After the mega succesful World Cyclo-Cross World Cup in Milton Keynes comes the Track one at the Olympic Indoor Velodrome (London) starting Friday
News – Next World Cup – London Track
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
EVEN PRESS RELEASE
The capital is gearing up for the biggest international cycling event to be held at Lee Valley VeloPark since London 2012 with the UCI Track Cycling World Cup London just one week away. International teams from 39 nations have begun to arrive in the city, with over 250 tonnes of specialist cycling equipment making its way to the Queen Elizabeth Olympic Park in the coming days.
Above: Two of  the golden stars of the GB team, Jason Kenny and Laura Trott
Homegrown talent including Jason Kenny, Ed Clancy, Philip Hindes, Joanna Rowsell and Laura Trott will return to the same venue that saw them crowned Olympic champions, contesting the second instalment of the UCI Track Cycling World Cup series as part of the Great Britain Cycling Team.
German heavyweights Kristina Vogel and Miriam Welte will join Australia’s Anna Meares and Denmark’s Lasse Norman Hansen as rival Olympic champions returning to Lee Valley. Triple world champion Francois Pervis will look for a return to form in the men’s keirin following this month’s Revolution Series upset.
The event is part of UK Sport’s Gold Event Series, a £27million National Lottery funded initiative which aims to bring over 70 of the world’s most prestigious sporting events to the UK by 2019. With sell-out sessions announced for Saturday and Sunday’s event finals, fans are being urged to book now for the remaining sessions taking place December 5-7.
Olympic gold medallist and Lee Valley VeloPark ambassador, Laura Trott, said: “Lee Valley VeloPark is such an iconic venue. Growing up nearby, I’ve been overwhelmed by the support people in London and around the UK have shown for cycling since 2012. I’m looking forward to reliving those unforgettable moments to another roaring crowd.â€
Live Results – Follow the racing event by event on Tissottiming.com
Great Britain Team
SPRINT
Men
Matt Crampton (non-travelling reserve)
Jason Kenny
Philip Hindes
Callum Skinner
Women
Danni Khan (non-travelling reserve)
Jess Varnish
Victoria Williamson
Endurance
Men
Andrew Tennant
Ed Clancy
Mark Christian
Owain Doull
Steven Burke
Jon Dibben
Women
Elinor Barker
Laura Trott
Joanna Rowsell
Katie Archibald
Ciara Horne
The British presence will be further augmented by Olympic Academy Programme riders Ollie Wood, Chris Lawless and Mark Stewart.
SCHEDULE
FRIDAY DECEMBER 5
Qualifying Session: 10.00 – 16.50
1 Women’s Team Pursuit Qualifying
2 Men’s Team Sprint Qualifying
3 Men’s Team Pursuit Qualifying
4 Women’s Scratch Race Final
5 Women’s Team Sprint Qualifying
6 Award Ceremony Women’s Scratch Race
Finals Session: 19.00 – 22.25
1 Women’s Team Pursuit Semi-finals
2 Men’s Team Pursuit Semi-finals
3 Men’s Points Race Final
4 Men’s Team Sprint Finals 3/4 & 1/2
5 Women’s Team Sprint Finals 3/4 & 1/2
6 Award Ceremony Men’s Points Race
7 Award Ceremony Men’s Team Sprint
8 Award Ceremony Women’s Team Sprint
9 Women’s Team Pursuit Finals 3/4 & 1/2
10 Men’s Team Pursuit Finals 3/4 & 1/2
11 Award Ceremony Women’s Team Pursuit
12 Award Ceremony Men’s Team Pursuit
SATURDAY DECEMBER 6
Qualifying Session: 10.00 – 16.45
1 Women’s Sprint Qualifying – 200m TT
2 Women’s Omnium I 10km Scratch
3 Women’s Sprint 1/16 Finals
4 Men’s Omnium I 15km Scratch
5 Women’s Sprint 1/8 Finals
6 Women’s Omnium II 3km Individual Pursuit
7 Women’s Sprint 1/8 Final Repechages
8 Men’s Omnium II 4km Individual Pursuit
9 Women’s Sprint Quarter-finals match A
10 Men’s Keirin 1st Round
11 Women’s Sprint Quarter-finals match B
12 Men’s Keirin 1st Round Repechage
13 Women’s Sprint Quarter-finals match C
Finals Session: 19.00 – 22.05
1 Women’s Points Race Final
2 Women’s Sprint 5th-8th
3 Women’s Sprint Semi-finals match A
4 Women’s Omnium III Elimination
5 Women’s Sprint Semi-finals match B
6 Award Ceremony Women’s Points Race
7 Women’s Sprint Semi-finals match C
8 Men’s Keirin Round 2
9 Women’s Sprint Finals match A
10 Men’s Madison Final
11 Women’s Sprint Finals match B
12 Award Ceremony Men’s Madison
13 Men’s Keirin 7-12 place
14 Men’s Keirin Final
14 Women’s Sprint Finals match C
16 Men’s Omnium III Elimination
17 Award Ceremony Men’s Keirin
18 Award Ceremony Women’s Sprint
SUNDAY DECEMBER 7
Morning Session: 08.00 – 14.00
1 Men’s Sprint Qualifying – 200m TT
2 Women’s Omnium IV 500m Time Trial
3 Men’s Sprint 1/16 Finals
4 Men’s Omniun IV 1km Time Trial
5 Men’s Sprint 1/8 Finals
6 Women’s Keirin 1st Round
7 Men’s Sprint 1/8 Final Repechages
8 Women’s Keirin 1st Round Repechage
9 Men’s Sprint Quarter-finals match A
10 Women’s Omnium V Flying Lap
11 Men’s Sprint Quarter-finals match B
12 Men’s Omnium V Flying Lap
13 Men’s Sprint Quarter-finals match C
Afternoon Session: 16.00 – 19.00
1 Men’s Sprint Semi-finals match A
2 Women’s Omnium Final 25km Points Race
3 Men’s Sprint Semi-finals match B
4 Award Ceremony Women’s Omnium
5 Men’s Sprint 5th-8th
6 Men’s Sprint Semi-finals match C
7 Women’s Keirin 2nd round
8 Men’s Sprint Finals match A
9 Men’s Omnium Final 40km Points Race
10 Men’s Sprint Finals match B
11 Award Ceremony Men’s Omnium
12 Women’s Keirin 7-12 place
13 Women’s Keirin Final
14 Men’s Sprint Finals match C
15 Award Ceremony Women’s Keirin
16 Award Ceremony Men’s Sprint
17 Award Ceremony World Cup Round Winners
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)