Adam Topham one of three riders under 20 in his clubs High Wycome CC Open Lesley Cole 10 on the H10/22 on Good Friday
Result – High Wycome CC 10
1 Adam Topham High Wycombe CC 19:16
2 Justin Layne CC Ashwell 19:44
3 Peter Lawrence Team Swift 19:49
4 John Dewey Dorking CC 20:00
5 Jamie Pine Pedal Heaven 20:08
6 Christophe Demoulin Rapha Cycling Club 20:26
7 David Kingsbury High Wycombe CC 20:33
8 Jonathan Wale Loughborough University 20:41
9 David Woodhouse CC Ashwell 20:43
10 Jason Hales Royal Sutton CC 20:52
11 Stuart Birnie Willesden CC 20:53
12 George Clark High Wycombe CC 20:54
13 Ian Greenstreet Newbury RC 20:57
14 Liam Maybank Twickenham CC 20:59
15 Peter Harrison G.S. Henley 21:00
16 Richard Gifford In-Gear Quickvit Trainsharp RT 21:11
17 Robert Fletcher Arbis-Colbert Cycles RT 21:14
18 Benjamin Allen Dulwich Paragon CC 21:19
19 Timothy Allen R P Racing 21:22
20 Steve Rew High Wycombe CC 21:30
20 Lee Chaplin RT 316 21:30
22 Andrew Warby RST Sport/Aero-Coach 21:35
23 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 21:38
24 Julian Middlewick Hampshire RC 21:40
25 Jeff Roberts High Wycombe CC 21:42
26 Dermot Kealey Finchley Racing Team 21:43
27 Oliver Clark R P Racing 21:52
28 Rachael Elliott (W) Newbury RC 21:57
29 Geoff Powell High Wycombe CC 22:01
30 Cynthia Kunschke (W) High Wycombe CC 22:03
31 Graham Giggs Bath Road Club 22:07
32 Dan Strange High Wycombe CC 22:18
33 James Hewitt Kingston Wheelers CC 22:19
34 Malcolm Woolsey Westerley Cycling Club 22:21
35 Martin Stanley Didcot Phoenix CC 22:32
35 Martin Cairns Reading CC 22:32
37 Chris Ford High Wycombe CC 22:34
37 Keith Griffin Paceline RT 22:34
39 Tim Summerhayes Kingston Wheelers CC 22:35
40 Tim Childs Westerley Cycling Club 22:36
41 Martin Winter Twickenham CC 22:38
42 Kevin Haynes Finsbury Park CC 22:41
43 Roderick MacFadyen Reading CC 22:43
43 Andy Colsell High Wycombe CC 22:43
45 Stuart Stow Hounslow & District Whs 22:51
46 Ian Mcnally Westerley Cycling Club 22:54
47 Andrew Payne Maidenhead & District CC 22:57
48 Benjamin Croxford High Wycombe CC 22:59
49 Martin Prior Oxonian CC 23:02
50 Richard Hutt Harp RC 23:08
50 Paul Stonell Thames Velo 23:08
52 Jonathan Thomas Epsom Cycling Club 23:13
53 Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club 23:14
54 Carl Bond Kenton Road Club 23:17
55 David Newman Westerley Cycling Club 23:21
56 Wayne Meek Westerley Cycling Club 23:39
57 Desmond Gayler Kenton RC 23:41
58 Danuta Tinn (W) Maidenhead and District CC 23:46
59 Michael Draper VTTA (Surrey & Sussex) 23:50
60 James Griffin Kingston Wheelers CC 23:54
61 Andrew Legge Newbury RC 23:55
62 John Beer Kingston Phoenix RC 23:59
63 Cliff Voller Newbury RC 24:19:00
64 Andrew Bower Berkshire Tri Squad 24:30:00
65 Philippa Shubert (W) High Wycombe CC 24:34:00
66 Ralph Dadswell Antelope Racing Team 24:35:00
67 Bryce Taylor Aylesbury CC 24:47:00
68 Teresa Goddard (W) Kingston Wheelers CC 24:50:00
69 David Lancaster VC10 24:53:00
70 Phil Crouch High Wycombe CC 24:58:00
71 Gerry Vece Aylesbury CC 25:03:00
72 Malcolm Ash Aylesbury CC 25:05:00
73 Peter Chapman Thames Velo 25:08:00
74 Gavin Mitchell Twickenham CC 25:15:00
75 Lisa Thomasson (W) High Wycombe CC 25:22:00
76 Jo Gundle (W) High Wycombe CC 25:57:00
77 John Froud Festival Road Club – Chelsea Audio 26:08:00
78 John Levison Hillingdon Triathletes 26:16:00
79 Jane Hunt (W) High Wycombe CC 26:54:00
80 John Hoskins Westerley Cycling Club 28:51:00
81 Gillian Morgan (W) Westerley Cycling Club 31:11:00
82 David Guy OV Cycling Club 30:29:00 Includes 5:44 late start time penalty
TANDEM
Paul Gaida/Stewart House (Arctic Tacx RT) Tandem 21:08
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)