Laura Massey of IKON MAZDA wins the South East Region Women’s RR Championship at Handcross
SE Region Women’s RR Championship
L-R Detta Guerrini , Laura Massey &Â Bella Leach
L-R:  Natalie Creswick, Bella Leach & Maryka Sennema
May 16, 2015 – SE Region Women’s RR Championship – Handcross – EW/1W/2W/3W – 48 miles
1 Laura Massey IKON MAZDA EW 2:19:40
2 Detta Guerrini London Dynamo 2WV
3 & SE Champion Bella Leach London Phoenix CC 1W
4 helen ralston Les Filles RT 3W
5 & SE Silver Medal Maryka Sennema Paceline RT 1WV
6 & SE Bronze Medal Natalie Creswick Team MuleBar Girl – Sigma Sport 1W
7 Ruth Summerford PMR@ToachimHouse 2W
8 Gabriella Nordin GB Cycles 2W
9 Louise Laker PMR@ToachimHouse 2W @ 0:57
10 Lucy Chittenden Bonito Squadra Corse 1W
11 Sophie Household VC St Raphael 2W
12 Victoria STRILA PMR@ToachimHouse 2W
13 Emma Lewis Adalta CC 3W @ 2:15
14 Susan Freeburn PMR@ToachimHouse 2WV @ 2:49
15 Charlotte Roberge Dulwich Paragon 2W
16 Michelle Sellars London Phoenix 2W
17 Nicole Oh Les Filles RT 2W
18 Jennifer Allum Dulwich Paragon CC 3W @ 1 lap
dnf Jo Smith Adalta CC 2W
dnf Sarah Phelps Brighton Mitre 3W
dnf Amy Good Cadence Performance 2WJ
dnf Heather Rankin Dulwich Paragon CC 3W
dnf Heidi Shepherd Dulwich Paragon CC 3W
dnf Jessica Stoddart Kingsnorth International 2W
dnf Susannah Osborne Look Mum No Hands! 3WV
dnf Chloe Weller PMR@ToachimHouse 2W
dnf Nancy Evennett Private Member 3W
dnf Sophie Coleman Private Member 3W
dnf Nichola Roberts Dulwich Paragon CC 3W
dns Coralie Glaunes Les Filles RT 3WV
dns Delia Beddis Les Filles RT 2W
dns Laura Cameron London Phoenix 2W
dns Maxine Filby MuleBar Girl – Sigma Sport 2W
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)