Thomas Pidcock & Lucy Whearty two of the winners at the Richard Dunn Sports Centre Youth Races on Saturday, March 14
Results – Richard Dunn Sports Centre Youth Races
U16 Boys
1 Thomas Pidcock Speedflex Race Team
2 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy
3 Alex Ridehalgh Speedflex Race Team
4 Eddie Townend Pedalsport Cycling Club
5 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy
6 Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club)
7 Ben Turner Paul Milnes – Bradford Olympic…
8 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy
9 Will King Prologue Racing Team
10 Luke O’Connell East Bradford CC
11 Euan Cameron East Bradford CC
12 Avner Bordoley West Riding Track League
U14 Boys
1 Max Rushby Pedalsport Cycling Club
2 Dylan Westley Albarosa Cycling Club
3 Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek
4 Jenson Young Pedalsport Cycling Club
5 Billy Lazenby Clifton CC
6 Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek
7 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club
8 Callum Wilson Holmfirth Cycling Club
9 Joe Coukham Pedalsport Cycling Club
10 Jack Ackroyd East Bradford CC
11 Lucien Cuming East Bradford CC
12 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy
13 Nathan Page East Bradford CC
14 Ethan Whiteside Ilkley Cycling Club
15 Alfie Ritchie Albarosa Cycling Club
16 Oliver Peters Holmfirth Cycling Club
U14 Girls
1 Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club
2 Rachel Earnshaw Clifton CC
3 Anya Weston-Shaw Kirklees Cycling Academy
4 Millie Yates Holmfirth Cycling Club
5 Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers
6 Emily Bradley East Bradford CC
U12 Boys
1 Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club
2 Max Krasinski Albarosa Cycling Club
3 Bjoern Koerdt All Terrain Cycles
4 Luca Longo Kirklees Cycling Academy
5 Sebastien Cuming East Bradford CC
6 Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers
7 Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers
8 Timothy Lane Kirklees Cycling Academy
9 Spike Elwell East Bradford CC
0 Jack Coates East Bradford CC
U12 Girls
1 Erin Avill Bike Box Alan/Envelopemaster
2 Ruby Yates Holmfirth Cycling Club
3 Amber Hull East Bradford CC
4 Rosa Greenhalgh East Bradford CC
U10 Boys
1 Oliver Akers Holmfirth Cycling Club
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Ryan Thomas East Bradford CC
4 Finlay Ackroyd East Bradford CC
5 Joseph Whitworth Huddersfield Star Wheelers
6 Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers
7 Evan Howarth Kirklees Cycling Academy
8 Jacob Barnett Kirklees Cycling Academy
9 Milo Hull East Bradford CC
10 Patrick Boylan Huddersfield Star Wheelers
U10 Girls
1 Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers
2 Freya Whiteside Ilkley Cycling Club
3 Florence Greenhalgh East Bradford CC
4 Sophie Hardcastle Kirklees Cycling Academy
5 Catherine Boylan Huddersfield Star Wheelers
U8 Boys
1 Mackenzie Riley Holmfirth Cycling Club
2 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
3 Noah Scott-Wright Featherstone RC
4 Harrison Martin Dainty
5 Daniel Ridehalgh Kirklees Cycling Academy
6 Harry Fox Paul Milnes – Bradford Olympic…
7 Jody Mills Huddersfield Star Wheelers
8 Lucas Elwell East Bradford CC
9 Jacob Stevens East Bradford CC
10 William Cassidy Radtke East Bradford CC
Oscar Baxter Huddersfield Star Wheelers
Joshua John Stevens East Bradford CC
U8 Girls
1 Beatrice Ayres Huddersfield Star Wheelers
2 Evie Kellett
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique