Joanna Smith of Beacon Wheelers one of the winners at the Kent CycloPark Sunday Crits last weekend
Result – Kent CycloPark Sunday Crits
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
U16 Boys
1 Frank Longstaff Team Terminator
2 Mostyn Taylor Crockett Lee Valley Youth Cycling Club
3 Alfie Franks Zappi’s Racing Team
4 Jali Packer Strada-Sport
5 Callum Clark Southborough & District Wh…
6 Scoop Callard Team Darenth
7 Toby Martin 4T+ Velo Club
8 Isaac Wright Preston Park Youth CC
9 Joe Hill Preston Park Youth CC
10 Joseph Clark I-Team Cyclists’ Club
U14
1 Liam Hanks Barking & Dagenham CC
2 Luke Mitchie 4T+ Velo Club
3 Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride
4 Becky Surridge VC Londres
5 Bob Longstaff Colchester Rovers CC
6 Samuel Painter
7 Sophie Holmes Team Terminator
8 Samuel Allen Essex Roads CC
9 Will Cooper I-Team Cyclists’ Club
10 Megan Panton Woolwich CC
U10 Boys
1 Charlie Martin Barking & Dagenham CC
2 Joseph O’Brien Hillingdon Slipstreamers
3 Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club
4 Ferdie Parsons VC Jubilee
5 Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club
6 Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club
7 Calum Moir Barking & Dagenham CC
8 Alex Harvey VC Jubilee
9 Finn Dunton Wigmore CC
10 Max Capamagian
U12 Boys
1 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC
2 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC
3 Billy Martin Barking & Dagenham CC
4 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT
5 Frederick man Preston Park Youth CC
6 Flynn Robinson Thanet RC
7 Benjamin Elliot Redhill CC
8 Alistair Canning Redhill CC
9 Louis McLeod
10 Lloyd Costello Preston Park Youth CC
U12 Girls
1 Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC
2 Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride
3 Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth
4 Adele Taylor Clifton CC
5 Ellen Inglis Kent Velo Girls CC
6 Polly Burge Kent Velo Girls CC
7 Sasha Haliburton
8 Ella Rickards
9 Emma Keiller Charlotteville CC
10 Katie Painter
3/4 (Women only)
1 Joanna Smith Beacon Wheelers
2 Sophie Edmondson Kinoko Cycles Racing
3 Victoria Long Army Cycling Union
4 Judith Philip Cycling Club Hackney
5 Ali Peate Bigfoot CC
6 Victoria Mackie Velo Club Venta
7 Charlotte Sampson Felt-Colbornes-Hargroves RT
8 Catherine Gaskell Redhill CC
9 Kary Greer Kent Velo Girls CC
10 Gemma Hayes East Grinstead CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)