Stars come out to play at Lee Valley for the track league on London’s indoor Olympic velodrome on Monday night (Dec 1)
Results – Lee Valley Track League (thanks Pippa)
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
A
30 Lap Scratch (7.5km)
1st Alex Dowsett Team Movistar
2nd Anthony Wallis Ciclos Uno
3rd Symon Lewis Nuun-Sigma Sport-London
4th Oliver Moors Speg-Project 51
5th Craig McLean Nuun-Sigma Sport-London
B1
30 Lap Scratch (7.5km)
1st Alex Christians London Phoenix
2nd Michael Broadwith Arctic-Tacx RT
3rd Keith Bryceland Welwyn Wheelers
4th Tom Kennison Medway Velo
5th Chris Cole VC Londres
B2
30 Lap Scratch (7.5km)
1st Mitchell Powell Team Terminator
2nd Richard Mark Mondszein London Dynamo
3rd Sam Redding I-Team.cc
4th Keir Apperley CC Hackney
5th Matt Thompson VC Londres
A
50 Lap Points (12.5km)
1st Alex Minting Neon Velo
2nd Joe Fry RST Racing Team
3rd Andrew Hastings Richardsons -Trek RT
4th Iain Cook VC Londres
5th Alex Dowsett Team Movistar
B1
40 Lap Points (10km)
1st Michael Broadwith Arctic-Tacx RT
2nd Chris Cole VC Londres
4th Phil Appleby Wigmore CC
4th Sam Alison Singular Cycles
5th Alex Christians London Phoenix
B2
40 Lap Points (10km)
1st Sam Redding I-Team.cc
2nd Mitchell Powell Team Terminator
3rd Barry Hughes Rapha Club
4th Matt Thompson VC Londres
5th Mario Baumgartner CC Hackney
A
Elimination
1st Alex Minting Neon Velo
2nd Alex Dowsett Team Movistar
3rd Joe Fry RST Racing Team
4th Symon Lewis Nuun-Sigma Sport-London
5th Anthony Wallis Ciclos Uno
B1
Elimination
1st Simon Schmidt Brixton CC
2nd Michael Broadwith Arctic-Tacx RT
3rd Phil Appleby Wigmore CC
4th Keith Bryceland Welwyn Wheelers
5th Adam Roberts Planet-X
B2
Elimination
1st Mitchell Powell Team Terminator
2nd Sam Redding I-Team.cc
3rd Keir Apperley CC Hackney
4th Matt Thompson VC Londres
5th Malcolm Freeman High Wycombe CC
A
50 Lap Scratch (12.5km)
1st Alex Minting Neon Velo
2nd Richard St Pierre Brixton CC
3rd Anthony Wallis Ciclos Uno
4th Alex Dowsett Team Movistar
5th Oliver Moors Speg-Project 51
B1
40 Lap Scratch (10km)
1st Lee Rowe Finchley RT
2nd Tom Kennison Medway Velo
3rd David Le Grys Team Terminator
4th Michael Broadwith Arctic-Tacx RT
5th Keith Bryceland Welwyn Wheelers
B2
40 Lap Scratch (10km)
1st Sam Redding I-Team.cc
2nd David Kettle Dulwich Paragon CC
3rd Keir Apperley CC Hackney
4th Mitchell Powell Team Terminator
5th Matthew Parfitt Charlotteville CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique