Guy Cook of Chesterfield Coureurs and Mark Love of Tuxford Clarion dominate the first night of the Forest Town Track League
Results – Forest Town Track League 1
Report by Bob Howe (Organiser)
Guy Cook of Chesterfield Coureurs and Mark Love of Tuxford Clarion dominate the first night of the Forest Town Track League, with Cook taking 2 wins and a second and Love one win and two seconds. In the youth league, the A and Bs were dominated by Luke Hind of Bolsover & District CC, Josh Scales of Derby Mercury and Tilly Gurney of Squadra Donne. Youth D rider Ben Marsh of Heanor Clarion took wins in two of the Youth C,D & E races.
Results:
Freewheelers
2 Lap Scratch:
1. Ella Rastall (Heanor Clarion)
2. Sam Marsh (Heanor Clarion)
3. Finlay Preece (Bolsover & District)
4. Ben Mellor (Matlock)
2 Lap Handicapped:
1. Noah Inman (Ashfield RC)
2. Thomas Woolf (Matlock)
3. Amy Cook (Chesterfield Coureurs)
4. George Cooper (Bolsover & District)
2 Lap Handicapped:
1. Amy Cook (Chesterfield Coureurs)
2. Thomas Woolf (Matlock)
3. Noah Inman (Ashfield RC)
4. George Cooper (Bolsover & District)
Youth C,D & Es
4 Lap Scratch:
1. Ben Marsh (Heanor Clarion)
2. Louis Swindell (Matlock)
3. Holly Bailey (Heanor Clarion)
4. Sam Alton (Derby Mercury)
2 Lap Handicapped:
1. Sam Alton (Derby Mercury)
2. Holly Bailey (Heanor Clarion)
3. Ben Marsh (Heanor Clarion)
4. Louis Swindell (Matlock)
6 Lap Scratch:
1. Ben Marsh (Heanor Clarion)
2. Sam Alton (Derdy Mercury)
3. Louis Swindell (Matlock)
4. Holly Bailey (Heanor Clarion)
Youth A and Bs
8 Lap Scratch:
1. Luke Hind (Bolsover & District)
2. Josh Scales (Derby Mercury)
3. Tilly Gurney (Squadra Donne)
4. Matthew Alton (Derby Mercury)
4 Lap Handicapped:
1. Will Beech (Nottingham Clarion)
2. Carter Howe (Heanor Clarion)
3. Sarah Briggs (Matlock)
4. Oliver Cole (Nottingham Clarion)
5 Mile Scratch:
1. Luke Hind (Bolsover & District) in 13:30
2. Josh Scales (Derby Mercury)
3. Tilly Gurney (Squadra Donne)
4. Will Beech (Nottingham Clarion)
Prime:
1. Josh Scales
2. Luke Hind
3. Tilly Gurney
Juniors and Seniors
10 Lap Scratch:
1. Mark Love (Tuxford Clarion)
2. Guy Cook (Chesterfield Coureurs)
3. John Hind (Bolsover & District)
4. Mervyn Dudley (Sherwood Pines SRAM RT)
6 Lap Handicapped:
1. Richard Lambert (Beeston RC)
2. Jeffrey Jones (Leicester Forest CC)
3. Tony Falconer-White (Matlock)
4. Mark Love (Tuxford Clarion)
Devil:
1. Guy Cook (Chesterfield Coureurs)
2. Mark Love (Tuxford Clarion)
3. Mervyn Dudley (Sherwood Pines SRAM RT)
4. Simon Jones (Leicester Forest CC)
5 Mile Scratch:
1. Guy Cook (Chesterfield Coureurs) in 12:45
2. Mark Love (Tuxford Clarion)
3. John Hind (Bolsover & District)
4. Jonathan Lambert (Beeston RC)
Prime:Â 1. Jonathan Lambert (Beeston RC)
2. John Hind (Bolsover & District)
3. Mervyn Dudley (Sherwood Pines SRAM RT)
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique