Weather and crashes fail to stop the Welwyn Friday Night Track League being completed
Report – Welwyn Friday Night Track League
(thanks Peter Waghorn)
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
The weather threatened to disturb the start of the meeting but the whole programme was completed despite two minor crashes in the Senior B scratch race and the Youth B block handicap
A good number of riders turned out in both the senior and youth categories.
John McClelland won the opening 10 lap A edging our Frank Longstaff on the line. He added the Devil and the 10 lap Block Handicap for Odd numbered riders aided by the slow start of the Group B riders. In the block handicap for even numbered riders the B group started at a fast pace and maintained this throughout and the chasing group A riders never made contact.
The closing 10 mile was run at a good pace and by half distance only a handful of riders remained.
A group of 5 riders opened up a lead – dropped to three with 4 laps left. Andy Hastings made a lone break with 3 laps to go and no one chased him down – a well taken victory
Youth A – Will Raymond won the first three events while the limit group led by Ben Webster held on to win the 8 lap handicap. Reece Pollen was on good form in the Youth B events and closed in on the series leader Millie Gage. Ollie Stockwell won the opening 3 lap scratch for CDE riders but was handicapped out of contention in the remaining events – won by Tom Sharples, Ben Griffin and Sophie Lewis
Two more Track League events to close the season
Senior A
10 lap scratch – John McClelland (Bush Healthcare) Frank Longstaff (Team Terminator) Alex Murchison( Bike Shed)
Devil – john McClelland (Bush Healthcare) Martin Ruepp (Iceni Velo) Alex Murchison (Bike Shed)
10 mile – Andy Hastings (Richardson Trek) John McClelland (Bush Healthcare) Alex Murchison (Bike Shed)
Senior B
10 Lap Points – Josh Roberts (Welwyn) Colin Bailey (North Road) Simon Best (North Road)
10 lap AB Block Handicap (Evens)– Josh Roberts (Welwyn) James Parrish (Lea Valley) Jez Cox (PM)
10 Lap AB Block Handicap (Odds) – John McClelland (Bush Healthcare) Charles Page (Hillingdon) Andy Hastings (Richardson
Trek)
Youth A
8 lap Scratch – Will Raymond , Glen Dossett, Toby Miles (all Welwyn)
8 lap Points – Will Raymond, Cai Davies, Toby Miles (all Welwyn)
Devil – Will Raymond , Toby Miles. Alexi Edwards (all Welwyn)
8 lap Handicap – Ben Webster (Welwyn) Alexi Edwards (Welwyn) Lawrence Lisher (Green Arrow)
Youth B
6 lap scratch – Ben Longstaff (Colchester) Jamie Dene (Welwyn) Millie Gage (Welwyn)
6 lap Points – Reece Pollen (CC Hackney) Bob Longstaff (Colchester) Ben Selfe (Lea Valley)
Devil – Reece Pollen (CC Hackney) Nathan Blackmore (Welwyn) Jamie Dene (Welwyn)
Youth CDE
3 lap Scratch – Ollie Stockwell (Welwyn) Adam Lightfoot (CC Ashwell) Sophie Lewis (CC Asshwell)
3 lap handicap A – Tom Sharples, Freya Butler, Ben Hinchliffe (all Welwyn)
3 lap Handicap B – Ben Griffin, Tom Sharples, Sam Gage (all Welwyn)
4 lap Handicap – Sophie Lewis (CC Asshwell) Ben Griffin (Welwyn) Freya Butler (Welwyn)
Peter Waghorn
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)