Marcin Bialoblocki & Philip Wilkins winners at the Darley Moor Circuit Races on Saturday, August 23rd
Results – Darley Moor Circuit Races
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Note: report and result from the Women’s event can be seen here ….
Photos:Â Sally Maier
E/1/2/3
1 Marcin Bialoblocki Velosure – Giordana RT
2 William Bjergfelt Metaltek KUOTA RT
3 Adam Kenway Team Zenith – Buzz Cycles
4 Stuart Marshall Team Zenith – Buzz Cycles
5 Benjamin Kellett Champion System/Club Roost/Max…
6 Andrew Magnier Velosure – Giordana RT
7 Martin Ford
8 Peter Cocker Pedal Pushers
9 Harry Browning Pedal Pushers
10 Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles
11 Alastair Hepworth Bike Box Alan/Whiston Velo
12 Paul Allen Dinnington Racing Club
13 Benjamin Last Clay Cross Road Team
14 Carl Dyson Achieve-Skinnergate Racing
15 David Bolland Liverpool Mercury (Dolan) CC
3/4
1 Philip Wilkins Moda RT
2 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC
3 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT
4 Joshua Waters Sherwood Pines Cycles SRAM RT
5 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC
6 Jonathan Stanlake
7 Sean Sleigh Mercia CC – Lloyds Cycles
8 Bruce Dalton The Kinesis Morvelo Project
9 Paul Conneely Witham Wheelers Cycling Club
10 Thomas Sutton Andy Moore Autocentres Racing
U16 Boys
1 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT
2 Joshua Waters Sherwood Pines Cycles SRAM RT
3 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC
U14 Boys
1 Caleb Hill Lyme RC
2 George Swindell Sherwood Pines Cycles SRAM RT
3 Max Szeles Derby Mercury RCU
12 Boys
1 Joshua Giddings Heanor Clarion CC
2 Alec Gregory Leicestershire Road Club
3 Edward Woodward Coventry Road Club
U10 Boys
1 Callum Twelves Leicestershire Road Club
2 Samuel Russell Derby Mercury RC
3 Thomas Dixon Leicestershire Road Club
U8 Boys
1 Noah Scott-Wright Featherstone RC
2 Morgan Hemmings Lichfield City CC
3 Jack Appleby API – Metrow/Essex Utilities
U16 Girls
1 Charlotte Broughton MG Decor
2 April Tacey Leicestershire Road Club
3 Madeleine Gammons Bourne Whls CC
U14 Girls
1 Elizabeth Catlow VC Lincoln
2 Jessica Woodworth Bourne Whls CC
U12 Girls
1 Adele Taylor Clifton CC
U10 Girls
1 Charley Woodworth Bourne Whls CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands