Ben Stockdale of Sportgrub Kuota and Sean Townsend of Radeon CC winners at week 4 of Castle Combe Summer Series
Results – Castle Combe Summer Series Week 4
E/1/2/3
1 BEN STOCKDALE SPORT GRUB KUOTO
2 JASON WHITE TEAM DIABETES INFO
3 MALCOLM DIXON DREAM CYCLING
4 LUKE NOLAN LIVE2RIDESUNWISE
5 TRISTAN ROBBINS MADISON GENESIS
6 IOANNIS SPANOPORLOS EASTERN RITTE
7 DEACON CUTTERHAM RIDE 24/7
8 DAVID BILLINGS VC ST RAPHAEL
9 COLIN PARRY RIDE 24/7
10 JAMES STEWART PERFORMANCE CYCLES
CATEGORY 3/4
1 SEAN TOWNSEND RADEON CC
2 DANIEL TAYLOR RADEON CC
3 GEORGE WISE VELOTON
4 KIERAN MURPHY VC BRISTOL
5 KURT GREEN SODBURY CYCLESPORT
6 JACK THOMPSON PERFORMANCE CYCLES
7 JOHN CARTER RADEON CC
8 JAMES COOK CYCLOGY BIKES
9 ANDY SMITH BATH CC
WOMEN
1 CHANEL MASON ARMY CU
2 ELIZABETH JANE HARRIS ARMY CU
3 CHARMAINE PORTER ARMY CU
4 SOPHIE JO WILEY-MORRIS M&D CYCLES
5 SYLVIE PRICE M&D CYCLES
6 JENNY HOLDEN VC WALCOT
7 PHOEBE SPECK RIDE 24/7
8 NICKI CARR SOMERSET ROAD CLUB
9 ALEX WILLEY ONIT CYCLES WRT
YOUTH
Youth Category A U16 10
1 SAM ADEY PERFORMANCE CYCLES
2 WILL CROFTS PERFORMANCE CYCLES
3 MARK NEWELL PERFORMANCE CYCLES
4 WILL SWARBRICK CC-CC
5 GEORGE BECK SAS
6 GABRIEL CHINN RIDE 24/7
7 CHARLIE PARRY BCDS
8 CHARLIE SHEILD BATH CC
9 LUKE REARDON VC WALCOT
10 CONNOR CHANDLER BATH CC
U16 GIRLS 6
1 AMBER JOSEPH PALMER PARK VELO
2 MEGAN JAMES ABERGAVENNY RC
3 ELINOR BACKSTEDT MAINDY FLYERS
4 NEVE UPTON NOW SF
5 MADELINE HOWDEN CHIPPENHAM WHEELERS
6 TEGAN RUSH SULIS SCOPIANS
Youth Category U14 BOYS No.of riders 10
1 RHYS THOMAS M & D CYCLES
2 AARON PAYNE RANDYS BIKES
3 LIAM JAMES MORRIS M & D CYCLES
4 SAM KELLY BCDS
5 TOM COUZENS ZAPPIS
6 EAUN TAYLOR SAS
7 OLIVER ROWLANDS NEWPORT VELO
8 LEE CROSS NEWPORT VELO
9 SEB BIRD PROPS
10 BEN PARKER BCDS
U14 GIRLS 4
1 CAITLIN PETERS FAREHAM WHS CC
2 FREYA THATCHER NEWPORT VELO
3 EMILY ABRAM NEWPORT VELO
4 LAUREN BOOTH CARNAC PLANET X
U12 BOYS 7
Postion Name Club
1 RYAN ABRAM NEWPORT VELO
2 ETHAN PRATTEN MAINDY FLYERS
3 NATHANILE BROOK GILLINGHAM WHS
4 JACK WEBB MAINDY FLYERS
5 RUFUS THOMAS SULIS SCORPIANS
6 SCOTT CURTIS CHIPPENHAM WHS
7 EDWARD LEECH
U12 GIRLS 6
1 ISABELLA ESCALARA VCL
2 ZOE BACKSTEDT MAINDY FLYERS
3 LAURA CURLE VC WALCOT
4 MILLY COUZENS ZAPPIS
5 EVE TRIVETT PROPS CC
6 AOIFE ONEIL CHIPPENHAM WHS
Youth Category U10 BOYS 6
1 JEDD SMITHSON HSS
2 JAMES BROWN PPV
3 KYLE JONES MAINDY FLYERS
4 DANIEL WYLIE MORRIS M&D CYCLES
5 SAM FISHER MAINDY FLYERS
6 JOE WINFIELD NORTH DEVON WHS
U10 GIRLS 5
1 BETHANY BENNETT TOWY RIDERS
2 NIAMH MURPHY COTSWOLD VELDRIJDEN
3 MOLLY THOMAS SULIS SCORPIANS
4 GRACE METCALFE CHIPPENHAM WHS
Youth Category U8 BOYS 3
1 HARVEY SMITH
2 CAMERON KING NFTO
3 BARNEY THOMAS BCDS
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)