Olympic champion Dani King and Matt Rowe (NFTO Club) combine to win the  Port Talbot Wheelers 2 Up time trial on Sunday
Result – Port Talbot Wheelers 2 Up
1 Matt Rowe N.F.T.O. 00:57:28
Dani King Wiggle Honda
2 Daniel Gough Swansea University R.T. 00:57:58
Gethin Llewellyn ”
3 Jeremy Pile V.C.Sevale 00:58:59
Justin Walters Wyre Forest C.R.C.
4 Christopher Jones Ride Bike Wales 00:59:00
Richard Gambling ”
5 Evan Powell Pontypool R.C.C. 00:59:49
Wayne Thomas ”
6 Phillip Tucker Bynea C.C. 00:59:58
Hefin Evans ”
7 Andrew Overton Wyre Forest C.R.C. 01:00:28
Dave Meacham ”
8 Dave Brice Bynea C.C. 01:00:36
Emyr John Griffiths ”
9 Trevor Lloyd Swansea Whs. 01:01:21
Nicholas Cleave ”
10 Darrel Williams Bynea C.C. 01:01:57
Craig Jones ”
11 Kevin Bartlemore Acme Whs 01:02:04
Dan Taylor ”
12 David Crowley P.T.W.C.C. 01:02:52
Greg Williams ”
13 Alistar James Morgan Pontypool R.C.C. 01:03:12
Garry Jones Pontypool R.C.C.
14 Nigel Taylor Cardiff Tri 01:03:13
James Manson ”
15 Gerard Oram Bynea C.C. 01:03:16
R. Saunders North Bucks. R.C.
16 Les Thomas P.T.W.C.C. 01:03:33
Geraint Evans ”
17 David Wilson Evans Bynea C.C. 01:04:09
Matthew Rees ”
18 Richard Lawrence Pontypool R.C.C. 01:04:52
Neil Richards Cwmcarn Paragon
19 John Hughes Rhondda Tri 01:04:58
Chris Wooley ”
20 Steven Williams Acme Whs. 01:05:57
Ross Morgan ”
21 David Long Acme Whs. 01:05:58
Steven Bennet ”
22 Nigel Williams Merthyr C.C. 01:05:59
Andrew Williams ”
23 Paul Gibson Wyre Forest C.R.C 01:06:20
Mrs. Lucy Walters ”
24 James Nunn Cardiff Tri 01:06:30
Elliot Dudley ”
25 Roger Wood Pontypool R.C.C. 01:07:05
Jason Killiner ”
26 Adam Cole Pontypool R.C.C. 01:07:08
Gary Sturch ”
27 Nicholas Morgan Tap it out C.C. 01:07:29
Alex Lewis ”
28 Owen Thomas Bynea C.C. 01:07:55
Stuart Prendiville ”
29 Heath Williams P.T.W.C.C. 01:08:12
Christopher Price ”
30 Jonathon Jenkins Leisurelakes Bikes.Com. 01:08:14
Vincent Jenkins ”
31 Mrs. Heather Dennis Cardiff Ajax C.C. 01:08:52
James Llewellyn ”
32 Miles Brown Cardiff Tri 01:08:57
Huw Pullen ”
33 Samuel Webster Cardiff Tri 01:09:59
Charlotte Addicote ”
34 Niall Foster Cardiff Tri 01:10:20
Elaine Ferguson ”
35 Paul Jenkins Pontypool R.C.C. 01:10:49
Mark Plumley ”
36 James Pugh Tap it out C.C. 01:12:11
Geoffrey Mc Cann ”
37 Jeremy Theobald Cardiff Tri 01:12:23
Richard Bushell ”
38 Miss Angela Michelle Green Bike Doctor 01:12:24
Jamie Rowland ”
39 Claire Manson Cardiff Tri 01:12:44
Jessica Parry – Williams ”
40 Adam Wardle Cardiff Tri 01:14:38
Matthew Jukes ”
41 David Hendry P.T.W.C.C. 01:15:26
Miss Hollie Labunsky ”
42 Jason Impey Cardiff Tri 01:16:17
Pat Jennings ”
43 Paul Rees Bynea C.C. 01:16:49
Brad Davies ”
44 David Lewis Cardiff Tri 01:18:11
Robert Gunney ”
45 John Shehan Bynea C.C. 01:18:15
John Evans ”
46 Alan Haycox Bike Doctor 01:19:58
Andrew Carter ”
47 Ms. Danielle Flawn Bynea C.C. 01:20:03
Lisa Sullivan ”
48 Wynn Innes Cardiff Tri 01:23:15
Bill Snowdon ”
49 Josh Townsend Bynea C.C. 01:25:07
Richard Smith ”
50 Antony Howell P.T.W.C.C. 01:25:16
Shirley Howell P.T.W.C.C.
51 Rob Harrison Cardiff Tri 01:28:27
Martin Power ”
52 Nic Forbes Bynea C.C. 01:30:10
Kelly Rowland ”
53 Sarah Rees Bynea C.C. 01:36:26
Nicola Griffiths ”
54 Andrew Jones Cardiff Tri 02:06:44
Marc Durkin ”
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique