Joe Holt and Marc Collough winners at Marsh Tracks in Wales at the Welsh National Championships
Results – Welsh National Champs at Marsh Tracks
(Thanks Graham)
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Not including Womens and Under 8
E/1/2/3
1 Joe Holt County Cycles RT 1st
2 Zack Williamson Clay Cross Road Team 1st
3 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team J 2nd
4 Alex Harvey Marsh Tracks Race Team 2nd
5 Gerallt Allen The Edge Cycleworks 2nd
6 Gwyn Lovibond Teamwallis CHH Racing Team 1st
7 Peter Kibble Sports Trader RT A
8 James Eastbury Chester RC 2nd
9 Edward Roberts VC Melyd 2nd
10 Terry Glynn Velo Club Melyd 2nd
11 Alan Forrester Rhyl Cycling Club 2nd
12 Tomos Owen Paramount RT A
CAT 3/4
1 Marc Collough Rhos On Sea Cycling Club 3rd
2 Sion Jones Rhos On Sea Cycling Club 3rd
3 Gareth Bowyer Rhos On Sea Cycling Club 3rd
4 Wayne Lacey Stone Whls CC 3rd
5 Rob Rogers Marsh Tracks Race Team 3rd
6 Rhodri Owen 4th
7 Chris Jones Holywell Avengers 3rd
8 Gareth Vickers Rhos On Sea Cycling Club 4th
9 Paul Barnes Holywell Avengers 3rd
10 Wesley Inskip NCRC2001 4th
11 Joseph Robson Chester RC 3rd
12 Barry Davies Cobdy Brenin Dragons 3rd
YOUTH
GIRLS
A
1 Sophie-Jo Wylie-Morris M and D Cycles/Scimitar Sports/ Fusion Sports RT A G
2 Megan Chard M and D Cycles/Scimitar Sports/ Fusion Sports RT A G
3 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team A G
4 Lowri Thomas M and D Cycles/Scimitar Sports/ Fusion Sports RT A G
5 Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club A G
6 Elain Davies Marsh Tracks Race Team A G
7 Hannah Mcewan Graham Weigh Racing A G
8 Gwenno Hughes Marsh Tracks Race Team A G
B
1 Megan James Abergavenny RC B G
2 Ella Barnwell Towy Riders B G
3 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC B G
4 Francesca Storey Newport Olympic Cycling Club B G
5 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC B G
6 Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club B G
UNDER 12
1 Guto Dafydd Towy Riders C
2 Rhys Thomas M and D Cycles/Scimitar Sports/ Fusion Sports RT C
3 Hollie Owens Mid Shropshire Wheelers C G
4 Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC C
5 Luke Simmonds Stratford CC C
6 Nianha Albones CCRC C G
7 Ieuan Jones CBMDC
8 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Conwy C
9 Ifan Phillps West Wales Cycling Team C
10 Shannon Haird West Wales Cycling Team C G
11 Katelyn Carton West Wales Cycle Racing Team C G
UNDER 10
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team D
2 Griff Lewis Team Conti D
3 Iolo Dafydd Towy Riders D
4 Joel McClean Maindy Flyers D
5 Grace Lister Wolverhampton Whls D G
6 Osian Jones CBMDC D
7 Ella McClean Maidy Flyers D G
8 Cerys Simmonds Stratford CC D G
9 Nia Barnwell D G
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique