Matt Burden of Severn RC won the Bournemouth Arrow 10 on the P311 Ringwood-Sopley course across the Hampshire-Dorset border on Good Friday
Report & Result – Bournemouth Arrow 10
by Eamonn Deane – more pictures here
Matt Burden (Severn RC) won the Bournemouth Arrow 10 on the P311 Ringwood-Sopley course across the Hampshire-Dorset border.
Burden clocked 21.55, the only sub-22 minute ride, on a wet and murky Good Friday morning. The smart money was on in-form Gregg Parker (VC ST Raphael/Waites Contracts). Parker averaged over 30mph to the turn at the Woolpack Inn but a front wheel puncture soon after took him out of contention allowing Burden to pocket the £50 first prize.
“I was on for a short 21†be-moaned Parker back at the HQ. Paul Jones (Primera-Sports.com) grabbed second place, his 22:07 just one second ahead of teammate James Horton. Jones was knocked off his bike last autumn and has spent all winter on the turbo, clearly working hard.
Triathlete Ben Keightley backed up Jones & Horton to give the Primera boys the team award. Despite the wet conditions organiser Peter Fairbank was very happy, a super field of 98 was more than double that of last year.
RESULT
1 Matt Burden Severn RC 00:21:55 1
2 Paul Jones Primera-sports.com V 22:07 2
3 James Horton Primera-sports.com 22:08 3
4 Jimmy Little Velo Club St Raphael V 22:18 4
5 Aran Stanton Velo Club St Raphael V 22:27 5
6 Andy Langdown Hampshire RC V 22:28 6
7 Dave Pickering Bournemouth Jubilee Whs V 22:32 7
8 Simon Healey Andover Whs V 22:41 8
9 Ben Keightley Primera sports – SCU 22:51 9
10 Wayne Pitman Poole Whs V 22:53 10
11 Steven Pink CC Weymouth 23:01 11
12 Patrick Dunn CC Weymouth V 23:06 12
13 Cliff Rowe Bournemouth Jubilee Whs V 23:09 13
14 Nick O’hara New Forest CC V 23:11 14
15 Les Pick Poole Whs V 23:14 15
16 John Samways Bournemouth Jubilee Whs V 23:15 16
17 Ben Boardman New Forest CC 23:16 17
18 Bryce Dyer Velo Club St Raphael 23:21 18
19 Simon Berogna VC Raphael V 23:26 19
20 William Grainger Andover Wheelers S 23:27 20
21 Brendan Reese Bournemouth Arrow CC 23:33 21
22 Will Soloman Bournemouth Jubilee Whs V 23:52 22
23 Stuart Peckham New Forest CC V 23:54 23
24 Rob Sherrin …a3crg V 23:58 24
25 Chris Randall CC Weymouth 23:59 25
26 Chris Ewing Fareham Whs 24:12 26
27 Paul King Verulam CC V 24:32 27
28 Alastair Gain Poole Whs V 24:43 28
29 Jahan Hunter Sotonia CC 24:44 29
30 Adam Herridge Salisbury Triathlon Club 24:46 30
31 Craig Weston Poole Whs V 24:51 31=
32 Phil Wilks Sotonia CC 24:51 31=
33 Jerry Bromyard Royal Navy & Royal Marines CA V 24:52 33
34 Daniel Edwards Sotonia CC 24:57 34=
35 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow CC V 24:57 34=
36 Peter Perrin Bournemouth Arrow CC V 24:58 36
37 Marc Wilmington Poole Whs V 25:05 37
38 Rupert Silman Bournemouth Jubilee Whs 25:09 38
39 Kevin Ridge Bournemouth Jubilee Whs V 25:11 39=
40 Paul Teague Fit to Ride 25:11 39=
41 Alan Emmott Fareham Whs V 25:16 41
42 Peter Wilson Bournemouth Arrow CC V 25:29 42
43 Thomas Piloni Zoom Tri Club 25:30 43
44 Rob Jones Zoom Tri Club 25:42 44=
45 Guy Bolton Bournemouth Arrow CC V 25:42 44=
46 James Cooper Salisbury Triathlon Club 26:05 46
47 Matthew Pepper Fareham Wheelers CC V 26:09 47=
48 Brian Garrard Bournemouth Arrow CC V 26:09 47=
49 Matt Blythe Bournemouth Arrow CC V 26:12 49
50 Rob Haycock Bournemouth Arrow CC V 26:18 50
51 Adam Turel Bournemouth Jubilee Whs 26:27 51
52 Luke Trussler Poole Whs 26:35 52
53 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whs 26:43 53
54 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club V 26:59 54
55 Mark Jefferies New Forest CC V 27:22 55
56 Joe Mellery-Pratt Bournemouth Jubilee Whs 27:39 56
57 Martin Balk New Forest CC V 27:47 57
58 Chrissie Stainton Poole Whs LV 27:56 58
59 Luke Butler Bournemouth Jubilee Whs 27:59 59
60 Simon Hall Andover Wheelers V 28:00 60
61 Stewart Harrison Andover Whs V 28:01 61
62 Roy Long Bournemouth Jubilee Whs V 28:02 62
63 Sarah Wise Mud Sweat and Gears L 28:05 63
64 Tim Townsend Zoom Tri Club V 28:09 64
65 Sarah Kemp Salisbury Triathlon Club L 28:10 65
66 William Simmons Bournemouth Jubilee Whs V 28:13 66
67 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC LV 28:19 67
68 Thomas Kelly Bournemouth Arrow CC V 28:22 68
69 Molly Haycock Bournemouth Arrow CC 16 28:48 69
70 Caroline Light Sarum Velo L 28:54 70
71 Jamie Haycock Bournemouth Arrow CC 14 29:33 71
72 Emma Houghton Salisbury Triathlon Club L 29:36 72
73 Robert Jolliffe New Forest CC V 30:06 73
74 Graeme Lawes Andover Whs V 30:09 74
75 Chris Summers Sotonia CC V 30:58 75
76 Lizzy Yates Andover Whs LV 31:04 76
77 Alex Hall Andover Whs 14 31:33 77
78 Barrington Day Fareham Wheelers CC V 34:01 78
79 Gary Chambers Royal Navy & Royal Marines CA 35:08 79
80 Phil Morris Hampshire RC V 35:54 80
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT