Chris McNamara fastest in ESCA 10 and Steve Dennis fastest in ESCA 25 in East Sussex double header last weekend
Results – ESCA 10 & 25
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
East Sussex CA 10 (Saturday 13th Sept) Course G10/87
1 Chris McNamara Pedal Heaven Colbornes RT 0:20:32
2 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 0:20:37
3 Steve Kane Brighton Excelsior CC 0:20:48
4 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 0:21:16
5 Jack Donaldson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 0:21:27
6 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 0:21:30
7 Mark Emsley Brighton Excelsior CC 0:21:34
8 Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 0:21:35
9 Iain Brogden Eastbourne Rovers CC 0:21:58
10 Joe Kingsman Hastings & St. Leonards CC 0:21:59
11 George Welfare Eastbourne Rovers CC 0:22:16
12 Christopher Wolton Southborough & Dist. Whs 0:22:26
13 Paul Newsome Crawley Wheelers 0:22:44
14 Peter Pav Bryan Rye & District Wheelers CC 0:22:45
15 Jason Le Goff In-Gear Quickvit Trainsharp RT 0:22:53
16 Matt Coombs Lewes Wanderers CC 0:22:58
17 Michael Davey Eastbourne Rovers CC 0:23:00
18 Ian Hodge Southborough & Dist. Whs 0:23:07
19 Colin Chambers Crawley Wheelers 0:23:21
20 Lee Russell VC Elan Harry Perry Cycles 0:23:22
21 Sam Dix In-Gear Quickvit Trainsharp RT 0:23:45
22 Neil Midgley Lewes Wanderers CC 0:23:49
23 Mark Brittle Hastings & St. Leonards CC 0:24:09
24 Lee Smith Hastings & St. Leonards CC 0:24:10
25 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 0:24:11
26 Peter Moon Eastbourne Rovers CC 0:24:12
27 Rupert Robinson Crawley Wheelers 0:24:13
28 Darren Brockhurst Lewes Wanderers CC 0:24:14
29 Tim Wells Eastbourne Rovers CC 0:24:16
30 Geoff Smith Eastbourne Rovers CC 0:24:27
31 Mike Anton East Grinstead CC 0:24:32
32 Martin Banfield London Dynamo 0:24:36
33 Robert Hoodless Crawley Wheelers 0:24:38
34 Ian Newbold Eastbourne Rovers CC 0:24:39
34 Kevin Bashford East Grinstead CC 0:24:39
36 Brian Hood Thanet RC 0:24:51
37 Martin Shoesmith Mid Sussex Triathlon Club 0:24:53
38 Paul Winkley East Grinstead CC 0:24:55
39 Alan Robinson Central Sussex CC 0:24:58
39 Peter Owen Norwood Paragon CC 0:24:58
41 Oliver Tuckley Lewes Wanderers CC 0:25:00
42 Ruth Summerford Eastbourne Rovers CC 0:25:03
43 Mark Gidney De Laune CC 0:25:06
44 Tamar Vanderhaas Lewes Wanderers CC 0:25:16
45 Rachel Baker Crawley Wheelers 0:25:31
46 Elliot Brown Eastbourne Rovers CC 0:25:36
47 John Mankelow Lewes Wanderers CC 0:25:41
48 Paget Cohen Lewes Wanderers CC 0:25:47
49 Bruce English Eastbourne Rovers CC 0:25:54
50 Adrian Collins Eastbourne Rovers CC 0:25:59
51 Alex Smith Hastings & St. Leonards CC 0:26:01
52 Matthew Phillips Redhill CC 0:26:03
53 Helen Bullimore Trainsharp Racing Team 0:26:16
54 Stuart Payne Central Sussex CC 0:26:18
55 Barry Packman Dorking CC 0:26:29
56 Oliver Chapman Hastings & St. Leonards CC 0:26:37
57 Peter Eames Eastbourne Rovers CC 0:26:40
58 Roger Davis Ashford Tri Club 0:26:43
59 David Beale Lewes Wanderers CC 0:27:09
60 Jim Hennessy Eastbourne Rovers CC 0:27:10
61 Laurence Green Sussex Nomads CC 0:27:43
62 Peter Baker Lewes Wanderers CC 0:28:21
63 Claire Cresswell Mid Sussex Triathlon Club 0:29:15
