Jonathan Parker fastest in the De Laune CC 25 (Fred Peachey Memorial), Bronwen Ewing of Trainsharp RT four seconds off course record in women’s
Result – De Laune CC 25
Sunday 19th April, 2015 on Course Q25/20 (Harrietsham)
Awards
1st Fastest Jonathon Parker PMR@Toachim House 53.53 Plus Fred Peachey Trophy
2nd Fastest Kevin Tye VeloRefined Aero 54.59
3rd Fastest Seth Kay PMR@Toachim House 55.58
4th Fastest Nick Malins 4t+ Velo Club 57.07
5th Fastest Simon Henderson Thanet RC 58.36
1st Lady Bronwen Ewing Trainsharp RT 1.2.17
2nd Lady Eva Nyirenda A3crg 1.7.42
1st Junior Oliver Robinson Thanet RC 1.2.52 Plus the Johnson Trophy
2nd Junior Daniel Martin Thanet RC 1.5.05
1st Tandem Kate/John Bosley Abellio SFA RT 1.6.12
1st Vet std Kevin Tye VeloRefined Aerosmiths +12.51
2nd Vet std Bronwen Ewing Trainsharp RT +10.58
3rd Vet std Nick Malins 4t+ Velo Club +10.08
ScratchTeam
Jonathon Parker
Seth Kay PMR@Toachim House +2.54.21
Chris Bax
Vets Team on Std
Kevin Tye
Mark Hill VeloRefined Aerosmiths +24.39
Paul Smith
Spot Prizes
Nearest 1.4.0 Colin Robinson Thanet RC 1.4.21
Nearest 1.6.0 Kevin Gleadow Gravesend CC 1.6.11
Nearest 1.8.0 Mark Fosbery Rye & Dist Whs 1.8.06
Order of Finish
1 Jonathan Parker PMR@Toachim House 00:53:53
2 Kevin Tye Velo Refined Aerosmiths V 00:54:59 +12:51
3 Seth Kay PMR@Toachim House 00:55:58
4 Nick Malins 4t+ Velo Club V 00:57:07 +10:08
5 Simon Henderson Thanet RC V 00:58:36 +09:50
6 Peter Pav Bryan Rye & Dist Whs 00:58:42
7 Julian Bray Dulwich Paragon V 00:59:35 +08:39
8 Mark Doxey Abellio SFA RT V 00:59:39 +07:36
9 Mark Hill VeloRefined Aerosmiths V 00:59:42 +07:56
10 Tom Rowing Abellio SFA RT 00:59:50
11 Antony Bee Wigmore CC V 01:01:42 +06:32
12 Lawrence Martin Thanet RC V 01:01:44 +07:35
13 Martin Foord Abellio SFA RT V 01:01:54 +06:32
14 Bronwen Ewing Trainsharp RT L/V 01:02:17 +10:58
15 Guy Lane Southboro & Dist Whs V 01:02:22 +05:40
16 Paul Smith Velo Refined Aerosmiths V 01:02:47 +03:52
17 Oliver Robinson Thanet RC J 01:02:52
18 Huck Garip Adalta CC V 01:03:24 +03:15
19 Colin Robinson Thanet RC V 01:04:21 +03:17
20 Paul Vine Wigmore CC V 01:04:22 +01:51
21 Chris Bax PMR@Toachim House V 01:04:30 +06:27
22 Richard Parrotte Shaftsbury CC V 01:04:46 +03:16
23 Daniel Martin Thanet RC J 01:05:05
24 Stewart King Ashford Whs V 01:05:07 +03:45
25 James Dickson Thanet RC V 01:05:08 +02:54
26 Danny Frost Folkestone Velo Club V 01:05:12 +03:02
27 Kelly Wyld 4t+ Velo Club V 01:05:14 +01:25
28 Sam Day CS Grupetto V 01:05:23 -00:50
29 Mike Newman Ashford Whs V 01:05:41 +02:45
30 Kevin Gleadow Gravesend CC V 01:06:11 +03:53
31 Jeremy Saynor PMR@Toachim House V 01:06:57 +01:17
32 James Fosbery Rye & Dist Whs J 01:07:18
33 Michael Coulter Gravesend CC V 01:07:32 +05:12
34 Eva Nyirenda A3crg L 01:07:42
35 Mark Fosbery Rye & Dist Whs V 01:08:06 +00:08
36 Simon Lowe De Laune CC V 01:08:32 -00:42
37 Martin Russell Thanet RC V 01:08:41 -01:03
38 Oliver Dickson Thanet RC J 01:09:06
39 Mark Gidney De Laune CC V 01:09:29 -00:50
40 Dave Mastin Thanet RC V 01:09:51 +01:06
41 Robert Sissons San Fairy Ann CC V 01:10:00 +00:57
42 Paul Kelk Thanet RC V 01:10:32 -02:54
43 David Haggart De Laune CC V 01:11:13 -02:21
44 Chris Cowlard De Laune CC V 01:11:14 -00:53
45 Katie Crowe Dulwich Paragon L 01:11:50
46 Andrew McCall Thanet RC V 01:11:52 -01:31
47 Andy Burrows Thanet RC V 01:12:12 +02:57
48 Kristy Howells Ashford Whs L 01:14:17
Tandem
1 John/Kate Bosley Abellio – SFA RT Tan 01:06:12
Previous winners – Fred Peachey Memorial 25
1969 Les Jackson Morden CRC 58.20
1970 Martin Crowther Archer R.C. 58.11
1971 Derek Cottington Charlotteville C.C 58.00
1972 Derek Cottington Charlotteville C.C. 56.16
1973 Tony Peachey De Laune C.C. 59.12
1974 John Woodburn Maidenhead & Dist CC 59.15
1975 Ted Boorman Croydon C.R.C. 1.0.22
1976 Ted Boorman Croydon C.R.C. 1.0.16
1977 Marcus Roberts South Eastern R.C 1.1.01
1978 Derek Cottington Charlotteville C.C. 55.15
1979 Pete Howard Woolwich C.C. 59.50
1980 Ralph Walker Bec C.C. 59.48
1981 John Wright Addiscombe C.C. 56.57
1982 Derek Cottington C.C. Orpington 56.59
1983 Ian Silvester Southboro & Dist Whs 57.58
1984 Alex Deacon Lewes Wanderers 57.05
1985 Alex Deacon Lewes Wanderers 56.32
1986 No event
1987 Shay Giles Thanet R.C. 59.44
1988 Pete Hamilton Wren Whs 57.17
1989 Pete Hamilton Wren Whs 1.0.16
1990 Phil Bull Gemini BC. 58.58
1991 Phil Bull Gemini BC. 56.04
1992 Bruce Drew Wembley R.C. 57.42
1993 Lawrence Martin San Fairy Ann C.C. 56.30
1994 Steve Hunt V.C. Slough 54.50
1995 Mark Pooley Thames Tradesmen RC 54.50
1996 Sean Yates Motorola 48.48
1997 Tim Stevens Team Clean 52.05
1998 Tim Stevens Team Clean 53.03
1999 Michael Hutchinson Cambridge Uni C.C. 51.15
2000 Paul Mill Team Edwardes 54.09
2001 Sean Yates Team Clean 53.28
2002 Ian Silvester San Fairy Ann C.C. 37.23 (16 mls)
2003 Paul Mill Team Edwardes 53.48
2004 Paul Mill Team Edwardes 54.13
2005 Sean Yates In Gear Quickvit RT 53.14
2006 Paul Mill Team Edwardes 53.39
2007 No event – flooded roads
2008 Paul Mill Team Edwardes 54.12
2009 Ben Instone www.scientific-coaching 52.14
2010 Dave Wheeler In Gear RT 55.03
2011 Event abandoned
2012 Kevin Tye DataTeam Allstars 51.41
2013 Kevin Tye Velo Refined Aerosmiths 52.41
2014 Kevin Tye Velo Refined Aerosmiths 52.46
2015 Jonathon Parker PMR@Toachim House 53.53
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)