Conall Yates of In-Gear Quickvit Trainsharp RT fastest in the Worthing Excelsior 25 mile time trial on the G25/54
Results – Worthing Excelsior 25
RESULT
1 Conall Yates In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:52:41
2 Christopher Booth Cadence Performance 00:54:13
3 Paul Burton Epsom CC 00:54:29
4 James Rix Crawley Wheelers 00:54:44
5 Charl Jean Jordaan In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:54:57
6 Ricky Froud Alton CC/Owens Cycles 00:54:58
7 Mark Newton Elite Cycling 00:55:36
8 Sean Scott In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:55:39
9 Richard Weatherstone GS Stella 00:55:51
10 David Shepherd GS Stella 00:56:03
11 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 00:56:08
12 Kevin Grimshaw Bigfoot CC 00:56:12
13 Dominic Maxwell Sussex Revolution VC 00:56:13
14 Stu Nisbett Crawley Wheelers 00:56:19
15 Dougie Fox Crawley Wheelers 00:56:26
16 Lee Turner Sigma Sports.co.uk 00:56:43
17 Mark Emsley Team ASL360 00:56:44
18 Carl Richardson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:56:45
19 David Webborn London Dynamo 00:56:56
19 Paul Deen Epsom CC 00:56:56
21 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 00:57:04
22 Stuart Stow Hounslow & District Whs 00:57:10
23 Robert Taylor Trisportnews Racing 00:57:36
24 John Marinko Brighton Mitre CC 00:57:55
25 Rupert Robinson Crawley Wheelers 00:57:56
26 Dominic Lowden Lewes Wanderers CC 00:57:57
27 Richard Tully Elite Cycling 00:58:01
28 Alexander Donaldson London Dynamo 00:58:10
29 Simon Atkinson Worthing Excelsior CC 00:58:22
30 Lee Russell VC Elan 00:58:23
31 Kevin Plummer South Downs Bikes 00:58:33
32 Paul Thatcher Brighton Mitre CC 00:58:44
33 Chris Hansen 7 Oaks Triathlon Club 00:59:01
34 Stephen Morgan Tooting BC 00:59:02
35 Sam Dix In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:59:24
36 Dave Warne Old Portlians CC 00:59:41
37 Guy Lane Southborough & Dist. Whs 00:59:47
38 Roberto Luff Bossard Whs 00:59:58
39 Nigel Langridge Crawley Wheelers 01:00:04
40 Mark Van Niekerk Dorking CC 01:00:08
41 Martin Booker Worthing Excelsior CC 01:00:09
42 Adrian Hoyle In-Gear Quickvit Trainsharp RT 01:00:24
43 Jason Gilbert South Downs Bikes 01:00:30
43 Jonathan Thomas Epsom CC 01:00:30
45 Nick Davy Redhill CC 01:00:32
46 Rick Hughes Worthing Excelsior CC 01:00:33
47 Nick Eisinger Dorking CC 01:00:42
48 Ian Bashford Old Portlians CC 01:00:44
49 Michael Valks Lewes Wanderers CC 01:00:48
50 Jon Fry Horsham Cycling 01:00:50
51 Keith Butler Bec CC 01:01:14
52 Andrew Green Old Portlians CC 01:01:25
53 Andrew R Green Bec CC 01:02:08
54 Paul Medcraft Dorking CC 01:02:16
55 Donald Parker Brighton Mitre CC 01:02:20
56 Neil Giles Crawley Wheelers 01:02:23
57 Andrew Haste Worthing Excelsior CC 01:02:30
58 Ben Crick East Grinstead CC 01:02:39
59 Colin Barton Worthing Excelsior CC 01:02:41
60 Michael Draper Charlotteville Cycling Club 01:02:51
61 Helen Bullimore Trainsharp Racing Team 01:02:52
62 Paul Cloudsdale Bigfoot CC 01:02:58
63 Ian Graver Bec CC 01:03:01
64 Nigel Smith Southborough & Dist. Whs 01:03:12
65 Nick McCormick Epsom CC 01:03:18
66 Nigel Perry San Fairy Ann CC 01:03:33
67 Gina McGeever Lewes Wanderers CC 01:03:54
68 Stephen Gaston Lewes Wanderers CC 01:04:03
69 Ade Fadero Sussex Nomads CC 01:04:30
70 Joe Bertorelli Kingston Phoenix RC 01:04:31
71 Steve Hope Dorking CC 01:04:44
72 Ben Fielden GS Stella 01:04:50
73 Doug Bentall Southborough & Dist. Whs 01:04:59
74 Colin Toppin Brighton Excelsior CC 01:05:10
75 Robert Hoodless Mid Sussex Triathlon Club 01:05:21
75 Alan Lloyd Lewes Wanderers CC 01:05:21
77 Colin Gray Norwood Paragon CC 01:05:23
78 Simon Waller Kingston Phoenix RC 01:06:48
79 Rachel Baker Mid Sussex Triathlon Club 01:07:09
80 Rachael Haley Bigfoot CC 01:07:23
81 John Froud Club Festival RC 01:07:42
82 Graham Quick Kingfisher Triathletes 01:08:15
83 Jackie Dodd Kingston Phoenix RC 01:08:17
84 Stuart Jago GS Stella 01:08:44
85 Rachel Watkins Kingston Phoenix RC 01:09:03
86 Peter Eames Eastbourne Rovers CC 01:10:05
86 Paul Valks Lewes Wanderers CC 01:10:05
88 Jonathan Dewar Dorking CC 01:10:08
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique