Andy Wilkinson of Port Sunlight Wheelers wins the Birkenhead North End 22 by five seconds from David Crawley
Result – Birkenhead North End 22
1 Andy Wilkinson Port Sunlight Whlrs 00:45:58
2 David Crawley Fibrax Wrexham RC 00:46:03
3 David James Williams Fibrax Wrexham RC 00:48:06
4 Jake Hollins Bath University CC 00:48:31
5 Keith Murray Strategic Lions Cycling 00:49:11
6 Chris Edmondson Fibrax Wrexham RC 00:49:46
7 Chris Siepen Seamons CC 00:50:17
8 Marc Colclough NFTO Racing 00:50:45
9 Kevin Larmer Port Sunlight Whlrs 00:51:19
9 Graham Thompson Anfield BC 00:51:19
11 David Berry Birkenhead North End CC 00:51:36
12 Dyfan Evans Fibrax Wrexham RC 00:51:37
13 Will Morgan Fibrax Wrexham RC 00:51:43
14 Darren White Fibrax Wrexham RC 00:52:07
15 Steve Aston Fibrax Wrexham RC 00:52:10
16 John Williamson Crewe Clarion Whlrs 00:52:41
17 Neil Buckley Port Sunlight Whlrs 00:52:42
18 Martin Parish Crewe Clarion Whlrs 00:53:09
19 Stephen Hall Fibrax Wrexham RC 00:53:12
20 Mark Anthony Jones Fibrax Wrexham RC 00:53:26
21 Alistair Wrenn Chester RC 00:53:45
21 Tim Rex North Shropshire Whlrs 00:53:45
23 David Wright Warrington RC 00:53:52
24 Mike Booker Chester RC 00:54:30
25 Howard Lewis Fibrax Wrexham RC 00:54:36
26 Jill Wilkinson Chester RC 00:54:50
27 Scott Butterworth Rhos-on –Sea CC 00:54:57
28 Steven Hankey Warrington RC 00:54:59
29 John Forbes Birkenhead North End CC 00:55:10
30 Dave Woodley Fibrax Wrexham RC 00:55:29
31 Tim Williams Chester RC 00:55:43
32 Richard Whitley Fibrax Wrexham RC 00:56:16
33 Becky Lewis Fibrax Wrexham RC 00:56:31
34 David Fox Warrington RC 00:57:59
35 Mark Jones Birkenhead North End CC 00:58:29
36 Peter Hollins Chester Tri Club 00:59:58
37 Russell Ellis Fibrax Wrexham RC 01:00:02
38 Alan Old Birkenhead North End CC 01:00:19
39 Andy Barratt Kidsgrove Whlrs CC 01:00:55
40 Gareth Roberts Fibrax Wrexham RC 01:01:35
41 Andrew Grace Crewe Clarion Whlrs 01:02:17
42 Stephen Jones Fibrax Wrexham RC 01:02:42
43 Haydn Jones Fibrax Wrexham RC 01:03:28
44 Jonathan Goulding Chester RC 01:03:40
45 Paul Williams Fibrax Wrexham RC 01:04:04
46 Martin Sturge Graham Weigh Racing 01:05:24
47 Andrew Large Chester RC 01:05:33
48 Carol Coole Chester Tri Club 01:09:30
49 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 01:09:38
50 Carolyn Hume Stockport Clarion 01:11:12
51 Pete Booth Rhos –on -Sea 01:13:31
52 Clare Page Fibrax Wrexham RC 01:15:00
53 Nania Mason Chester Tri Club 01:15:49
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)