Grant Ferguson winner of the third round of the Scottish Cyclo-Cross Series at Kilmarnock on Sunday
Result – Scottish Cyclo-Cross Series 3
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Grant Ferguson, Betch.NL Superior-Brentjens MTB Racing Team
2 Robert Wardell, Orange Monkey Pro Team at 3:39
3 Steven Halsall, Velo Club Moulin
4 James McCallum, NFTO at one lap
5 Calum Magowan, Peebles CC
6 Gary MacDonald, Hope Factory Racing
7 Graeme Warren, Velo Club Moulin
8 Gareth Jones, Velo Club Moulin
9 Harry Johnston, Team Thomsons Cycles
10 Paul Carmichael, The Bicycle Works
Veteran 40-49:
1 Keith Ashbridge, VC Cumbria/Lakeland Sprinters
2 Stephen Jackson, Glasgow United CC
3 John McCaffery, Leslie Bike Shop/Bikers Boutique
4 James Melville, Glasgow United CC
5 Colin Bain, East Kilbride Road Club
6 Alan Lamont, Leslie Bike Shop/Bikers Boutique
7 Alister Watt, Granite City RT
8 Hans Forhaug, Glasgow United CC
9 John Woodrow, Sandy Wallace Cycles
10 Paul McInally, Evans Cycles Race Team
Under 16 girls:
1 Jenny Holl Stirling Bike Club
2 Emily Field Stirling Bike Club
3 Megan Wilkinson Peebles CC
4 Louisa Watt Peebles CC
5 Nia Struthers East Kilbride Road Club
Under 16 boys:
1 Conner Johnstone Leslie Bike Shop/Bikers Boutique
2 Sean Flynn Edinburgh RC
3 Innes Johnston Glasgow Riderz
4 Cameron Mason Team Thomsons Cycles
5 Alexander MacRae Glasgow Riderz
6 Andrew Merry Discovery Junior Cycling Club
Under 14 girls:
1 Anna McGorum Peebles CC
2 Anna Flynn Edinburgh RC
3 Anna Shackley Glasgow Riderz
4 Ishbel Strathdee Edinburgh RC
5 Niamh Doherty Glasgow Riderz
6 Estelle Fuller Edinburgh RC
Under 14 boys:
1 Alfred GeorgeDiscovery Junior Cycling Club
2 Jack Cruden Glasgow Riderz
3 Jamie Johnston Team Thomsons Cycles
4 Callum Cooper Ythan CC
5 Rory McGuireTeam Bicycles
6 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers CC
Under 12 female:
1 Elena McGorum Peebles CC
2 Eva Young Royal Albert CC
3 Imani Pereira-James Glasgow Riderz
4 Katherine Macleod Edinburgh RC
5 Sophie Paterson Glasgow Riderz
6 Emily Carrick-Anderson Peebles CC
Under 12 boys:
1 Callum Reid Stirling Bike Club
2 Corran Carrick-Anderson Peebles CC
3 Fraser Gault Ythan CC
4 Gregor Robb Glasgow Riderz
5 Finton Price Carnegie Cyclones
6 Ross Birrell Carnegie Cyclones
Under 8 girls:
1 Anna Birrell Carnegie Cyclones
2 Bethan Kitchin Edinburgh RC
3 Nina Padmanabhan Falcons Cycling Club
4 Daisy Wilkinson
5 Isla Thomson
Under 8 boys:
1 Cian McCrickard Tay Titans
2 Struan Shaw Royal Albert CC
3 Neal Mc Shane Royal Albert CC
4 Innes McDonald
5 Mark Brennan
6 Ben Moulson Fusion Tri Club
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch