Joshua Williams wins the Crewe Clarion Wheelers Hilly 17 ahead of Tony Greenhalgh (Onimpex Bioracer)
Result – Crewe Clarion Wheelers Hilly 17
SOLO
1 Joshua Williams Revolution Racing 00:35:09
2 Tony Greenhalgh Onimpex Bioracer 00:37:55
3 Jack Green St Raphael 00:38:24
4 Barry Charlton Swinnerton Cycles 00:38:36
4 Paul Robinson Lyme RC 00:38:36
6 Jamie Holmes Crewe Clarion Whls 00:38:54
7 Chris Siepen Seamons CC 00:39:25
8 Andrew Jones Vision Racing 00:40:29
9 Edward Chatwin Vision Racing 00:41:21
10 Dominic Crisp Vision Racing 00:41:24
11 Stephen Hall Lyme RC 00:41:27
12 Stephen Hall Fibrax Wrexham RC 00:41:38
13 Tony Haley Vision Racing 00:41:50
14 Bruce Johnson Kidsgrove Whls 00:42:12
15 John Swinnerton Kidsgrove Whls 00:42:33
16 John White Kidsgrove Whls 00:43:04
17 Neil Oliver Lyme RC 00:43:05
18 Tony Peach Crewe Clarion Whls 00:43:27
19 Alessandro Williams Tunstall Whls 00:43:29
20 Barrry Whittaker Lyme RC 00:44:05
21 Kevin Corden Stone Whls 00:44:19
22 Tony Perrin Stone Whls 00:45:24
23 Chris Meir Leek CC 00:45:30
24 David Fox Warrington RC 00:45:31
25 Stephen Booth Tunstall Whls 00:46:08
26 Robert Kerr Lyme RC 00:46:18
27 Melanie Bailey Vision Racing 00:46:21
28 Richard Coates Leek CC 00:47:12
29 David Prince Crewe Clarion Whls 00:47:59
30 James Brayford Lyme RC 00:48:18
31 Andy Barratt Kidsgrove Whls 00:48:22
31 Samual Hall Lyme RC 00:48:22
33 Karen McBarrons Kidsgrove Whls 00:48:26
34 Dean Hughes Lyme RC 00:48:36
35 Jonathon Smith Crewe Clarion Whls 00:48:38
36 Thomas Hughes Lyme RC 00:48:56
37 Alex Coates Lyme RC 00:49:14
38 James Duncalf Lyme RC 00:49:36
39 Philip Humphrey Crewe Clarion Whls 00:49:51
40 Mark Nicholls Kidsgrove Whls 00:50:17
41 Brian Powell Lyme RC 00:51:43
42 Matt Duncalf Lyme RC 00:52:29
43 David Steele Lyme RC 00:54:26
44 Dave Joynson Lyme RC 00:55:16
45 Ellis Shufflebotham VTTA 00:55:33
46 Darren Hughes Lyme RC 00:55:36
47 Alan Meinhardt Kidsgrove Whls 00:56:07
48 Mick Unwin Kidsgrove Whls 00:56:43
49 John Holford Kidsgrove Whls 01:04:30
50 Barry Wilkinson Kidsgrove Whls 01:17:40
TWO UP
1 Jerry Cross Manchester Whls 00:36:53
Scott Burns Macclesfield Whls 00:36:53
2 John Williamson Crewe Clarion Whls 00:39:22
Martin Parish Crewe Clarion Whls 00:39:22
3 Andrew Aitken Crewe Clarion Whls 00:41:26
Jim Stringer Crewe Clarion Whls 00:41:26
4 Mathew Dyke Newcastle Tri Club 00:41:58
Mathew Lunt Newcastle Tri Club 00:41:58
5 Steve Davies Ferryhill Whls 00:43:52
Christene Higgs Macclesfield Whls 00:43:52
6 Elliot Powell Lyme RC 00:45:01
Alex Powell Lyme RC 00:45:01
7 Stephen Cartlidge NewcastleRC 2001 00:45:45
Richard Cope NewcastleRC 2001 00:45:45
8 Dave Barber Newcastle RC 2001 00:46:22
Dave Farmer Newcastle RC 2001 00:46:22
9 David Williams Newcastle RC 2001 00:48:12
Clair Williams Newcastle RC 2001 00:48:12
10 Paul Jennings Lyme RC 00:49:12
Gail Lowe Lyme RC 00:49:12
11 Jim Dowell Mossley CRT 00:50:30
Ian Haywood Manchester Whls 00:50:30
23 Jerry Cross Manchester Whls 00:36:53
24 Scott Burns Macclesfield Whls 00:36:53
25 John Williamson Crewe Clarion Whls 00:39:22
26 Martin Parish Crewe Clarion Whls 00:39:22
27 Andrew Aitken Crewe Clarion Whls 00:41:26
28 Jim Stringer Crewe Clarion Whls 00:41:26
29 Mathew Dyke Newcastle Tri Club 00:41:58
30 Mathew Lunt Newcastle Tri Club 00:41:58
31 Steve Davies Ferryhill Whls 00:43:52
32 Christene Higgs Macclesfield Whls 00:43:52
33 Elliot Powell Lyme RC 00:45:01
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)