Peter Anderson & Emma Cockcroft winners at the Colin Lewis Grand Prix at Paignton on Saturday (June 6)
Results – Colin Lewis Grand Prix
E/1/2/3
1 Peter Anderson The Racers
2 Charlie Revell Somerset RC – The Bicycle Chai
3 Andrew Hitchens Mid Devon CC
4 James Davey Velosure Starley Primal
5 Peter Haworth Team Tor 2000
6 James Williams Team Tor 2000
7 George Richardson NFTO Race Club
8 Chris Shakya Exeter Wheelers
9 Josh Rochester-Greet
10 Charlie Meredith Giant Cycling Club – Halo Film
3/4
1 Craig Reynolds Exeter Wheelers
2 Craig Hickson Mid Devon CC
3 Daniel Dolan Mid Devon CC
4 Ashley Fletcher North Devon Wheelers – South F
5 Julian Pitocco Mid Devon CC
6 Kenny Parker Mid Devon CC
7 David Johnson Mid Devon CC
8 Steven Cavill Somerset RC – The Bicycle Chai
9 Stuart Mackenzie Royal Navy & Royal Marines
10 Nigel Dalton Cycle Sport South Hams
4th Cat only
1 Simon Bevans Plymouth Corinthian CC
2 Ben Davies Exeter Wheelers
3 David Bunting Gloucester City CC
4 Toby Lee Charterbank Potburys RT
5 Wayne Reeder Tanks Direct Cycling
6 Mark Williamson Exeter Wheelers
7 Phil Walter Tanks Direct Cycling
8 Ed Parker Mid Devon CC
9 Ashley Towey Mid Devon CC
10 Mark Coombe Mid Devon CC
E/1/2/3/4 Women
1 Emma Cockcroft Bikeshed – Exeter Uni
2 Sarah Godwin Somerset RC – The Bicycle Chai
3 Heidi Viles Somerset RC – The Bicycle Chai
4 Alexandra Sheehan Bikeshed – Exeter Uni
5 Mary McFadzean GB Cycles.co.uk
6 Jessica Duffy Feather Cycles Racing
7 Sharn Hooper Plymouth Corinthian CC
8 Bethan Stubbs Bikeshed – Exeter Uni
9 Lucy Walker Bristol South CC
10 Nicky Quant Mid Devon CC
U16 Boys
1 Alfie Peters T1Diabetes.info
2 William Tidball 1st Chard Whls
3 Joseph West 1st Chard Whls
U16 Girls
1 Hetty Summerhayes Mid Devon CC
2 Evie Lane Certini
U14 Boys
1 Harry Birchill Certini
2 Ryan Pike Newport Youth Velo Cycling Clu
3 Ollie Stone
U14 Girls
1 Millie Revell One and All Cycling
2 Jessica Morrish North Devon Wheelers – South F
U12 Boys
1 Freddy Birchill Certini
2 William Morrish North Devon Wheelers – South F
3 Callum Start Mid Devon CC
U12 Girls
1 Eleanor Ley North Devon Wheelers – South F
2 Torigue MacDougall Tavistock Whlrs NorthShoreGall
3 Rebecca Maynard One and All Cycling
U10 Boys
1 Henry Howells Cycle Sport South Hams
2 Solomon Drury Mid Devon CC
3 Ruben Stacey North Devon Wheelers – South F
U8 Boys
1 Jed Claxton One and All Cycling
2 Ben Goldsmith Mid Devon CC
3 Theo Elliott Exeter Wheelers
U8 Girls
1 Hollie Morrish North Devon Wheelers – South F
2 Faith Stansfield One and All Cycling
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)