Results – LV VeloPark Winter Track League

2013_March_questbikes600x75

Alex Dowsett, rumoured to be going for the hour record soon in London, in winning form at the Lee Valley VeloPark Winter Track League on Monday night

RST Cycle  Clothing & Trigon Bikes

Results – LV VeloPark Winter Track League

NOTE: Send your results as well as club, team & event news here

A 30 Lap Scratch (7.5km)
1st Alex Dowsett Team Movistar
2nd Anthony Gibb CSE Racing Team
3rd Oliver Moors Speg-Project 51
4th Martin Ruepp Strada Sport
5th Richard St Pierre Brixton CC

B1 30 Lap Scratch (7.5km)
1st Michael Broadwith Arctic-Tacx RT
2nd Alex Christians London Phoenix
3rd David Le Grys Team Terminator
4th Barry Hughes Rapha Club
5th Johnathan Harris GS Avanti

B2 30 Lap Scratch (7.5km)
1st Adam Roberts Planet-X
2nd Lee Rowe Finchley RT
3rd Richard Mark Mondszein London Dynamo
4th Stephen Aslin Twickenham CC
5th Sam Redding I-Team.cc

A 50 Lap Points (12.5km)
1st Alex Minting Neon Velo
2nd Alex Dowsett Team Movistar
3rd Martin Ruepp Strada Sport
4th Anthony Gibb CSE Racing Team
5th Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London

B1 40 Lap Points (10km)
1st Johnathan Harris GS Avanti
2nd Michael Broadwith Arctic-Tacx RT
4th Barry Hughes Rapha Club
4th Trevor Ormes Velo schils interbike
5th Phil Appleby Wigmore CC

B2 40 Lap Points (10km)
1st Sam Redding I-Team.cc
2nd David Kettle Dulwich Paragon CC
3rd Richard Mark Mondszein London Dynamo
4th Adam Roberts Planet-X
5th Roger Maidment East London Velo

A Elimination
1st Anthony Gibb CSE Racing Team
2nd Oliver Moors Speg-Project 51
3rd Alex Dowsett Team Movistar
4th Alex Minting Neon Velo
5th Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London

B1 Elimination
1st Johnathan Harris GS Avanti
2nd John Coolahan Nuun-Sigma Sport-London
3rd Michael Broadwith Arctic-Tacx RT
4th Torkel Dohmers Look Mum No Hands or PCO
5th Trevor Ormes Velo schils interbike

B2 Elimination
1st Sam Redding I-Team.cc
2nd David Kettle Dulwich Paragon CC
3rd Steven Alan Smith Medway Velo
4th Malcolm Freeman High Wycombe CC
5th Thomas Ballhatchet Rollapaluza CC

A 50 Lap Scratch (12.5km)
1st Alex Dowsett Team Movistar
2nd Alex Minting Neon Velo
3rd Martin Ruepp Strada Sport
4th Oliver Moors Speg-Project 51
5th Anthony Wallis Ciclos Uno

B1 40 Lap Scratch (10km)
1st Johnathan Harris GS Avanti
2nd Guy Elyahou London Phoenix
3rd David Le Grys Team Terminator
4th Filippo Negroni VC Londres
5th John Coolahan Nuun-Sigma Sport-London

B2 40 Lap Scratch (10km)
1st Adam Roberts Planet-X
2nd Sam Redding I-Team.cc
3rd Stephen Aslin Twickenham CC
4th Lee Rowe Finchley RT
5th Nigel Stephens Finchley RT

Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: ,