Ruth Taylor of Manchester Wheelers & Lee Brown of the Holmfirth CC winners at the Tameside Circuit Races on May 5th in Greater Manchester
Results – Tameside Crits
2/3/4
1 Lee Brown Holmfirth Cycling Club
2 Ben Joughin Pro Vision Cycle Clothing
3 Christopher Green East Lancashire RC
4 Jay McCarthy Cycle Sport Pendle
5 Jack Stanton-Warren Halesowen A & CC
6 Rhys Phillips NFTO Race Club
7 Jim Brown Holmfirth Cycling Club
8 Sam Travis Holmfirth Cycling Club
9 William Lewis High Peak Cycles RT
10 Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT
11 Karl Freeman Team Wheelguru
12 Jake Hollins Uni Bath
13 Rob Wilkinson PM
14 Daniel Thut Mono Velo CC
15 Paul Wilkinson North Cheshire Clarion
16 Robert Lockhart Audlem Cycling Club
17 Ben Whitehead East Lancashire RC
18 Matt Chester
19 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team
20 John Cooper Wolverhampton Whls
21 John Myburgh Team Chronomaster
22 John MacKellar North West Cycling Club
23 Ryan McGillick Private Member
24 Benjamin Watson GKV RT
25 Archie Stewart Mossley CRT
26 Simon Vazquez Chorlton Velo
27 Kevin McNeill Chorlton Velo
28 Thomas McCann Wills Wheels Cycling Club
29 Tom Allport
WOMEN
1 Ruth Taylor Manchester Whlrs Club
2 Madeleine Scott PH-MAS VCUK Womens Cycling Team
3 Sarah Rose Team 22
4 Gabrielle Duckworth Lune RCC
5 Leah Pheasey VCUK
6 Melanie Bailey Vision Racing
7 Holly Carter Manchester Whlrs Club
8 Laura Stafford Manchester Wheelers Club
9 Beate Kubitz The Racing Chance Foundation
10 Ann Whyte Albarosa Cycling Club
YOUTH
CATEGORY A
1 Jack Ford Holmfirth Cycling Club A
2 Jake Wright Sportcity Velo A
3 Matthew Taylor PH-MAS Cycling A
4 William Turner KCT A
5 Dom Whitfield Mossley CRT A
6 Karl Richter Mossley CRT A
7 Jack Smith Sportcity Velo A
CATEGORY C
1 Aidan Lawrence Eastlands Velo C
2 Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club C
3 Iestyn Keir Mossley CRT C
4 William Longden Matlock CC C
5 Zack Harrop Mossley CRT C
6 Thomas Davidson Mossley CRT C
CATEGORY B GIRL
1 Ava Oxley VCUK B G
CATEGORY B
1 Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy B
2 Thomas Bates Mossley CRT B
3 George Spencer Mossley CRT B
4 Nathan Rowbotham Mossley CRT B
5 Cameron Bates Mossley CRT B
CATEGORY C GIRLS
1 Emma Jeffers Mid Lancs BMX C G
2 Erin Corrigan Mossley CRT C G
1 Charlotte Gibson Sportcity Velo A G
CATEGORY D
1 Oliver Akers Holmfirth Cycling Club D
2 James Donaldson Mossley CRT D
3 Bryn Lawrence Eastlands Velo D
4 Josh Bailey Day D
CATEGORY E
1 Noah Scott-Wright Fetherstone Road Club E
2 Michael Postlethwaite Mossley CRT E
CATEGORY D GIRL
1 Grace Longden Matlock CC D G
CATEGORY E GIRL
1 Ciara Postlethwaite Mossley CRT E G
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique