 Daniel Oxenham Chippenham Wheelers
7 Tyler Smith Cotswold Veldrijden
8 Harvey Lawson Chippenham Wheelers
U12 Girls
1 Jemman Bowler Hillingdon Ss
2 Laura Curle Sulis Scorpions
U10 Boys
1 Jed Smithson Hillingdon Ss
2 Lawrence Martindale Chippenham Wheelers
3 Kyle Jones Maindy Flyers
4 Joel Maclean Howell Maindy Flyers
5 Jack Webb 1st Chard Wheelers
6 Oliver Emment Hillingdon Ss
7 Joshy Jones Chippenham Wheelers
8 Lewis Evans Cotswold Veldrijden
9 Harry Codd Maindy Flyers
10 Matthew Simpson
11 Will Lawson Chippenham Wheelers
U10 Girls
1 Zoe Backstedt Maindy Flyers
2 Bethany Bennett Sospan Riders
3 Ella Macclean-Howell Maindy Flyers
4 Niamh Murphy Cotswold Veldrijden
5 Sophie Oxenham Chippenham Whs
U8 Boys
1 James Brown Ppv
2 Joseph Martindale Chippenham Wheelers
3 Jack Blackburn
4 Ben Gillett Nfto
5 Jack Shuker Chippenham Wheelers
6 Sam Dunnage Cotswold Veldrijden
7 Charlie Pears Bath Cc
8 Alex Bolton Chippenham Wheelers
9 Harvey Smith
10 Ben Lawson Chippenham Wheelers
11 Sam Fisher
12 Harry Dunnage Cotswold Veldrijden
U8 Girls
1 Rebecca Codd Maindy Flyers
2 Kim Bowler Hillingdon Ss
3 Lily Shuker Chippenham Whs
4 Madalaine Gillett Nfto
5 Georgia Tucker Chippenham Wheelers
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)