64 Clive Piper Hastings & St. Leonards CC 0:29:21
65 Chris Parker Hastings & St. Leonards CC 0:29:47
66 Mike Hook Mid Sussex Triathlon Club 0:29:56
67 Tim Cresswell Mid Sussex Triathlon Club 0:30:01
68 Graeme Sandell Eastbourne Rovers CC 0:30:04
69 Gunter Eifler Mid Sussex Triathlon Club 0:30:52
70 Rome Bhamra Worthing Excelsior CC 0:30:54
71 Horry Hemsley Lewes Wanderers CC 0:36:31
72 Keith Walker Lewes Wanderers CC 0:40:15
East Sussex CA 25 – Sunday 14th September 2014 – Course G25/89E
1 Steve Dennis East Grinstead CC 0:55:03
2 Steve Kane Brighton Excelsior CC 0:55:21
3 Conall Yates In-Gear Quickvit Trainsharp RT 0:55:43
4 Pete Morris Team ASL360 0:56:21
5 Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 0:57:07
6 Jack Donaldson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 0:57:37
7 David Shepherd GS Stella 0:58:00
8 Iain Brogden Eastbourne Rovers CC 0:59:01
8 Christian Yates East Grinstead CC 0:59:01
10 George Welfare Eastbourne Rovers CC 0:59:12
11 Carl Trevis Worthing Excelsior CC 0:59:26
12 Mark Emsley Brighton Excelsior CC 1:00:31
13 Carl Richardson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:00:36
14 Gary Brind South Downs Bikes 1:00:42
15 Peter Pav Bryan Rye & District Wheelers CC 1:00:59
16 Joe Kingsman Hastings & St. Leonards CC 1:01:05
17 Matt Coombs Lewes Wanderers CC 1:01:22
18 Stuart Hodd Hastings & St. Leonards CC 1:01:25
19 Mark Taviner London Phoenix 1:01:51
20 Anthony Sizer 7oaks Tri Club 1:02:12
21 Kevin Wolff Old Portlians CC 1:02:40
22 Chris Lord Brighton Excelsior CC 1:02:41
23 Paul Thompson Epsom CC 1:02:42
24 Jason Le Goff In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:02:49
25 Neil McInerney 7oaks Tri Club 1:03:15
26 Paul Blackmore East Grinstead CC 1:03:31
27 Sam Dix In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:03:44
28 Stephen Avery Old Portlians CC 1:03:53
29 Peter Moon Eastbourne Rovers CC 1:04:07
30 James Stone Brighton Excelsior CC 1:04:25
31 Darren Brockhurst Lewes Wanderers CC 1:04:45
32 Tony Summers Eastbourne Rovers CC 1:04:46
33 Geoff Smith Eastbourne Rovers CC 1:04:56
34 Mike Anton East Grinstead CC 1:05:12
35 Adam Rogers Eastbourne Rovers CC 1:06:19
36 Ian Newbold Eastbourne Rovers CC 1:06:21
37 Sally Baldwin Brighton Tri Club 1:06:41
38 Tamar Vanderhaas Lewes Wanderers CC 1:06:42
39 Kevin Bashford East Grinstead CC 1:06:49
40 Adrian Hoyle Brighton Excelsior CC 1:07:45
40 Ruth Summerford Eastbourne Rovers CC 1:07:45
42 Alex Smith Hastings & St. Leonards CC 1:07:55
43 Mikey Weavers East Grinstead CC 1:08:19
44 Paul Cloudsdale Old Portlians CC 1:08:38
45 Simon Newell Hastings & St. Leonards CC 1:08:58
46 Helen Bullimore Trainsharp Racing Team 1:08:59
47 Peter Owen Norwood Paragon CC 1:09:03
48 Paget Cohen Lewes Wanderers CC 1:09:53
49 Gina McGeever Lewes Wanderers CC 1:10:37
50 Elliot Brown Eastbourne Rovers CC 1:10:54
51 Katie Crowe Dulwich Paragon CC 1:10:59
52 Rhiannon Davies RST Sport / Aero-Coach 1:11:35
53 John Tindall Epsom CC 1:12:56
53 David Beale Lewes Wanderers CC 1:12:56
55 Tom Norris Hastings & St. Leonards CC 1:13:03
56 Robin Johnson Brighton Mitre CC 1:15:52
57 Chris Parker Hastings & St. Leonards CC 1:20:52
58 Paul Turner East Grinstead CC 1:24:03
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique