Results from the ACT Track League on Monday night at the Manchester Velodrome
Result – ACT Track League Nov 3
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Result – ACT Track League Nov
Event 1 – Youth Group 1 8-lap Handicap
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC
2 Max Rosenthal Mossley CRT
3 Joel Ackers Eastlands Velo
Event 2 – Youth Group 2 10-lap Scratch
1 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle
2 Robert Donaldson Mossley CRT
3 Milo Dixon Sportcity Velo
Event 3 – Youth Group 3 12-lap Scratch
1 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
2 Jack Barton Furness Future Flyers
3 Thomas Ashcroft Sportcity Velo
Event 4 – Senior 12 lap Scratch Group 1
1 Paul Smith
2 Brian Byland
3 Connor Fearon Weaver Valley CC
Event 4 – Senior 12-lap Scratch Group 2
1 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy
2 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
3 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy
Event 5 – Youth Group 1 Devil
1 Max Rosenthal Mossley CRT
2 Joel Ackers Eastlands Velo
3 Klaudia Nowak Sportcity Velo
Event 6 – Youth Group 2 10-lap Course des Primes
Alexandra Novacki Eastlands Velo 0.5
Alexandra Novacki Eastlands Velo 0.5
Alexandra Novacki Eastlands Velo 0.5
Alexandra Novacki Eastlands Velo 0.5
Ben Gleeson Sport City Velo 0.5
Milo Dixon Sport City Velo 0.5
Dom Whitfield Eastlands Velo 0.5
Cory Edmondson Cycle Sport Pendle 0.5
Robert Donaldson Mossley CRT 0.5
1 Robert Donaldson Mossley CRT
2 James Duncalf Lyme RC
3 Eve Martin Ribble Valley Juniors
Event 7 – Youth Group 3 12-lap Course des Primes
Ellie Russell Sport City Velo 0.5
Jack Ford Wakefield JunTri 0.5
Jim Brown Holme Valley Whls 0.5
Isaac Appleby Sport City Velo 0.5
Isaac Appleby Sport City Velo 0.5
Jack Barton Furness Future Flyers 0.5
Tom Clarke Red Rose Olympic 0.5
Tom Clarke Red Rose Olympic 0.5
Jim Brown Holme Valley Whls 0.5
Jack Barton Furness Future Flyers 0.5
Jack Barton Furness Future Flyers 0.5
1 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
2 Jack Barton Furness Future Flyers
3 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC
Event 9 – Senior Group 1 Devil
1 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
2 George Greenhalgh Sportcity Velo
3 Cameron Orr Sherwood Pines Cycles SRAM RT
Event 9 – Youth Group 1 8-lap Course des Primes
Joel Ackers Eastlands Velo 0.5
Joel Ackers Eastlands Velo 0.5
Kaudia Nowak Sport City Velo 0.5
Max Rosenthal Mossley CRT 0.5
Kaudia Nowak Sport City Velo 0.5
Samual Hall Lyme Racing 0.5
Samual Hall Lyme Racing 0.5
1 Max Poole Bike Box Alan/Whiston Velo
2 Ava May Oxley-Szilaggi Kirklees Cycling Academy
3 Aidan Lawrence Eastlands Velo
Event 10 – Youth Group 2 Devil
1 Milo Dixon Sportcity Velo
2 James Duncalf Lyme RC
3 Robert Donaldson Mossley CRT
Event 11 – Youth Group 3 Devil
1 Jack Barton Furness Future Flyers
2 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
3 Jayati Hine RST Racing Team
Event 12 – Senior Group 1 11-lap Course des Primes
Matthew Coupe Manchester Whrs 0.5
Paul Smith Private Member 0.5
Paul Smith Private Member 0.5
Connor Fearon Weaver Valley CC 0.5
Connor Fearon Weaver Valley CC 0.5
Connor Fearon Weaver Valley CC 0.5
Connor Fearon Weaver Valley CC 0.5
Connor Fearon Weaver Valley CC 0.5
Ruth Taylor Manchester Whrs 0.5
Ruth Taylor Manchester Whrs 0.5
Nicola Soden GB Cycles.com 0.5
1 Nicola Soden GB Cycles.co.uk
2 Ruth Taylor Manchester Whlrs Club
3 Tom Allport
Event 12 – Senior Group 2 12-lap Course des Primes
Alex Ridehalgh Kirklees CA 0.5
Richard Youle-Grayling N Cheshire Clarion 0.5
Nick Caton N Cheshire Clarion 0.5
Harris Redgrove Sport City Velo 0.5
Harris Redgrove Sport City Velo 0.5
Ian Whittell Manchester Wheelers 0.5
Thomas Humphrey Kirklees C.A 0.5
George Greenhalgh Sport City Velo 0.5
Dan O’Halloran Sport City Velo 0.5
Cameron Orr Sherwood Pines 0.5
Jake Wright Eastlands Velo 0.5
1 Ian Whittell Manchester Whlrs Club
2 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy
3 Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club
Event 13 – Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
1 Jack Barton Furness Future Flyers
2 Sam Travis Kirklees Cycling Academy
3 William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy
Event 14 Madison
1 Isaac Appleby Sportcity Velo
1 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
2 Harris Redgrove Sportcity Velo
2 Sam Travis Kirklees Cycling Academy
3 Michael Workman
3 Jake Wright Sportcity Velo
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team