Brett Harwood fastest in the Peterborough CC 10 mile time trial on Saturday (May 16)
Result – Peterborough CC 10
1 Brett Harwood Terry Wright Cycles RC 00:20:22
2 Luke Hattersley St Ives CC 00:21:09
3 George Fox Kingscliffe Flyers 00:21:18
4 Mick Hodson St Ives CC 00:21:34
5 Carl Whitwell St Ives CC 00:21:37
6 David Langlands Fenland Clarion CC 00:21:41
7 Jason Burrill Peterborough CC 00:21:47
8 Jeremy Hargrave Fenland Road Club 00:21:49
9 Andrew Roffe Team Salesengine.co.uk 00:22:03
10 Steve Wood Peterborough CC 00:22:16
11 Ian Pike Fenland Road Club 00:22:21
12 Tom Comben Bourne Whs CC 00:22:22
13 Simon Pitchford Fenland Clarion CC 00:22:24
14 Mathew Eley Ely & District CC 00:22:43
15 Paul Pardoe Peterborough CC 00:22:54
16 Nick Hitchens Peterborough CC 00:23:01
17 Chris Rimes Team Salesengine.co.uk 00:23:03
18 Kevin Hobbs Peterborough CC 00:23:07
19 Neil Coventry Rugby Racing CC 00:23:15
20 Paul Sexton VC Norwich 00:23:21
21 Malc Jacklin Fenland Clarion CC 00:23:42
22 Graham Wright Peterborough CC 00:23:46
23 Dave Hulatt Peterborough CC 00:23:59
24 Martin Bullen Peterborough CC 00:24:05
25 Hugo Hocknell Team Salesengine.co.uk 00:24:06
26 Alan Crane Chronos RT 00:24:06
27 Ian Markham Chronos RT 00:24:13
28 Jason Corner Diss & District CC 00:24:13
29 Stuart Morgan MERCEDES AMG PETRONAS CC 00:24:16
30 Anna Muir Colchester Rovers CC 00:24:25
31 Dafydd Houston Peterborough CC 00:24:29
32 Michael Smalley Peterborough CC 00:24:31
33 Martin Cullen Arrow Cycles 00:24:38
34 Andrew Bright Chronos RT 00:24:44
35 Keith Munton Bourne Whs CC 00:24:48
36 Ian Fenson Fenland Road Club 00:24:52
37 Gareth Rose Icknield RC 00:24:52
38 Peter Hunt Kinetic Velo 00:24:57
39 Len Benton Colchester Rovers CC 00:25:11
40 Andrew Knowles St Ives CC 00:25:22
41 Glen Clark Ely & District CC 00:25:26
42 Annabel Fisher Bonito Squadra Corse 00:25:32
43 lee forster Peterborough CC 00:25:33
44 Isla Aimee Rush Wyndymilla 00:25:35
45 Louise Day Team Swift 00:25:39
46 Francesca Rust Team Velovelocity.co.uk 0:25:40
47 Colin Whitechurch Ely & District CC 00:25:43
48 Keith Clarke Colchester Rovers CC 00:25:54
49 Trevor Roberts Wolsey RC 00:26:04
50 Philip Merritt Fenland Clarion CC 00:26:07
51 simon pidduck Peterborough CC 00:26:08
52 Alex Ellis Peterborough CC 00:26:18
53 Annabel Sill Team Jadan 00:26:26
54 John Dainty Rockingham Wheelers 00:26:44
55 Chris Penney St Ives CC 00:27:02
56 Wendy Gooding St Ives CC 00:27:34
57 John Steed West Suffolk Whs & Tri Club 00:27:35
58 Mark Eastwood West Suffolk Whs & Tri Club 00:27:44
59 Mandy Bunn West Suffolk Whs & Tri Club 00:27:55
60 Kay Burgess Kings Lynn CC 00:28:21
61 Hasnain Dhanji Fenland Clarion CC 00:28:25
62 Annette Wyld Peterborough CC 00:28:44
63 Terry Cooke St Ives CC 00:29:04
64 Agata Milk VC Norwich 00:29:08
65 Tom Bailey Kettering CC 00:30:01
66 Christina Lankford Cambridge Triathlon Club 00:30:06
67 Graham Bickle Kings Cliffe Flyers 00:30:30
68 Derek Lusher Norwich A B C 00:30:32
69 Celia Whitechurch Ely & District CC 00:31:59
70 Julia Wardley-Kershaw St Ives CC 00:32:10
71 Lynn Smitheringale Peterborough CC 00:33:14
72 Anna Dermitzakis Peterborough CC 00:33:19
73 Bernard Smith Kettering CC 00:33:48
74 David Sullivan Cardiff Ajax CC 00:34:28
75 Lou Wood Peterborough CC 00:34:41
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique