Alastair McNicol winner of the category 2/3/4 Sam Robinson Memorial Road Race at Balfron (Scotland)
Result – Sam Robinson Memorial Road Race
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Alastair McNicol www.Dooleys-Cycles.co.uk 2nd 02:34:32
2 Jason Roberts Glasgow Whls 2nd 6
3 Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club 2nd st
4 Andrew Hale 01:05
5 Bradley Stokes Pedal Power RT 2nd st
6 Ruari Yeoman East Kilbride Road Club 2nd/Jun st
7 Brian Widdison Moray Firth Cycling Club 2nd st
8 Ryan Fenwick Rigmar Racers 2nd st
9 John Gartland GJS Cruise Racing 2nd st
10 Ross Dymock Glasgow Green Cycle Club 3rd st
11 Jack Taylor Dumfries CC 3rd st
12 David Gleave East Kilbride Road Club 2nd st
13 Jonathan Davey Edinburgh RC 3rd st
14 David Reed Deeside Thistle CC 3rd st
15 Veli-Matti Raikkonen Granite City RT 2nd st
16 David Dalziel Glasgow Nightingale CC 2nd st
17 Walter Hamilton Edinburgh RC 2nd st
18 Keith Laird Team Thomsons Cycles 2nd st
19 Greig Brown www.Dooleys-Cycles.co.uk 2nd st
20 Aidan Quinn Speg – Project 51 2nd st
21 Graham McGarrity www.Dooleys-Cycles.co.uk 2nd 02:36
22 Andrew Bruce Kinross CC 2nd st
23 Scott Johnston Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech 2nd st
24 Tom Fernie Velo Club Edinburgh 2nd st
25 Wayne Barr Velocity 44 Stirling 2nd st
26 Michael Mallen GS Metro 3rd st
27 Gary Davidson VC Astar Anderside 2nd 02:43
28 George Roberts Icarus Racing 3rd st
29 Angus Claxton Moray Firth Cycling Club 2nd/Jun 02:50
30 Tom Macdonald Lomond Roads CC 3rd 05:01
31 David Blockley VC Astar Anderside 3rd st
32 Allan Adams VC Glasgow South 3rd st
33 Terence McMahon Glasgow Ivy CC 3rd 05:03
34 Ross Clark Glasgow Ivy CC 3rd 05:06
35 Derek McMillan St Christophers CC 3rd 05:08
36 Richard Thurlow-Begg Glasgow United CC 4th st
37 Gavin Thompson Glasgow Nightingale CC 3rd 05:10
38 Oscar Marletta VC Glasgow South 4th st
39 Calum Gray Peebles CC 3rd 05:16
40 Gavin Alexander teamnovonordisk 3rd/Jun st
41 Genevieve Whitson WV Avanti 3rd/Lady st
42 Andrew Fickling Glasgow Nightingale CC 4th 05:27
43 Andrew Wilson Falkirk Bicycle Club 3rd 06:10
44 Stephen Roe VC Glasgow South 4th 08:28
45 Matthew Ansell Velo Club Edinburgh 3rd 08:38
46 William Turner Falkirk Bicycle Club 3rd 14:22
47 Michael Kinsella Glasgow Whls 4th 15:32
48 Richard McGhee Glasgow Nightingale CC 3rd 15:57
49 Joseph Shaw Falkirk Bicycle Club 4th st
50 David Stewart Deeside Thistle CC 3rd st
51 Ciaran Mallon VC Glasgow South 4th 17:46
52 Al Pell Glasgow Nightingale CC 4th st
53 Gavin Dempster Glasgow Green Cycle Club 3rd 19:01
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique