Roger Maidment, Matt Holmes & Delia Beddis winners at round 10 of the Eastern Cyclo-Cross League on November 9
Result – Eastern Cyclo-Cross League 10
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Seniors
1 Matt Holmes Senior Arctic Tacx RT 9 laps in 1:06:22
2 Stephen JamesSenior Renvale RT – Revel Outdoors/Cannondale +0:12
3 Matthew Webber Senior Hackney GT +0:42
4 Andrew Waterman Senior ViCiOUS VELO +2:52
5 Benjamin Lewis Senior Hackney GT +4:29
6 Paul Sheers Senior ViCiOUS VELO +4:35
7 Callum Mackie Junior Lee Valley Youth Cycling Club +1 lap +0:03
8 Tom Fitzpatrick Senior Bottlesport Decca +1 lap +0:25
9 Graham Collins Senior Manningtree Bicycle Club +1 lap +0:54
10 Duncan Rimmer Senior Morden Cycle Racing Club +1 lap +2:39
11 Christopher Ball Senior Hackney GT +1 lap +3:17
12 Tim O’RourkeSenior TCL +1 lap +3:42
13 James Ambrose-Parish Junior Lee Valley Youth Cycling Club +1 lap +4:02
14 David Warwick Senior Autostrasse Porsche RT +1 lap +4:11
15 David Staff Senior +1 lap +5:18
16 Andrew Whelan Senior XRT – Elmy Cycles +1 lap +5:44
17 Adam Chamberlin Senior Hadleigh Cycling Club +1 lap +6:16
18 Richard Hall Senior Dartford Whls+1 lap +8:55
19 Roy Rowland Senior Diss & District CC +2 laps +0:37
20 Michael Pemberton Senior +2 laps +0:52
21 William WarreJunior Lee Valley Velo +2 laps +1:39
22 Oliver Jones Junior Ipswich Bicycle Club +2 laps +3:03
23 Lewis Hardcastle Junior Private Member +2 laps +4:59
24 Nicholas Brown Junior Welwyn Wheelers CC +2 laps +7:48
25 Adam Stone Senior Velosport Racing Team +2 laps +7:57
26 Adam Pegram Senior +4 laps +0:09
Veterans 40-49
1 Roger Maidment Vet 40+ East London Velo 6 laps in 46:35
2 Kevin Knox Vet 40+ ViCiOUS VELO +0:35
3 Tim GranshawVet 40+ Handsling Racing +0:50
4 John Swindells Vet 40+ Iceni Velo +1:04
5 Mike Mooney Vet 40+ Cycling Club Hackney +1:36
6 Gavin Williams Vet 40+ Maldon & District CC +2:26
7 Tim Gill Vet 40+ Ilkley Cycling Club +3:05
8 Philip PeacockVet 40+ St Ives CC +3:55
9 Michael Bowen Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Triathlon Club +3:56
10 John ***** Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA) +4:32
11 Andy Hurst Vet 40+ Colchester Rovers CC +4:50
12 Bryan Holland Vet 40+ North Road CC +4:51
13 Philip Murrell Vet 40+ Finsbury Park CC +5:18
14 Gary AldridgeVet 40+ Verulam CC +5:38
15 Paul Driver Vet 40+ Amisvelo Racing Team +5:51
16 Ivan Burch Vet 40+ Velo Schils – Interbike RT +5:54
17 Nicholas Cook Vet 40+ Ipswich Bicycle Club +6:25
18 Kevin Carter Vet 40+ Hackney GT +6:35
19 Andrew Kennedy Vet 40+ Ipswich Bicycle Club +7:06
20 Graham Freer Vet 40+ Hackney GT +7:18
21 Stephen De Boltz Vet 40+ Ipswich Bicycle Club +8:47
22 David Hadsley Vet 40+ Here Come The Belgians +13:12
23 John McDowall Vet 40+ North Road CC +1 lap +0:02
24 Kevin Darragh Vet 40+ Maldon & District CC +1 lap +0:10
25 Ian Fraser Vet 40+ VC Revolution +1 lap +0:18
26 John Letch Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +0:22
27 David West Vet 40+ Amisvelo Racing Team +1 lap +0:52
28 Paul Rippon Vet 40+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +1:10
29 Andy Crowther Vet 40+ VC Revolution +1 lap +1:12
30 Jim Clayton Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +1:21
31 Timothy Duckett Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +1:47
32 Richard Alexander Vet 40+ Amisvelo Racing Team +1 lap +2:13
33 David Fraser Vet 40+ Private Member +1 lap +2:51
34 Peter Daniels Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +2:52
35 Mark Gibbs Vet 40+ Newmarket Cycling&Triathlon Club +1 lap +3:05
36 Michael Hoy Vet 40+ St Ives CC +1 lap +3:07
37 Kevin Barker Vet 40+ Ciclos Uno +1 lap +3:26
38 Andrew Brown Vet 40+ Welwyn Wheelers CC +1 lap +3:34
39 Robert Wood Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +4:01
40 Tony Marriott Vet 40+ Hertfordshire Wheelers +1 lap +4:53
41 Ant Bell Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +4:55
42 David Triggs Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +4:58
43 Ian BraybrookVet 40+ +1 lap +5:14
44 Christopher Seaward Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +5:17
45 Jason Taylor Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +5:21
46 Alex Stepney Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +6:16
47 Ian Mansel-Thomas Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +7:54
48 Jon Wadie Vet 40+ +1 lap +7:55
49 Ian Johnson Vet 40+ Ipswich Cycle Speedway Club +1 lap +9:37
50 David Kiely Vet 40+ North Road CC +1 lap +10:24
51 Luke Stone Vet 40+ +1 lap +11:31
52 Antony WhiteVet 40+ Colchester Rovers CC +2 laps +2:22
53 Lee Rowling Vet 40+ Chelmer CC +2 laps +3:10
54 Kevin Ollett Vet 40+ Colchester Rovers CC +2 laps +4:12
55 Gary Boyd Vet 40+ Cycling Club Hackney +2 laps +6:39
Veterans 50 Plus
1 Dave Copland Vet 50+ Ipswich Bicycle Club 5 laps in 39:32
2 Richard Muchmore Vet 50+ Private Member +1:01
3 Ian Robson Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +1:39
4 Andrew Hill Vet 50+ Finchley Racing Team +1:45
5 Clive HarrisonVet 50+ Ford Cycling Club +2:13
6 Simon Hime Vet 50+ Finchley Racing Team +2:16
7 Nicholas Webber Vet 50+ Colchester Rovers CC +2:24
8 Peter Golding Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Triathlon Club +3:16
9 Patrick Hayes Vet 50+ Victoria/Ciclos Uno.com/Cycling Club +3:24
10 Steve Woods Vet 50+ Cambridge CC +4:03
11 Paul Speller Vet 50+ Colchester Rovers CC +4:15
12 Patrick StokesVet 50+ +4:16
13 Peter Barton Vet 50+ Chelmer CC +4:26
14 Tony Wilkins Vet 60+ Wolsey RC +4:45
15 Garry Houghton Vet 50+ +4:52
16 Geoff Bores Vet 60+ Ford Cycling Club +5:45
17 Peter Hall Vet 50+ Colchester Rovers CC +7:05
18 Robert Pisolkar Vet 50+ Finsbury Park CC +7:10
19 Steve James Vet 50+ North Road CC +7:22
20 Hugh Vivian Vet 50+ Finsbury Park CC +8:33
21 Kevin GodberVet 50+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +0:02
22 Duncan Chenery Vet 50+ +1 lap +0:03
23 Neil Irons Vet 50+ Cycling Club Hackney +1 lap +0:06
24 Simon Carson Vet 50+ Amisvelo Racing Team +1 lap +0:28
25 Mark CushingVet 50+ Amisvelo Racing Team +1 lap +0:52
26 Jason Warre Vet 50+ Lee Valley Velo +1 lap +0:53
27 Laurence Bellamy Vet 50+ Shaftesbury CC +1 lap +1:29
28 Terence Whalley Vet 60+ Ford Cycling Club +1 lap +1:59
29 Peter Partner Vet 50+ Colchester Rovers CC +1 lap +2:08
30 Peter Douglas Vet 50+ Finsbury Park CC +1 lap +2:22
31 Gary Morgan Vet 50+ +1 lap +2:25
32 Robert Smith Vet 50+ Stowmarket & District CC +1 lap +2:55
33 Clive Tricker Vet 60+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +3:21
34 David Martin Vet 50+ Welwyn Wheelers CC +1 lap +3:27
35 Neil Bradley Vet 50+ +1 lap +3:49
36 David Griggs Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Triathlon Club +1 lap +6:33
37 Martin Gill Vet 50+ Chelmer CC +1 lap +7:14
Women
1 Delia Beddis Women Vicious Velo 5 laps in 47:20
2 Katie Scotter Women Iceni Velo +0:38
3 Jackie Field Women/Vet Cycle Club Ashwell (CCA) +1:03
4 Joanne Newstead Women/Vet XRT – Elmy Cycles +1 lap -7:08
5 Elaine Tribley Women/Vet Chelmer CC +1 lap -6:48
6 Rebecca Hammond Women Maldon & District CC +1 lap -5:46
7 Rebecca Maynard Women/Jun Welwyn Wheelers CC +1 lap -5:10
8 Hester ***** Women/Vet Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap -5:00
9 Sarah Pateman Women/Vet +1 lap +2:05
Youth
1 Cameron Hurst Youth Colchester Rovers CC 4 laps in 32:06
2 Adam ColbertYouth Ipswich Bicycle Club +0:54
3 Thomas Ives Yth/U14 Sutton Cycling Club/De Ver Cycles +0:56
4 Fred Gill Yth/U14 Chelmer CC +0:58
5 Logan de Monchaux-Irons Youth Cycling Club Hackney +1:26
6 Samuel Asker Yth/U14 Welwyn Wheelers CC +1:51
7 Noah Field Youth Cycle Club Ashwell (CCA) +1:54
8 Jake Darragh Youth Maldon & District CC +3:25
9 George Crocombe Yth/U14 Hadleigh MTB Club +3:28
10 Robert MercerYth/U14 Colchester Rovers CC +3:43
11 Tom Martin Yth/U14 Welwyn Wheelers CC +3:55
12 Adam Lightfoot Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA) +4:07
13 Jonny Gill Yth/U14 Ilkley Cycling Club +4:24
14 Robert StainesYouth Hadleigh MTB Club +4:28
15 Elspeth Grace Yth/Girl Welwyn Wheelers CC +4:51
16 Aaron Freeman Yth/U14 Chelmer CC +5:28
17 Cameron Hall Youth Private Member +5:59
18 Sarah BruntonYth/Girl Cambridge Triathlon Club +6:05
19 Owen Williams Yth/U14 Lee Valley Youth Cycling Club +6:55
20 Samuel Bardill Yth/U14 Cycling Club Hackney +7:06
21 Aaron Stone Yth/U14 Lee Valley Youth Cycling Club +7:07
22 Dexter Mansel-Thomas Yth/U14 Colchester Rovers CC +7:08
23 Lauren Higham Yth/U14/Girl Welwyn Wheelers CC +7:12
24 Jack Parrish Yth/U14 Ipswich Bicycle Club +8:42
25 Josh Borrett Yth/U14 Private Member +9:35
26 Oliver Partner Yth/U14 Colchester Rovers CC +10:35
27 Felix Field Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA) +11:02
28 Cecilia Hime Yth/Girl St Ives CC +1 lap +1:48
29 Connie Hayes Yth/Girl Lee Valley Youth Cycling Club +1 lap +6:59
30 Matthew Baker Youth Gt Yarmouth CC +2 laps +0:54
Under 12
1 Joe Kiely U12 Welwyn Wheelers CC 5 laps in 16:16
2 Caelan Miller U12 East London V‚lo +0:38
3 Freddie Cooke U12 Cycle Club Ashwell (CCA) +0:43
4 Archie Foulkes U12 Cycle Club Ashwell (CCA) +1:00
5 Daniel Hall U12 Colchester Rovers CC +1:17
6 Michael Sumner U12 Welwyn Wheelers CC +2:35
7 James Marsland U12 +2:43
8 Oliver Wellsted U12 Colchester Rovers CC +2:53
9 Jack Letch U12 Colchester Rovers CC +2:58
10 Alfie Aldridge U12 Welwyn Wheelers CC +3:01
11 Jack Emerson U12 Colchester Rovers CC +3:04
12 Mack MooneyU12 Cycling Club Hackney +3:29
13 Charlie Knowler U12 West Suffolk Wheelers & Triathlon Club +3:39
14 Charlie Johnson U12 Ipswich CSC +3:43
15 Alfie Salmon U12 Lee Valley Youth Cycling Club +4:11
16 Oliver Griggs U12 West Suffolk Wheelers & Triathlon Club +1 lap +0:16
17 Tristan Swindells U12 Iceni Velo +1 lap +0:34
18 George Gill U12 Chelmer CC +1 lap +0:36
19 Aeddan Seaward U12 Colchester Rovers CC +1 lap +0:50
20 Thomas Bardill U12 Cycling Club Hackney +1 lap +0:52
21 Zoe Swainston U12 Colchester Rovers CC +1 lap +1:46
22 Theo Warren U12 Colchester Rovers CC +1 lap +2:02
23 Jodie Taylor U12 Colchester Rovers CC +1 lap +2:10
24 Stanley Boyd U12 Cycling Club Hackney +1 lap +2:41
25 Amelia Hopper U12 Colchester Rovers CC +1 lap +3:25
26 Jake Timothy U12 Ipswich eagles+1 lap +4:01
27 Kristian Mitchell U12 Ipswich CSC +1 lap +4:47
28 Thomas Carson U12 Colchester Rovers CC +2 laps +0:12
Under 10
1 Max RethmanU10 Colchester Rovers CC 3 laps in 11:20
2 Mark Lightfoot U10 Cycle Club Ashwell (CCA) +0:18
3 Joseph Hadsley U10 Cycle Club Ashwell (CCA) +1:05
4 Jake Borrett U10 Private Member +1:42
5 Joshua White U10 Colchester Rovers CC +2:36
6 Reuben Mooney U10 Cycling Club Hackney +3:12
7 Kacper Lesniewski U10 +3:19
8 Bradley Taylor U10 Colchester Rovers CC +4:18
9 William Morrison U10 Colchester Rovers CC +4:34
10 Isabella Djuve-Wood U10 Colchester Rovers CC +4:54
11 Bobby Douglas U10 Finsbury Park CC +1 lap +0:06
12 Isla SwainstonU10 Colchester Rovers CC +1 lap +0:21
13 Lizzie Wellsted U10 Colchester Rovers CC +1 lap +0:55
14 James Morrison U8 Colchester Rovers CC +1 lap +0:58
15 Daisy Emerson U8 Colchester Rovers CC +1 lap +1:16
16 William SmithU8 Colchester Rovers CC +1 lap +2:01
17 Sophie GriggsU8 West Suffolk Wheelers & Triathlon Club +1 lap +4:38
18 Alfie Cowell U10 +2 laps +0:13
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique