Natalie Grinczer, Jason Creswell & Matt Bunsbier winners in Dartmoor at the Brentor Road Races on Sunday
Results – Brentor Road Races
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
E/1/2/3
1 Jason Kettle Mid Devon CC
2 Kendal Noctor Feather Cycles Racing
3 James Phillips Dream Cycling
4 Simon Coles Norwood Paragon CC
5 James Davey Mid Devon CC
6 Colin Parry BH-Solidor-WAM Youth
7 Peter Medhurst Bikeshed – UEX
8 George Fowler BH-Solidor-WAM Youth
9 James Cartridge Cadence RT
10 Steven Roach
11 Lee Frost Tri UK
12 Sol Warwick Falco Racing
13 Malcolm Dixon Dream Cycling
14 James Eldridge NFTO Race Club
15 Jonathan Fowles Velo Club Walcot
16 Joshua Gray Team Tor 2000
17 Calum Croft Mud, Sweat n Gears CC
18 Jason Kettle Mid Devon CC
19 Dexter Hurlock Mondraker UK
20 Huw Richards Tavistock Whlrs NorthShoreGall…
Women E/1/2/3/4
1 Natalie Grinczer Fusion RT Gearclub Bike Scienc…
2 Josephine Gilbert VC St Raphael
3 Heidi Viles Exeter Wheelers
4 Nicola Noble
5 Jessica Duffy Kinoko Cycles Racing
6 Wiebke Rietz 1st Chard Whls
7 Zoe Betteridge North Devon Wheelers – South F…
8 Lucy Walker Bristol South CC
9 Sophie Edmondson Kinoko Cycles Racing
10 Alice Miller Look Mum No Hands!
11 Alison Hooper Mid Devon CC
12 Alexandra Sheehan Merlin Cycles
13 Sarah Croucher London Phoenix CC
14 Claire Elworthy Exeter Wheelers
15 Nichola Rorke Exeter Wheelers
3/4
1 Matt Dunsbier VC Bristol Webbs of Warmley
2 George Clews Somerset RC – Bicycle Chain
3 Hugo Crabb Tri UK
4 Tom Stringer Outdoor Traders Cycling Club
5 Matthew Slater Exe Velo Cycling Club
6 Josh Rochester-Greet Kinoko Cycles Racing
7 Nathaniel Cooke Kinoko Cycles Racing
8 Oliver Wright North Devon Wheelers – South F…
9 George Smith Gillingham and District Wheele…
10 Tom Maisey Bristol RC
11 Alastair Luxford CSE Racing
12 Sam Barker University of Exeter Cycling C…
13 Myles Gerrard Tanks Direct Cycling
14 Daniel Strong Tavistock Whlrs NorthShoreGall…
15 David Hewett Adalta Cycling Club
16 Jonathan Jones University of Exeter Cycling C…
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands