Jon Shillingford & Lewis Atkins winners at the Tuesday night Circuit Race League at Hillingdon in West London
Results – Hillingdon Tuesday Night Series (thanks Mark)
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
E/1/2/3
1 Lewis Atkins Pedal Heaven RT
2 Jamie Pine Pedal Heaven RT
3 Lawrence Carpenter Catford Equipe
4 George Farrell CSE Racing
5 George Gori Nuun Sigma Sport
6 Luke Merrilees Wyndymilla
7 Vince Halpern Handsling
8 Alex Peterson Awcycles.co.uk
9 Charles Page Hillingdon Slipstreamers
10 Will Sloper CURT
11 Neil Heffernan Inverse Cycling Components
12 Carl Jolley Hillingdon Slipstreamers
13 Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers
14 Tony Vickers Pearson Cycling Club
15 Dominic Gabellini Rapha Condor
16 David Gayler Kenton Road Club
17 Torkel Dohmers PCO
18 Chris Jubb Pearson Cycling Club
19 Darryl Green Inverse Cycling Components
20 Adam Thompson Reading CC
21 Riyadh Khamis Personal Bike Fit
22 Robin Basford WyndyMilla
23 Daren Austin Twickenham CC
24 Cunha Aluayo N/A
25 Kevin Argent Sigma Sport/ Concept
26 Rudie Marais Sigma Sport
27 Francis Cade Pedal Heaven RT
28 Chris Pyne Imperial RT
29 Nigel Macaodha Nuun Sigma Sport
30 Tim Watling Kingston Wheelers
31 Adam Cotterell Wyndymilla
32 CSE Racing
33 Robert Simpson Python RT
34 Ben Smith Welwyn Wheelers
35 Seamus Kelly Kingston
36 Justin Radford Python RT
37 Craig McLean Nuun Sigma Sport
38 Nuun Sigma Sport
39 Tom Copeland Nuun Sigma Sport
40 George Kirkin Imperial RT
41 Rory Wilkinson Dulwich
42 John McClelland Bush Healthcare
43 CSE Racing
44 Kristian Borbley Cycle Lab
45 Symon Lewis Nuun Sigma Sport
Category 3/4
1 Jon Shillingford Thames Velo
2 Andrew Brown VC Peloton
3 Jon Saunders CharlotteVille
4 Ben Seneviatre Private
5 Barlosz Kowka Finchley RT
6 Tomas Chmielewski Finchley RT
7 Danny Bellion BC Private
8 Matthew Bowe Kenton RC
9 Josh Busler BC Private
10 Ben Parfitt London Dynamo
11 Louis Francis Watford Velo Sport
12 Darryl Lusardi Willesden
13 Tom Peel Archer RC
14 Basil Adamo London Phoenix CC
15 Scott Sheperd London Dynamo
16 Matt Peel Watford Velo Sport
17 Clive Evans WDMBC
18 Andrew Ware Watford Velo Sport
19 Chris Denman WDMBC
20 Reg Pay WDMBC
21 Thomas Mead Herbert Watford Velo Sport
22 Sean Warner Twickenham CC
23 Paddy Hudson BC Private
24 Kevin Chandler Watford Velo Sport
25
26 Anthony Jarrett Finsbury Park
27 Chris Bakal Pearsons CC
28 Josh Beckter High Wycombe
29 Mark Glowinski VCL
30 Odhren McConnell Rapha Condor
31 Meti Gashi Watford Velo Sport
32 Alistair Goodman PM
33 Pavan Pooprai Sigma Sport
34 Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers
35 Stuart Wrigley PM
36 Awlan Brurman Rapha Condor
37 Shaun O’Hara Chelmer CC
38 Chris Huey BC Private
39 Mike Diggins VC Peleton
40 Szilard Pinter Finsbury Park
41 Nick Glazier London Pheonix
42 Des Gayler Kenton RC
43 Paul Bennett WDMBC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique