Alasdair Fairhurst (Lune RCC) & Julian Pearson (Moda-Anon) winners at the Salt Ayre Circuit Series on Tuesday (June 9)
Results – Salt Ayre Circuit Series
RESULTS
3/4
1 Alasdair Fairhurst Lune RCC
2 Ian Rutherford The Edge Cycleworks
3 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat
4 Patrick Flanagan Scorton Road Club
5 Robert Bagot Warrington RC
6 Michael Rollason Lancaster University Cycling C
7 John Charles Bill Nickson Cycles RT
8 Jonathan Witham Kinross CC
9 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set
10 Will Page
11 Stephen Wilson Barrow Central Wheelers
12 Martin Lefley Bella In Sella
13 Andrew Harwood Chorley Cycling Club
14 Simon Mumford Lune RCC
15 Darren Brackwell Lakes RC
16 Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set
17 Samuel Monkhouse Better Cycling
18 Martin Bretherton THR Racing
19 Tom Lowe Lancaster University Cycling C
20 Eve Dixon Team 22
21 Anthony Orrell
22 Duncan Smith THR Racing
23 Samuel Pickering THR Racing
24 Adam Rowlandson
25 Aaron Tonks Ribble Valley CRC
26 Tom Hardie Leisure Lakes Bikes.com
27 Mark Stickland Settle World Wide Wheelers
28 Benjamin Heywood
29 Phil Peake Lune RCC
30 Mark Laidlaw
31 Phil Macdonald Harry Middleton Cycling Club
32 John Dodgin The Edge Cycleworks
33 Andrew Whalley Lakes RC
34 Douglas Barrett Kinross CC
35 Leon Barnes Lune RCC
36 Andrew Markham Lune RCC
37 Jez Carrick Salt Ayre Cog Set
38 Samuel Roper Groundwater Engineering Race T
39 Gabrielle Duckworth Lune RCC
40 Shaun Pearson THR Racing
41 Adrian Dalgleish Lune RCC
42 Simon Mulholland THR Racing
43 Neil Hamilton THR Racing
44 John Agnew
E/1/2/3
1 Julian Pearson Team Moda-Anon
2 Ellis Kirkbride North City Velo Cycling Team
3 Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te
4 Tom Mazzone Polypipe Cycling Team
5 Neil Robinson Lune RCC
6 Ben Harrison Groundwater Engineering Race T
7 Fabian Brennan North City Velo Cycling Team
8 Adam Hartley VCUK PH-MAS Junior Cycling Tea
9 Stephen Abbott THR Racing
10 James Claydon The Nab Racing
11 Joss Livesey
12 Robert Patchett THR Racing
13 Jerrod Hartley Horwich CC
14 Matt Hallam The Nab Racing
15 Thomas Gibson MWE
16 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set
17 Simon Mulholland THR Racing
18 Chris Vaughan THR Racing
19 Adrian Dalgleish Lune RCC
20 John Agnew
21 Samuel Pickering THR Racing
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique