Justin Layne of CC Ashwell fastest in the Eastern Counties CA open 10 mile time trial on Saturday, March 21
Result – ECCA Open 10
1 Justin Layne C.C. Ashwell 19,30
2 Daniel Northover Finsbury Park C.C. 20,20
3 Adam Atkinson 34th Nomads 20,30
4 Carl Whitwell St Ives C.C. 20.52
5 Rob Young Team Vision Racing 21,00
5 Nick Gasson 34th Nomads 21,00
5 Christophe Demoulin Rapha C.C. 21,00
8 Anthony Morris C.C. Ashwell 21.01
9 Gray Turnock Finsbury Park C.C. 21.11
10 Steven Cavey 34th Nomads 21.14
11 Daniel Young Glendene C.C. 21.17
12 Tom Trimble C.C. Ashwell 21.23
13 William Smith C.C. Ashwell 21.24
14 James Long Bishops Stortford C.C. 21.25
15 Sam Barker 45 Road Club 21.26
15 David Harding Chelmer C.C. 21.26
17 Grant Orsborn Icknield R.C. 21.28
18 Robert Watson Newmarket C.& T.C. 21.29
19 Craig Chappell East London Velo 21.32
19 Steve Gorbutt Diss & District C.C. 21.32
21 Ian Turner St Neots C.C. 21.35
22 Robert Davies C.C.Sudbury 21.39
23 Martin Dossett Welwyn Wheelers 21.51
24 Michael Martin C.C. Ashwell 21.53
25 Martin Reynolds Cambridge C.C. 21.54
26 Michael Briars Finsbury Park C.C. 22.01
27 Peter Harding Chelmer C.C. 22.02
27 Mark Steers Team Vision Racing 22.02
29 Luke Danckert C.C.Ashwell 22.04
30 Anthony Draper 34th Nomads 22.08
30 Julian Elliott Finsbury Park C.C. 22.08
32 Franz Fuerst Cambridge C.C. 22.15
33 James Jenkins Southend Wheelers 22.16
33 William Wallace C.C. London 22.16
35 Max Sohota St Ives C.C. 22.21
36 Steven Jennings C.C. Ashwell 22.22
37 Andy Yeoman Bishops Stortford C.C. 22.25
37 Antony Brown Kettering C.C. 22.25
39 Richard Parrotte Shaftesbury C.C. 22.33
40 Simon Doyle Team Salesengine.co.uk 22.34
41 Andrew Turnock Finsbury Park C.C. 22.37
42 John Wilson Newmarket C & T.C. 22,40
43 David Warlow Essex Roads C.C. 22.44
44 Chris Dyason Cambridge C.C. 22.56
45 Abid Hussain Icknield R.C. 22.58
46 Robert Wood Colchester Rovers C.C 23.00
47 Roger Porter Verulam C.C. 23.03
47 Adrian Taverna St Neots C.C. 23.03
49 Duncan Gilbert Chelmer C.C. 23.07
50 Hugo Hocknell Team Salesengine 23.10
51 David Crisp C.C. Sudbury 23.11
52 Darren Preston St Neots C.C. 23.24
53 Jim Reed Colchester Rovers C.C. 23.30
54 Matthew Saunders Gateway Cycling 23.40
55 Leon Thompson Ipswich Velo 0 23.47
56 John Iszatt Team Vision Racing 23.49
57 Daniel Jenkins Southend Wheelers 23.58
58 Peter Harridge Icknield R.C. 0 24.00
59 Phillip Warner Southend Wheelers 24.06
60 Michael Wood C.C. Breckland 0 24.07
61 Tom Sykes Ely & District C.C. 24.25
62 Colin Ashcroft West Kent R.C. 0 24.29
63 Phillip Gosling Ely & District C.C. 24.37
64 Kevin Gill Ciclos Uno 24.41
65 Derek Ricketts Ely & District C.C. 24.43
66 Jon Hollidge Sevenoaks Tri Club 24.46
67 Colin Whitechurch Ely & District C.C. 25.06
68 Chris Hartley Team Salesengine.co.uk 25.08
69 Len Benton Colchester Rovers C.C. 25.09
69 David Lancaster VC 10 25.09
71 Chris Eschle Redbridge C.C. 25.26
72 James Greenwood West Suffolk Wheelers 25.59
73 Tony Capon Becontree Wheelers 26.11
74 Lee Dickinson Newmarket C & T.C. 26.18
75 Michael Hennessy Southend Wheelers 26.42
76 Andrew Porter Welwyn Wheelers 26.52
77 Brian Martin Ciclos Uno 27.03
78 Antonio Paolino Eagle R.C. 27.38
79 Kevin Stigwood C.C. Ashwell 27.56
80 Merv Player Hertfordshire Wheelers 28.23
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands