Simon Wilson, Harry Pate & Nathan Hawthorn winners at round 8 of the circuit series at the Steven Burke Sport Hub in Pendle on 4th June
Result – Steven Burke Sport Hub Series 8Â
Si Wilson Team Polypipe returning from injury after a collision with a car in the Pendle lanes on his way to round 5 made it look easy as he out sprinted breakaway companions Paul Whatmough, Shepherd cycles  and Martin Woffindin Team CSP.
RESULT
E/1/2/3
1 Simon Wilson Team Polypipe E
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles 2
3 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle 1
4 Sam Boast Wheelbase Altura 1
5 Hamish Graham Green Jersey RT 2
6 Adam Darbyshire St Helens CC 3
7 Jay McCarthy Cycle Sport Pendle 2
8 Joe Auty Cycle Sport Pendle 3J
9 Tim Gill Ikley Cycling Club 2
10 Jordan Stanworth Acheive Northside Skinnergate
Cat 4
1 Harry Pate Cycle Sport Pendle 4J
2 Alex Autey Cycle Sport Pendle 4
3 Toby Caraway Groundwater Engineering RT 4J
4 Tom Garnett Ilkley CC 4J
5 Paul Nelson Ribble Valley CRC 4
6 Stuart Rider Skipton Cycle Club 4
7 Simon Lerpiniere Skipton Cycle Club 4
8 James Robinson Vision Racing 4J
9 Chad Rawsterne Cycle Sport Pendle 4J
10 Ben Huddart Lancs RC
Youth
1 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle A
2 Lewis Hartley Inspire VCUK A
3 Alexander Barusevicus VC Bradford A
4 Josh Whitehead Cycle Sport Pendle A
5 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels B
6 Thomas Bates Mossley CRT B
7 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle A
8 Robbie Pollard Otley CC A
9 Charlie Paige Green Jersey RT B
10 Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle A
11 Joe Howcroft Otley CC A
12 Sophie Thackery Paul Milnes- Bradford Olympic RC A
13 Lucy Naylor Cycle Sport Pendle B
14 Maisy Vasic Eastlands Velo B
15 Jonny Gill Ilkley CC B
16 Laurence Solloway Skipon CC A
17 Ben Wilde Cycle Sport Pendle B
18 William Thackery Paul Milnes- Bradford Olympic RC B
19 Francis Woodcock Bury Clarion B
20 Tom Kenyon Cycle Sport Pendle C
21 Jack Lucas Cycle Sport Pendle B
22 Matthew Finegan Cycle Sport Pendle B
23 Isaac Atkinson Saltayre Cog Set C
24 Kate Taylor Cycle Sport Pendle B
25 Tom Lees Red Rose Olympic
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique