Steve Dennis of East Grinstead CC fastest in the Southern Counties Cycling Union Hardriders
Result – Southern Counties Cycling Union Hardriders
The Southern Counties Cycling Union Hardriders held in memory of Don Glover, a much loved long time Timekeeper and Promoter, was held on a damp morning with a chilly east breeze and the road surface in the lanes left much to be desired but all those who set out returned safely and in good heart.
The Fastest Women
Alice Lethbridge gbcycles.co.uk 01:00:37
Katie Crowe Dulwich Paragon CC 01:04:24
Vets on CTT Target Times
Steve Dennis East Grinstead C C plus 3.00
Christian Yates East Grinstead C C plus 1.25
RESULT
1 Steve Dennis East Grinstead CC 00:53:54
2 Will Hayter London Dynamo 00:54:20
3 Pat Wright Paceline RT 00:54:44
4 Christian Yates East Grinstead CC 00:55:54
5 Steven Kane Team ASL360 00:57:13
6 Richard Tully Elite Cycling 00:57:44
7 Robert Drake Addiscombe CC 00:57:47
8 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 00:58:11
9 James Griffin Kingston Wheelers CC 00:58:53
10 David Churchill Bigfoot CC 00:59:30
11 John Glaysher …a3crg 00:59:38
12 Dave Warne Old Portlians CC 01:00:19
13 Alice Lethbridge gbcycles.co.uk 01:00:37
14 Gregory Hunt RT 316 01:01:01
15 Daniel Pink Bigfoot CC 01:01:23
16 Alasdair Wylie Redmon CC 01:02:59
17 Stephen Avery Old Portlians CC 01:03:02
18 Keith Butler Bec CC 01:03:29
19 Katie Crowe Dulwich Paragon CC 01:04:24
20 Andrew J Green Old Portlians CC 01:05:05
21 David Watt Kingston Phoenix RC 01:05:32
22 James Horan South Downs Bikes 01:06:33
23 Alexander Kew Kingston Phoenix RC 01:07:11
24 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 01:07:56
25 David Jones Norwood Paragon CC 01:08:22
26 Joseph Bertorelli Kingston Phoenix RC 01:09:52
27 David Haggart de Laune CC 01:10:27
28 Simon Waller Kingston Phoenix RC 01:10:52
29 Stephen Allport Bec CC 01:14:25
30 Steve Hillier Kingston Phoenix RC 01:14:28
31 Catherine Humm Oxted Cycle Club 01:14:29
32 Steve Valentine de Laune CC 01:20:13
33 Richard Opie Kingston Phoenix RC 01:21:20
34 Say Leddington Old Portlians CC 01:22:52
35 Jacinta Moore Newcomer – SCU 01:27:53
36 Mike Morley Kingston Phoenix RC 01:28:35
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)