A look at the winners for the Regional Road Race Championships around Britain on the weekend
Roundup – Regional RR Championships
Only the top 3s on this page, a fuller result will be published when that is available here on VeloUK. Anyone who has other results, click here to send to VeloUK
EAST MIDLANDS
1 Karol Domagalski (Raleigh GAC)
2 Joe Clark (Envelopemaster)
3 Adam Kenway (SportGrub Kuota)
SOUTHERN REGION
Seniors
1st Ben Stockdale SportGrub KUOTA Cycling Team
2nd Tristan Robbins Madison Genesis @1min 02secs
3rd William Bjergfelt SportGrub KUOTA Cycling Team @st
Women
1st Kimberley Ashton Casp Racing
2nd Corinne Clark Ride 24/7 @3mins 26secs
3rd Rebecca Raybould Poole Wheelers @4mins 02secs
Juniors
1st Jack Billyard RP Racing Team
2nd Ashley Hutchinson VC St Raphael @st
3rd Matthew Downie DHC Racing @st
Masters
1 Rob Watkinson
2 James Sharp @9secs
3 Giles Pidcock @13 secs
Juniors
1 Billy Robinson
2 Rob Scott
3 Reece Wood
Womens Championships
1 Jessie Walker
2 Abbie-May Parkinson
3 Rebecca Womersley
Elite Mens
1 Adam Duggleby
2 Richard Hepworth
3 Alex Orrel – Turner
EASTERN REGION
1 Lloyd Chapman Richardsons-Trek RT 03:29:52
2 Russell Hampton Polypipe s.t.
3 Andrew Hastings Richardsons-Trek RT @ 32 sec
SE WOMEN’S
1 Bella Leach London Phoenix CC 1W
2 Maryka Sennema Paceline RT 1WV
3 Natalie Creswick Team MuleBar Girl – Sigma Sport 1W
SW WOMEN’S
1. Natalie Grinczer,
2. Heidi Viles
3rd Alice Miller
SW MENS
1. Sebastian Baylis (Champion System VCUK RT)
2. Adria Moreno Sala (Velosure Starley Primal)
3. James Davey (Velosure Starley Primal)
SE MEN’S
1 Robert Moore, Pedal Heaven
2. Chris McNamara, Pedal Heaven
3. Rory Townsend, Pedal Heaven
NORTH WEST
1 Richard Handley JLT Condor 03:07:45
2 David McGowan Pedal Heaven RT 00:00
3 James Gullen Velosure Starley Primal 00:00
JUNIORS
1 Fabian Brennan North City Velo Cycling Team
2 William Lewis High Peak Cycles RT
3 Ryan Coulton North City Velo Cycling Team
NORTH EAST
1. Ben Hetherington @chievecycling
2. Matt Kipling MTS
3. Charlie Tanfield Easton Ritte.
Women
1 Julie Erskine (IKON-Mazda)
2 Angela Hibbs (Team WattCycle)
3 Gemma Sargent (The Racing Chance Foundation)
Juniors
1 Ralf Hodgson (VCUK PH-MAS)
2 Timothy Home (NRG Godleys)
3 Zeb Kyffin (Gosforth RC)
WEST MIDLANDS
1. Jacob Tipper, Neon-Velo
2. George Bartlett, Race Club
3. Elliot Jones, Paramount CRT
Junior
1. Jack Escritt, HMT Academy
2. Anthony Neave, Stourbridge CC
3. Cameron Biddle, Solihull CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique