1-2-3 for Team Swift as Andy Jackson wins the Seacroft Wheelers Open 25 mile time trial from Simon Beldon & Mark Wolstenholme
Result – Seacroft Wheelers Open 25
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Andy Jackson Team Swift 00:49:01
2 Simon Beldon Team Swift 00:50:52
3 Mark Wolstenholme Team Swift 00:51:00
4 Paul Thirling Stockton Wheelers CC 00:52:08
5 Christopher Isats Berwick Wheelers 00:52:09
6 Blaine Metcalf Team Swift 00:52:24
7 Blair Buss Team Swift 00:52:27
8 Ben Jacobs Albarosa CC 00:52:30
9 Lee McDermott Wansbeck CC 00:53:17
10 Stephen Wood Yorkshire Velo 00:53:30
11 Shaw Pickard Scarborough Paragon CC 00:53:51
12 Steven Fullerton Darlington CC 00:54:12
13 Andrew Askwith Bridlington CC 00:54:20
14 Patrick Lince Flex-Tech Ettridge Cycles RT 00:55:12
15 Simon Cave Harrogate Nova CC 00:55:15
16 Tim Humphries Team Swift 00:55:18
17 David Betts Team Swift 00:55:23
18 Russell Richardson Teesdale CRC 00:55:37
19 Kieran Savage Jackpot Racing 00:55:41
20 Jim Trevor Hull Thursday RC 00:55:43
21 Matthew Wilde Huddersfield Star Wheelers 00:55:53
22 Gavin McIntosh Albarosa CC 00:56:12
23 Stu Wood Wetherby Whs 00:56:19
24 Brian Sunter Condor Road Club 00:56:20
25 Stephen Mooring Yorkshire Road Club 00:56:47
26 Gary McBean Adept Precision RT / NE Healthcare 00:56:51
27 Chris Harris Holme Valley Whs 00:57:03
28 Thomas Winn Selby CC 00:57:07
29 Wayne Thorpe Team Swift 00:57:07
30 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 00:57:14
31 Michael Schofield Clifton C.C. York 00:57:18
32 Demetrius Onoufriou Putney Flyers 00:57:22
33 Neil Foster Adept Precision RT 00:57:45
34 David Leckenby Ilkley CC 00:57:46
35 Adrian Stott Yorkshire Road Club 00:57:48
36 Andrew Whitehead Rockingham CC 00:57:52
37 Tony Johnson Barnsley RC 00:57:58
38 Roger Bromiley Harrogate Nova CC 00:58:00
39 Gary Rhodes Drighlington BC 00:58:09
40 Michael Lawrenson Police Sport UK CRT (PSUKCRT) 00:58:26
41 Tony Kent Harrogate Nova CC 00:58:31
42 Matthew Atkinson Scarborough Paragon CC 00:58:33
43 James Grainger Wakefield CC 00:58:50
44 Saul Clayton Albarosa CC 00:58:55
45 Derek Roe Team Swift 00:59:09
46 Anthony Keyworth Kiveton Park CC 00:59:20
47 Mark Burtonshaw Team Swift 00:59:33
48 James Cullen Otley CC 00:59:35
49 Ian Galbraith Drighlington BC 00:59:35
50 Simon Skelton Albarosa CC 00:59:43
51 Roy Burne Team Swift 00:59:54
52 Robert Grainger Scarborough Paragon CC 00:59:55
53 Andrew Vaughan City RC (Hull) 01:00:02
54 Chris Jones Calderdale Tri Club 01:00:04
55 Steve Wood Stocksbridge CC 01:00:04
56 Christopher Goode Yorkshire Coast Clarion 01:00:04
57 Ian Mortimer Drighlington BC 01:00:26
58 Mike Shacklock Yorkshire RC 01:00:49
59 Anthony McNamara Rockingham CC 01:00:58
60 Robin Stephenson Scarborough Paragon CC 01:01:19
61 Matthew Asquith East Bradford CC 01:01:32
62 Mike Potter Scarborough Paragon CC 01:01:57
63 Mark Lansdown Albarosa CC 01:02:00
64 Mike williams Team Swift 01:02:04
65 Richard Leake Leeds & Bradford Tri Club 01:02:08
66 Mike McLeavy City RC (Hull) 01:02:16
67 Allen Bell Yorkshire RC 01:02:21
68 Andrew Smith Seacroft Whs 01:02:33
69 Peter Manners Barnesbury CC 01:02:49
70 David Cook Rockingham CC 01:03:04
71 Mike Furby Valley Striders 01:03:12
72 Ian Garbett Holme Valley Whs 01:04:10
73 Kieran O’Doherty Bronte Whs 01:04:45
74 Wayne Fuller Rotherham Wheelers CC 01:04:52
75 Sheldon Howcroft Otley CC 01:04:54
76 Michael Cox North Lanc RC 01:05:14
77 John Baines Yorkshire RC 01:05:23
78 Mike Cole Huddersfield RC 01:05:55
79 Keith Alderson Cleveland Wheelers CC 01:06:12
80 Neil Holloway Leeds & Bradford Tri Club 01:06:26
81 Peter Yates Otley CC 01:07:38
82 Robert Tate Leeds Westfield CC 01:07:42
83 Stephen Broadley Otley CC 01:09:11
84 Tony Morris Thurcroft CC 01:09:29
85 Brian Ward Scarborough Paragon CC 01:10:10
86 Alan Sides Rotherham Wheelers 01:14:18
87 Keith Richardson Leeds Westfield 01:17:38
88 Arthur Thackray Team Swift 01:19:52
89 Brian Ashworth East Bradford CC 01:20:41
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique