Michael Butler and Owen Lake winners at the SERRL Evening Series at the Kent Cyclopark last Thursday
Result – SERRL Evening Series
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
E/1/2
1 Owen Lake Richardsons-Trek RT
2 Harry Godding Catford CC Equipe/Banks
3 Harry Franklin Catford CC Equipe/Banks
4 Luke Ryan Richardsons-Trek RT
5 Simon Alexander Richardsons-Trek RT
6 Dean Shannon Richardsons-Trek RT
7 George Wood Richardsons-Trek RT
8 Andy Lyons Richardsons-Trek RT
9 Cameron Judson Kingston Whls CC
10 Mark McCullagh Dulwich Paragon CC
11 Jacob Nicholson Team Bottecchia UK
12 Ross Bryan Team Gwb – ACTiV
13 Lee Comerford London Dynamo
14 Ben Knapp Dulwich Paragon CC
15 James Flury ViCiOUS VELO
16 Philip Lenney Team Gwb – ACTiV
17 Rhys Clegg PMR@Toachim House
18 Ashley Dennis Catford CC Equipe/Banks
19 Matthew Leary PB Cycle Coaching Racing Team
20 Benjamin Knowles London Phoenix CC
21 Jonnie Blackman Beckenham Rugby Cyclists
3/4
1 Michael Butler Team Gwb – ACTiV
2 Alex Pearson
3 Jack Donaldson Dulwich Paragon CC
4 Neil Harris
5 Andrew Ten-broeke PB Cycle Coaching Racing Team
6 Oliver Morris-Jones In Gear Quickvit Trainsharp RT
7 Robert Thatcher Southborough & District Wh
8 Rod Archibald Adalta Cycling Club
9 Peter Merritt VC Deal
10 Joe Luckett Team Gwb – ACTiV
11 Gary Bull Bigfoot CC
12 Daniel Fricker Wigmore CC
13 H Christian Rudolf De Laune CC
14 Richard Brooks Dulwich Paragon CC
15 Paul Turner
16 Richard Naylor Abellio – SFA Racing Team
17 Simon Bell
18 Paul Philpott Adalta Cycling Club
19 Alexander Hastings San Fairy Ann CC
20 John Dussek
21 Paul Dinsdale
22 Matthew Whiting San Fairy Ann CC
23 Christopher Gore Beckenham Rugby Cyclists
24 Albert Townley West Kent Road Club
25 Sheridan Bridal San Fairy Ann CC
26 Richard Jones Abellio – SFA Racing Team
27 Jack Heather Team Bottecchia UK
28 Christopher Eschle Redbridge CC
29 David Williams Team Bottecchia UK
30 Thomas Rowing Abellio – SFA Racing Team
31 Josh Wakeling Activ Cycles Folkestone
32 Cliff Steele Brixton Cycles
33 Jason Nind Wigmore CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)