Results – Velo 29 Winter Series 2

2014_Velo29WinterSeries_Banner

Jeremy Copland, Seonaid Thomson & Joel Mcglynn winners at round 2 of the Velo29 Winter Series in the North East on Saturday

RST Cycle  Clothing & Trigon Bikes

Results – Velo 29 Winter Series 2

NOTE: Send your results as well as club, team & event news here

E/1/2/3
1 Joel Mcglynn Team WattCycle
2 Gary Bourne Achieve Northside Skinnergate
3 Mike Smart TS Racing Team – OTR
4 David McNeill London Dynamo
5 Steven Bell Fieston
6 Andy Stoneman
7 Andrew Scorey Berwick Wheelers CC
8 Ben Rowe achieve Northside Skinnergate
9 Martin Hopkinson fieston
10 Simon Rendell
11 Chris Sleam Team WattCycle
12 Stu Nielson
13 Kyle Whitfield Team WattCycle
14 Luke Preston
15 Rob Mochrie
16 David Atkinson
17 Fergus Robinson Allen Valley Velo
18 Hamish Carrick Speg – Project 51
19 Tony Rees
20 Chris Ranson Houghton Cycling Club
21 Paul Beltley
22 Mark Snape
23 David Bolland
24 Greg Booth Team WattCycle
25 James Bullieat
26 Richard Styrin Valley Striders CC
27 Dan Murray Valley Striders CC
28 Lyle Carter Marton Race Team
29 Henry Dixon Valley Striders CC
30 David Morley Rock Racing Team UK
31 Ed Banfield Valley Striders CC
32 Adam Brooks Team WattCycle
33 Jack Tyler
34 Gordon Jackson Hawick CC

Ladies Podium
LADIES
1 Seonaid Thomson Alba Rosa CC
2 Angela Hibbs Team WattCycle
3 Karen Poole Team WattCycle
4 Anna weaver Team WattCycle
5 Christine Marshall Team WattCycle
6 Sarah Harrison Team WattCycle
7 kinga Kaminska Team WattCycle
8 nikki Metcalfe Team WattCycle
9 julia Macchi Team WattCycle

4th Cat Podium

GO RACE/4th Category
1 Jeremy Copland All Terrain Cycles
2 Byron Spence Prologue Performance Cycling
3 Stephen Air GMC
4 Lee Ridden Cestria Cycles RT
5 Dave Leaming yh Training Scarborough RC
6 Ben Spencer Team Adept
7 Edward Raddon
8 Mark Cambell Fiesten
9 Adam Wood North Tyneside Riders
10 David Trotter Giant York
11 Paul Tyrrell South Shields Velo Cycling Club
12 Ben Wait
13 Kevin Richardson
14 Christopher Tidd Team WattCycle
15 Dave Robinson
16 James Bullieat
17 Ian Hodgson
18 Ed Hopper
19 Simon Bussey
20 Mark Keedy South Shields Velo Cycling Club
21 James McKenna York Cycleworks
22 Barry Marshall South Shields Velo Cycling Club
23 David Morley Rock Racing Team UK
24 Dan Murray Valley Striders CC
25 Steve Lacey
26 Richard Barnett Cestria CC
27 Mal Gray Cestria CC
28 Michael Walker Durham University Cycling Club
29 Tony Douigan
30 Jack Tyler
31 Martey Bell
32 Tom Harkness Hawick CC
33 Oscar Richards
34 Richard Buckle
35 Steven Craggs Blaydon Cycle Club
36 Bob Hewitt
37 Leo Banahan Durham University Cycling Club
38 Cavan Walker Clifton CC
39 Simon Massey Team WattCycle
40 Simon Walker Yh Training Scarborough RC
41 Tom Hooper Blaydon Cycle Club
42 Ed Banfield Valley Striders CC
43 Henry Dixon Valley Striders CC
44 Richard Styrin Valley Striders CC
45 neil ross Team WattCycle
46 Stephen Hughes
47 Christian Webster-Reed Cestria CC
48 Josh Gardener
49 Gus Gardener
50 Justin Ramel Blaydon Cycle Club
51 Nic Vieri
52 Gavin Burn
53 paul Dixon Team WattCycle
54 Chris Burns Cestria CC
55 Seonaid Thomson
56 Adam Weir
57 John Nevin
58 Vaughan Evans
59 Randell Moscrop
60 Dan Price
61 Garry Hodgson
62 Sheldon Cockburn
63 Alec Pearson Valley Striders CC
64 Adam Pearson
65 David Sparrow Cestria CC
66 colin Lawton Cestria CC
67 Karl Osborne Valley Striders CC
68 Ryan Mallison Calder Clarion
69 Paul Beltley
70 Graham Cruickshanks Glasgow Green Cycle Club
71 Paul Flook Edinburgh RC
72 Gordon Jackson Hawick CC
73 William Scorey Berwick Wheelers CC
74
75
76 Darren Robson

Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: , ,