Top threes from the age categories catered for at the British Masters Road Race Championships on the weekend
Podiums: British Masters RR Championships
Women
Group A (30 – 34)
1. Laura Massey (Ikon Mazda)
2. Jennifer George (Les Filles RT)
3. Charlotte Colclough (Team Jadan)
Group B (35-39)
1. Ruth Taylor (Manchester Wheelers)
2. Maxine Filby (Team Mulebar Girl – Sigma Sport)
3. Bella Leach (London Phoenix CC)
Group C (40-44)
1. Maryka Sennema (Kingston Wheelers)
2. Victoria Collins (London Dynamo)
3. Sarah Godwin (Somerset Road Club – Bike Chain)
Group D (45-49)
1. Suzetta Guerrini (London Dynamo)*
2. Juliet Milward (Zappi’s RT)
3. Catherine Coley (Ludlow CC)
Group E (50-54)
1. Diane Moore (Ride 24/7)
2. Sarah Short (Bonita SC)
3. Jayne Paine (Willesden CC)
Group F (55-59)
1. Christine Higgs (Macclesfield Wheelers)
2. Deborah John (Lune RCC)*
3. Victoria Valentine (Peterborough CC)
* Denotes last year’s Champion.
Men
Group A (30-34)
1. Ashley Cox (CC Luton)
2. Deacon Cutterham (Army Cycling Union)
3. Anthony Morris (CC Ashwell)
Group B (35-39)
1. Andrew Hastings (Richardsons Trek RT)
2. James Notley (Mammoth Lifestyle Racing Team)
3. David Griffiths (Paramount CRT)
Group C (40-44)
1. Wayne Crombie (East London Velo)
2. Duncan Moralee (All Terrain Cycles)
3. Chris MacNamara (Pedal Heaven)
Group D (45-49)
1. Elliott Davis (Team Tor 2000)
2. Gareth McGuinness (Clwb Beicio Egni)
3. Oliver Davies (OVB)
Group E (50-54)
1. Ralph Carter (London Dynamo)
2. Malcolm Smith (St Ives CC)*
3. David Langlands (Fenland Clarion)
Group F (55-59)
1. Jim Moffat (Virgin Active)
2. James Stewart (Bonito Squadra Corse)
3. Roy Holmes (Bott Cycle Team)
Group G (60-64)
1. Steve Jolley (Onimpex Bio Racer RT)
2. Steven Bunn (Welland Valley CC)
3. James Rutherford (Onimpex Bio Racer RT)
Group H (65-69)
1. Alan Kemp ((Weaver Valley CC)*
2. Alan Forrester (Rhyl CC)
3. William McMillan (Glasgow United CC)
Group I (70-75)
1. Geoff Wiles (Abellio SFA Racing)*
2. John Ginley (Condor RC Calderdale)
3. Andy Hicks (South Western RC)
* Denotes last year’s Champion.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique