Matt Sinclair fastest in the St Ives CC Open 10 mile time trial on Saturday, April 18
Result – St Ives CC 10m
1. Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre Race Team 00:20:45
2. David McGaw Cambridge Cycle Club 00:21:00
3. Luke Hattersley St Ives CC 00:21:32
4. Mick Hodson St Ives CC 00:21:36
5. Carl Whitwell St Ives CC 00:21:50
6. John Pilgrim Witham Wheelers CC 00:22:02
7. Tom Trimble Cycle Club Ashwell 00:22:03
8. Martin Knight Nottingham Clarion 00:22:09
9. Jeremy Hargrave Fenland Road Club 00:22:23
10. Chris Rimes Team Sales Engine 00:22:28
11. Dael Sidwell Lutterworth Cycle Centre RT 00:22:29
12. Sam Hayes Team Sales Engine 00:22:40
13. Andy Roffe Team Sales Engine 00:22:40
14. Mathew Eley Ely and District CC 00:22:45
15. Paul Tompkins Lutterworth Cycle Centre RT 00:22:54
16. Martin Dossett Welwyn Wheelers 00:22:56
17. Neil Wood Dig Deep Coaching 00:23:12
18. Simon Pitchford Fenland Clarion 00:23:16
19. Kevin Hobbs Peterborough CC 00:23:21
20. Nick Hitchens Peterborough CC 00:23:30
21. Max Sahota St Ives CC 00:23:33
22. Adrian Taverna St Neots Cycling Club 00:23:37
23. Rob Golding Ely and District Cycling Club 00:24:01
24. Ian Clarke Tuxford Clarion CC 00:24:05
25. Julian King Welwyn Wheelers 00:24:05
26. Cliff Loveday Ely and District CC 00:24:22
27. Phillip Gosling Ely and District Cycling Club 00:24:26
28. Andrew Martin Tuxford Clarion CC 00:24:35
29. Dave Hulatt Peterborough CC 00:24:43
30. Dafydd Houston Peterborough CC 00:24:53
31. Mark Booth Kettering CC 00:25:01
32. Martin Cullen Arrow Cycles 00:25:05
33. Dave Wentworth Team Sales Engine 00:25:11
34. Ian Fensom Fenland Road Club 00:25:16
35. Peter Hunt RAF Cycling 00:25:23
36. Andrew Bright Chronos RT 00:25:28
37. Martin Holmes Ely and District Cycling Club 00:25:32
38. Derek Ricketts Ely and District Cycling Club 00:25:40
39. Andrew Knowles St Ives CC 00:25:50
40. Len Benton Colchester Rovers CC 00:25:53
41. Simon Frost Kettering CC 00:25:56
42. Louise Day Team Swift 00:26:06
43. John Royal Fenland Clarion 00:26:13
44. Simon Pidduck Peterborough CC 00:26:17
45. Colin Whitechurch Ely and District CC 00:26:23
46. Glen Clarke Ely and District Cycling Club 00:26:33
47. Keith Clarke Colchester Rovers CC 00:27:10
48. John Dainty Rockingham Forest Wheelers 00:27:11
49. Paul Woodham Bossard Wheelers 00:27:18
50. Colin Davies Cambridge CC 00:27:33
51. Mark Eastwood West Suffolk Wheelers 00:27:47
52. Berenice Curtis (L) St Ives CC 00:27:47
53. David Young West Suffolk Wheelers 00:28:03
54. Michael Church Rockingham Forest Wheelers 00:28:05
55. Trevor Parrish A5 Rangers CC 00:28:13
56. Annette Wyld (L) Peterborough CC 00:28:52
57. John Steed West Suffolk Wheelers 00:29:05
58. Dhanji Hasnain Fenland Clarion CC 00:29:52
59. Martin Magnago St Ives CC 00:30:14
60. Merv Player Hertfordshire Wheelers 00:30:30
61. Graham Bickle Kings Cliffe Fliers 00:31:47
62. Celia Whitechurch Ely and District CC 00:32:31
63. Lynn Smitheringale Peterborough CC 00:34:01
64. Amy Ogden (L) Tuxford Clarion CC 00:47:18
TANDEM EVENT
1. Ben Robinson Team Sales Engine 00:26:41
Steve Robinson Team Sales Engine
MEDIUM GEAR EVENT
1. Mick Hodson St Ives CC 00:24:44
2. Ian Pike Fenland Road Club 00:25:25
3. Richard Hutt Harp Road Club 00:25:42
4. Mark Scothern Vegetarian Cycling and Athletics Club 00:27:51
5. Nigel Burns St Ives CC 00:28:20
6. Terry Cooke St Ives CC 00:32:42
7. Denese Hallan Wisbech Wheelers 00:36:33
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique