William Goulbourne and Gaby Leveridge winners at the Battle of the Bowl in Milton Keynes on Saturday
Results – Battle of the Bowl
E/1/2
1. William Goulbourne Corley Cycles – Drops RT
2. Jake Hales Spirit Bikes RT
3. Sean McGovern Team Wallis
4. Michael Smith Corley Cycles – Drops RT
5. Cameron Foster Club Corley Cycles
6. Oliver Barbieri Spirit Bikes RT
7. Tim Allen Corley Cycles – Drops RT
8. David Kingsbury High Wycombe CC
9. Will Houghton Hillingdon CC
10. Tim James Bourne Wheelers CC
11. Barry Connolly Team Milton Keynes
12. George Clark High Wycombe CC
13. Christopher Palfreeman Arbis Colbert
14. Neil Murphy CC Ashwell
15. Dan Tamplin High Wycombe CC
16. Tom Smith Handsling RT
17. Mark Baines Spirit Bikes RT
Women
1. Gaby Leveridge Starley Primal
2. Annabel Fisher Bonito Squadra Donne
3. Lydia Brooks GS Henley
4. Helen Roby Spirit Bikes RT
5. Lisa Rogers Corley Cycles – Drops RT
6. Ria Mobbs Welland Valley CC
7. Jade |mobbs Welland Valley CC
8. Katie Edwards PM
9. Christine Anstee PM
10. Elanor Cadrow PMR’Toachimhouse
3/4 Cat
1. Ben Seneviratne West Drayton MBC
2. Gavin Howell Bicester Millennium CC
3. Ethan Vernon Corley Cycles – Drops RT
4. David Mitchinson CC Ashwell
5. Jacob Tresham Corley Cycles – Drops RT
6. James Barlow Leighton Buzzard RCC
7. Jason Green Bedfordshire Roads CC
8. Michael Coomber CC Luton
9. Jacub Kwiecinski Oxford University CC
10. Andrew Cross Team Milton Keynes
11. Andrew Robinson PM
12. Henry Catchpole Team Milton Keynes
13. Oliver Clark RP Racing Team
14. Peter Humphries Mickey Cranks CC
15. Steve Torley Team Milton Keynes
16. Luke Souter Banbury Star CC
17. Mark Botteley Bourne Wheelers
18. Joshua Davies PM
19. Alex Woods Corley Cycles – Drops RT
20. David Jakeman St Ives CC
21. Josh Beckett High Wycombe CC
22. James Lambton Oxford University CC
23. Ruari O’Driscoll Edinburgh University CC
24. Richard Hill Team Milton Keynes
25. Terry Brooks Spirit Bikes RT
26. Marc Anstee PM
27. Martin Galpin PM
28. Tim Searle Corley Cycles – Drops RT
29. Benjamin Davies PM
30. Neil Heffernan PM
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique