Results from Monday nights ACT 2014 Track League at the Manchester Velodrome (November 10)
Results – ACT 2014 Track League
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Event 1 – Youth Group 1 8-lap Handicap
1 Max Poole Bike Box Alan/Whiston Velo
2 Ava May Oxley-Szilaggi Kirklees Cycling Academy
3 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC
Event 2 – Youth Group 2 10-lap Scratch
1 Milo Dixon Sportcity Velo
2 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle
3 Robert Donaldson Mossley CRT
Event 3 – Youth/Junior Group 3 12-lap Scratch
1 Jack Barton Furness Future Flyers
2 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
3 Isaac Appleby Sportcity Velo
Event 4 – Senior 12 lap Scratch Group 1
1 Paul Smith
2 Monica Dew Team Jadan
3 Brian Byland
Event 4 – Senior 12-lap Scratch Group 2
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy
2 Harris Redgrove Sportcity Velo
3 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
Event 5 – Youth Group 1 Devil
1 Joel Ackers Eastlands Velo
2 Hannah Wiggins Eastlands Velo
3 Samuel Hall Lyme RC
Event 6 – Youth Group 2 10-lap Course des Primes
1 Milo Dixon Sportcity Velo
2 Eve Martin Ribble Valley Juniors
3 William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy
Event 7 – Youth/Junior Group 3 12-lap Course des Primes
1 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
2 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy
3 Will King East Bradford CC
Event 8 – Senior Group 1 Devil
1 Mick Browne Preston CC
2 Monica Dew Team Jadan
3 Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club
Event 8 – Senior Group 2 Devil
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy
2 Ian Whittell Manchester Whlrs Club
3 Dan O’Halloran Sportcity Velo
Event 9 – Youth Group 1 8-lap Course des Primes
1 Max Poole Bike Box Alan/Whiston Velo
2 Aidan Lawrence Eastlands Velo
3 Ava May Oxley-Szilaggi Kirklees Cycling Academy
Event 10 – Youth Group 2 Devil
1 Milo Dixon Sportcity Velo
2 Robert Donaldson Mossley CRT
3 George Southby East Bradford CC
Event 11 – Youth Group 3 Devil
1 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle
2 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
3 Isaac Appleby Sportcity Velo
Event 12 – Senior Group 1 12-lap Course des Primes
1 Kevin McNeill Chorlton Velo
2 Tom Allport
3 Scott Edwards Manchester Whlrs Club
Event 12 – Senior Group 2 12-lap Course des Primes
1 James Farrington Sportcity Velo
2 Harris Redgrove Sportcity Velo
3 Ian Whittell Manchester Whlrs Club
Event 13 – Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
1 Max Poole Bike Box Alan/Whiston Velo
2 Aidan Lawrence Eastlands Velo
3 Ava May Oxley-Szilaggi Kirklees Cycling Academy
Event 14 – Youth Group 2 15-lap Points Race
1 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle
2 Milo Dixon Sportcity Velo
3 Robert Donaldson Mossley CRT
Event 15 – Youth Group 3 20-lap Points Race
1 Jack Barton Furness Future Flyers
2 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
3 Joe Williams Holme Valley Whls
Event 16 – Senior Group 1 30-lap Points Race
1 Ian Whittell Manchester Whlrs Club
2 Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy
3 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC
Event 17 – Senior 50-lap Madison
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy
1 Jake Wright Sportcity Velo
2 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
2 John Leach
3 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy
3 Michael Workman
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands