Chris McNamara fastest in the Southern Counties CU 25 mile time trial on 7th September
Result – Southern Counties CU 25
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Chris Mcnamara S/C South Down Bikes S 00:50:53
2 Simon McNamara South Downs Bikes S 00:51:39
3 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT V44 00:51:42
4 Steve Dennis East Grinstead CC V51 00:52:06
5 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC V41 00:53:03
6 Steve Kane Brighton Excelsior CC S 00:53:18
7 Adam Atkinson 34th Nomads CC S 00:53:23
8 Iain Brogden Eastbourne Rovers CC V45 00:54:01
9 Nick Gasson 34th Nomads CC S 00:54:16
10 Mark Emsley Brighton Excelsior CC S 00:54:20
11 Richard Weatherstone GS Stella V47 00:54:41
12 Brian Molloy Brighton Excelsior CC V46 00:55:03
13 Robert Rollings Lewes Wanderers CC S 00:55:24
14 Paul Byford Crawley Wheelers V48 00:56:19
15 Richard Tully Elite Cycling S 00:56:22
16 Dominic Lowden Lewes Wanderers CC V56 00:56:26
17 David Motton Redhill CC S 00:56:37
18 Shaun Kennedy Bec CC V55 00:56:59
18 Lee Turner Southern Counties PM V45 00:56:59
20 Matthew Andrews Horsham Cycling S 00:57:09
21 Adrian Blacker Norwood Paragon CC V50 00:57:13
22 Jon Fry Horsham Cycling V43 00:57:17
23 Matt Peel Redhill CC S 00:57:18
24 Leon Marshall S/C South Eastern RC S 00:57:22
25 Ross Macdonald 34th Nomads CC S 00:57:27
26 Lee Russell Southern Counties PM S 00:57:39
27 Dave Warne Old Portlians CC V58 00:58:00
28 James Stone Brighton Excelsior CC V45 00:58:15
29 John Marinko Brighton Mitre CC V49 00:58:24
29 Brian Hennessey Redhill CC V48 00:58:24
31 Jon Masters Norwood Paragon CC V51 00:58:25
32 James Horan South Downs Bikes V45 00:58:38
33 Glenn Karpeta Oxted Cycle Club V51 00:58:42
34 Michael Rice De Laune CC V48 00:58:46
35 Nick Davy Redhill CC V50 00:58:57
36 Ralph Swallow South Western RC V42 00:59:09
37 Steve Avery Old Portlians CC V55 00:59:21
38 Mike Anton East Grinstead CC V45 00:59:36
39 Ian Bashford Old Portlians CC V58 00:59:39
40 Stephen Copeland Horsham Cycling V49 00:59:44
41 Madelaine Lee-Smith East Grinstead CC WV43 01:00:04
42 Nick McCormick Epsom CC V51 01:00:14
43 Paul Tunnell Addiscombe CC V53 01:00:15
44 Paul King Old Portlians CC V51 01:00:25
45 Ray Sullivan Redhill CC V47 01:00:28
46 Simon Tonge Redmon CC V50 01:00:39
47 Mark Penfold Crawley Wheelers V49 01:00:43
48 Simon Neave East Grinstead CC V53 01:00:46
49 Geoff Watson East Grinstead CC V50 01:00:49
50 Don Parker Brighton Mitre CC V65 01:00:52
51 Michael Valks Lewes Wanderers CC V43 01:00:57
52 Timothy Peters Horsham Cycling V42 01:00:59
53 Zak Corum-Haines Brighton Excelsior CC ****** J 01:01:23
54 Paul Winkley East Grinstead CC V58 01:01:32
55 Simon Lowe De Laune CC V48 01:02:08
56 Bryn Reeves Horsham Cycling V47 01:02:29
57 Geoff Smith Eastbourne Rovers CC V64 01:02:45
58 Jon Frost Redmon CC V47 01:02:49
59 Richard Woodward East Grinstead CC V52 01:03:05
60 Ade Fadero Sussex Nomads CC V52 01:03:10
61 William Henton Redhill CC S 01:03:14
62 Andrew Green Old Portlians CC V48 01:03:22
63 Helen Bullimore Trainsharp RT WV 01:03:33
64 Alan Robinson Central Sussex CC V73 01:04:18
65 Robert Royal-Evatt Addiscombe CC V46 01:04:25
66 Jonathan Hemming Addiscombe CC V45 01:04:41
67 Katie Crowe Dulwich Paragon CC W 01:04:42
68 Tim Whitehead Bec CC S 01:04:45
69 Ben Hardisty East Grinstead CC V55 01:04:57
70 Joseph Bertorelli Kingston Phoenix RC V53 01:05:12
71 Rhiannon Davies S/C Brighton Mitre CC W 01:05:37
72 Tony Brown South Eastern RC V51 01:05:38
73 ValeriePlace SCCU Private Member WV 01:06:03
74 Oliver Walker South Eastern RC S 01:06:51
75 Rachel Watkins Kingston Phoenix RC WV 01:06:56
76 Simon Mitchell Kingston Phoenix RC V50 01:07:14
77 John Tindall Epsom CC V53 01:07:50
78 Mike Morley Kingston Phoenix RC V72 01:07:58
79 Jackie Dodd Kingston Phoenix RC WV 01:08:13
80 Michael Twitchett South Eastern RC V75 01:08:17
81 Gary Noble-Smith Horsham Cycling – SCU V56 01:08:47
82 Stephen Allport Bec CC S 01:09:18
83 Philip Burgin Kingston Phoenix RC V62 01:09:56
84 Rebecca Dyckes Horsham Cycling WV 01:10:05
85 Brian Hill Epsom CC V71 01:10:38
86 Catherine Humm Oxted Cycle Club W 01:11:03
87 Lee Jardine Kingston Phoenix RC V47 01:14:31
88 Suzane Ahern 34th Nomads CC WV 01:15:53
89 Samantha Whitehead Bec CC W 01:19:39
90 Grant Pyke Kingston Phoenix RC (tri) V78 01:23:22
91 Ken Williams Kingston Phoenix RC V76 01:25:30
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands