Matthew Bottrill winner of the VC Long Eaton 13 mile Time Trial on Saturday 2nd May. Lucy Gossage fastest woman
Result – VC Long Eaton 13 TT
1 Matthew Bottrill www.Drag2zero 00:24:53
2 Joe Evans Madisson Genesis 00:26:00 Jnr
3 Charles Taylor South Pennine R C 00:26:01
4 Peter Nicholls Team P B Performance 00:26:17
5 David Mead Hinckley C R C 00:26:59
6 Jason Seabridge Mercia Lloyds Cycles C C 00:27:25 V
7 Ian King V C Long Eaton 00:27:29 V
8 Rob Watkinson Doncaster Wheelers 00:28:10 V
9 Colin Parkinson South Western R C 00:28:15 V
10 Edward Walters V C Long Eaton 00:28:34
11 Phil Hunt Mapperley C C 00:28:47
12 Alan Cooke Peak R T 00:28:52 V
13 Robert Stephenson Coalville Wheelers 00:29:02 V
14 Kelvin Southan MG Decor Carbon Bikes 00:29:06 S
15 Adam Huelss V C Long Eaton 00:29:20 V
16 Chris Sprott Leicester Forest C C 00:29:24
17 John Powell Leicester Forest C C 00:29:34 V
18 Richard Boot Beeston C C 00:29:53
19 Jack Hugill Mercia Lloyds Cycles C C 00:29:58 V
20 Paul Mapletoft Kiveton Park C C 00:30:09 V
21 Dave Cross Beeston CC 00:30:13 S
22 Lucy Gossage Cambridge Cycle Club 00:30:14 L
23 Stephen Howgill Leicestershire R C 00:30:14 V
24 Peter Richardson V C Long Eaton 00:30:28 V
25 Scott Bull South Pennine R C 00:30:34 V
26 Giles White Sherwood C C 00:30:34 V
27 Jon Singfield V C Long Eaton 00:30:39 V
28 Matthew Simons Mercia Lloyds Cycles C C 00:30:50 V
29 Peter Campbell Heanor Clarion 00:30:55 S
30 Ben Startin Mercia Lloyds Cycles C C 00:31:00 V
31 Andy Reed Coalville Wheelers 00:31:21 V
32 Steven Jenkyn Team P B Performance 00:32:14 V
33 Mark Butler Heanor Clarion 00:32:31 S
34 Phil Helm V C Long Eaton 00:32:38 V
35 Steve Boat Welland ValleyC C 00:32:39 V
36 Steven Randle South Pennine R C 00:32:40 S
37 Steve Cornish V C Nottingham 00:33:07 V
38 Gareth Norman Beeston C C 00:33:23 S
39 Philippa Shubert High Wycombe C C 00:33:28 L
40 Sebastien Thies Derby Tri Club 00:34:47 S
41 Hilary Johnson Derby Mercury R C 00:35:15 LV
42 Stephen Evans Newcastle Racing Club 2001 00:35:32 V
43 Ron Hallam South Pennine R C 00:35:44 V
44 Jerome Jones Derby Tri Club 00:36:10 V
45 Richard Parkin V C Long Eaton 00:36:15 V
46 Catriona Archer Born to Bike-Bridgtown Cycles 00:37:15 LV
47 Chritopher Beetham West Yorks Police C C 00:38:06 V
48 Patrick Abbott V C Long Eaton 00:40:38
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique