Latest results from the First Division of the Manchester Regional Track League on Friday 30th January
Results – Manchester First Division Track League
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Event 1a – 1km Scratch Race (Group 1) 01:04.000
1 Tyla Loftus Furness Future Flyers
2 Jason Breakey Rhos on Sea CC
3 Steve Hancock Calder Clarion CC
4 Alex Rimmer Hetton Hawks Cycling Club
Event 1b – 1km Scratch Race (Group 2) 01:11.000
1 Michael Small London Dynamo
2 Jack Barton Furness Future Flyers
3 Ellie Russell Sportcity Velo
4 Jack Ford Holmfirth CC
Event 1c – 1km Scratch Race (Group 3) 01:10.000
1 Morgan Hughes Marsh Tracks RT
2 Ben Hancock Calder Clarion CC
3 Alex Harvey Marsh Tracks RT
4 Sam Travis Vertex Cycling Team
Event 1d – 1km Scratch Race (Group 4) 01:14.000
1 Chris Heaton Sportcity Velo
2 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy
3 Max Williamson Bike Box Alan/Whiston Velo
4 Jamie Ridehalgh Marton Race Team
Event 2 – 16 Lap Scratch Race (Group 1) 05:43.000
1 Ian Lawless Wigan Wheelers CC
2 Adam Jarps Stockton Wheelers CC
3 Alex Rimmer Hetton Hawks Cycling Club
4 Oliver Radford Manchester Wheelers
Event 3 – 25 Lap Points Race (Group 2) 09:06.000
1 Adam Bonnar Chorlton Velo
2 Thomas Cornwell Sportcity Velo
3 Jack Barton Furness Future Flyers
4 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels
Event 4 – Unknown Distance Race (Group 3) 02:18.000
1 Morgan Hughes Marsh Tracks RT
2 Peter Boyd VC St Raphael
3 Ralph Lilley Ferryhill Wheelers CC
4 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy
Event 5 – 30 Lap Points Race (Group 4) 09:32.000
1 Theo Hartley Marton Race Team
2 Harry Hardcastle Marton Race Team
3 Jamie Ridehalgh Marton Race Team
4 Matt Nowell Hallam Cycling
Event 6 – Elimination Race (Group 1) 06:15.000
1 Adam Jarps Stockton Wheelers CC
2 Steve Hancock Calder Clarion CC
3 Alexandra Novacki Sportcity Velo
4 Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC
Event 7 – 20 Lap Scratch Race (Group 2) 06:50.000
1 Jack Barton Furness Future Flyers
2 Michael Small London Dynamo
3 Alistair Leivers Blackpool Youth CA
4 Isaac Appleby Sportcity Velo
Event 8 – Elimination Race (Group 3) 00:00.000
1 Alex Harvey Marsh Tracks RT
2 Sam Travis Vertex Cycling Team
3 ? ? ?
4 Sam Lane-Ryan Chorlton Velo
Event 9 – Elimination Race (Group 4) 06:47.000
1 Jamie Ridehalgh Marton Race Team
2 Theo Hartley Marton Race Team
3 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy
4 Adam Hartley Inspire VCUK Racing Team
Event 10 – Unknown Distance Race (Group 1) 01:31.000
1 Tyla Loftus Furness Future Flyers
2 Corinne Side Bolton Hot Wheels
3 Steve Hancock Calder Clarion CC
4 Max Rosenthal Mossley CRT
Event 11 – Elimination Race (Group 2) 05:41.000
1 Jack Barton Furness Future Flyers
2 Alistair Leivers Blackpool Youth CA
3 Adam Bonnar Chorlton Velo
4 Isaac Appleby Sportcity Velo
Event 12 – 30 Lap Points Race (Group 3) 09:54.000
1 Morgan Hughes Marsh Tracks RT
2 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy
3 Sam Travis Vertex Cycling Team
4 Thomas Jones Manchester Wheelers
Event 13 – John Mallinson Memorial Mile (Group 4) 01:48.000
1 Harry Hardcastle Marton Race Team
2 Theo Hartley Marton Race Team
3 Chris Heaton Sportcity Velo
4 Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy
Event 14 – 15 Lap Points Race (Group 1) 05:07.000
1 Tyla Loftus Furness Future Flyers
2 Lucy Horrocks CS Pendle
3 Alex Rimmer Hetton Hawks Cycling Club
4 Steve Hancock Calder Clarion CC
Event 15 – Unknown Distance Race (Group 2) 00:41.000
1 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels
2 Jack Barton Furness Future Flyers
3 Alistair Leivers Blackpool Youth CA
4 Adam Bonnar Chorlton Velo
Event 16 – 15 Lap Scratch Race (Group 3) 04:50.000
1 Alex Harvey Marsh Tracks RT
2 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy
3 James Helsby Sportcity Velo
4 Sam Travis Vertex Cycling Team
Event 17 – 25 Lap Scratch Race (Group 4) 08:06.000
1 Theo Hartley Marton Race Team
2 Joe Davison PH-MAS Cycling
3 Jamie Ridehalgh Marton Race Team
4 Harry Hardcastle Marton Race Team
Sprint Alex Ridehalgh Marton Race Team
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique